Topraklama ölçümünde hangi değeri kullanacağım?

wrldxplrr

Üye
Merhaba arkadaşlar. Bir çubuk topraklama hesabı yapmak istiyorum. Topraklama megeri ile 4 nokta ölçüm metodunu kullanarak bir ölçüm yaptım. Fakat cihaz bana 4 farklı değer veriyor. Bunlar R(E), R(s), R(earth), ro(e) değerleri. Ben " R=2*pi*A*R " formulünde hangi değeri kullanacağımı çözemedim. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sn wrldxplrr,
Öncelikle toprak özgül direnci hesaplanır.Toprak özgül direnci=2*3,14*a*R
a=olabildiğince büyük olmalı(20 m alınabilir)
R:)ohm:)=Ölçülen direnç
Çubuk topraklayıcı hesabına geçilir.
Yaklaşık hesap;
R[SUB]E[/SUB]=Toprak özgül direnci/L(L:çubuk topraklayıcının boyu)
iyi çalışmalar

Son düzenleme:
images-stories-ozguldevre-240x142.jpgöncelikle öz direnci hesaplamanda fayda var.şekilde gördüğünüz gibi :Uygulanan akımın birimi amper (çoğunlukla miliamper) ve ölçülen gerilimin birimi ise Volt (çoğunlukla milivolt) olarak bilinir. Bu ölçü değerleri ve kullanılan elektrod diziliminin K geometrik faktörü (dizilim katsayısı-array factor) kullanılarak bu ölçü konumu içiin görünür özdirenç (ohm-m biriminde) hesaplanır. Genel bir elektrod diziliminde yer alan 4-elektrod (A ile B akım ve M ile N ise gerilim elektrodları) alttaki şekilde verilmektedir. Yeryüzünde yayılan bu elektrod dizilimi çalışılarak ölçülen I-akımı (çoğunlukla miliamper-mA) ve DV-elektriksel gerilimi (çoğunlukla milivolt-mV) değerleri altta verilen bağıntıda yerlerine konulup hesaplama yapıldığında bu ölçü konumu için elektrik özdirenç ( ra : ohm-m) değeri elde edilir.

images-stories-forml-240x64.png

bundan sonra ise
Rt=0,3672*(r/L)*log(4*L/d)/n
formülü ile çubuğun topraklama direncini hesaplayabilirsin.​
L:çubuk boyu
d:çubuk çapı
n:çubuk adedi
r:toprak özgül direnci

özgül direnci ölçme imkanınız yok ise:

bataklık için 30
killi toprak için 100
rutubetli kum için 200
rutubetli çakıl için 500
kuru kum veya çakıl için 1000
taşlı zemin için 3000

değerlerini kullanabilirsiniz

Son düzenleme:
Arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum. Bir soru daha sormak istiyorum.
Meger cihazı topraktan mA seviyesinde akım geçiriyor, mV seviyesinde de gerilim uyguluyor sanırım. Bu doğrumudur? Örnek bir ölçüm işlemine ait bu akım ve gerilim değerleri elinizde var mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri