"topraklı hat kablosu nasıl bağlanacak?

smerro

Üye
merhabalar; googleda cok uzun vakit gecirdim fakat, priz baglantısıyla ilgili bilgi var ama kabloları acıktan nasıl baglayacagimi forumda da bulamadım.

evimin içinden tuglalar arasından dısarı cıkarılmış bir topraklı kablo gördüm /ucu bantla bağlanmış yagmur görmeyecek sekilde, yani saglam/
20 metrelik 5li prizimin ucundaki jak'ı keserek bu kabloya bağlayacağım.
burdan anlatilabilecek bir yolgösterim var mı, ya da fotografli bir anlatım olsa..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
duvardaki kablonuzun, standartlara göre çekilip çekilmediğini nasıl bilebiliriz ki? Sonra toprak şu renk deriz , fakat meğerse o renk faz olarak bağlanmıştır. o zaman çarpılabilirsiniz, hastanelik olabilirsiniz, ölebilirsiniz. En sağlamı siz mahallenizdeki elektrikçiye bir rica edin, o gelsin bağlasın.

inat ederseniz bağlayabilirsiniz.ama bizim meslek başka mesleklere benzemiyor.su tesisatında yanlış yaparsanız en fazla evi su basar yada su harcarsınız,fayans işinde yanlış yapsanız görsellik kötü olur en fazla fayanslar dökülür,marangoz yanlış yapsa dolapların kapıları aralık kalır veya kapanmaz. fakat elektrikte yanlış yaparsanız insan ölür yada sakat kalır.
işin en acı hali ne biliyormusunuz.bizler inşaat sektöründe en az parayı kazanan meslek grubuyuz.

saygılar...

işin en acı hali ne biliyormusunuz.bizler inşaat sektöründe en az parayı kazanan meslek grubuyuz.
çok doğru en çok teknik eğitim alan,en zor işlerden birini yapan,hata affetmeyen bir meslek grubu olmamıza rağmen sıvacıdan,sucudan,kalıpçıdan v.b.den en az kazanan biziz.
ayrıca inşaata ilk gireniz en son çıkanız, ne yazıkki.

arkadaşlar malesef az para kazanmayı meslektaşlarımız sebeb oluyor bize göre basit bir iş yapıyoruz az para istiyoruz halbuki bize göre basit gibi gözüken
işi müşteri yapamaz .

aynen öyle valla adam şirkette çalışıyor diyelim haftasonu boşta diyor iki günlük işe 100 lira veya daha aşağı fiyat veriyor e nedeolsa avantadan geliyor. ondan sonra yaptığı işi görsen evlere şenlik neoldu elektrikçi yaptı o kadar güveniyorsan çıkarsın piyasa kar zarar hesabını yaparsın yok ben burda çalışayım hafta sonları iki iş kaparım oh suyundanda koy.

lokantada buzdolabına dokunan yere yatıyo çarpılıyo gittim kontrole 3 lü grup priz içerisinden nötrden topraklamaya sıfırlama yapılmış fırtınadan dolayı dış hatlarda problem olunca tedaş ucları temizleyip yeniden bağlantı yaparken faz ve nötr yer değiştirince prizdeki nötr faz faz ise nötr oluyor durum tedaş yetkililerine anlatılınca dokunmayın bir elektrikci arkadaş çağırın ana sigortadan ucları değiştirsin demiş dolayısı ile çarpılan çarpılana işin enteresan yanı bu işi yapan iskenderun demir çelikte çalışan elektrik teknisyeni düzeltilmesi hususunda talimat veren tedaş yetkilisi

arkadasım neyi neye bağlayacağın öncelikle o tuğladan inen çıkan kablon ne oluyor nerden geliyor.

merhabalar; googleda cok uzun vakit gecirdim fakat, priz baglantısıyla ilgili bilgi var ama kabloları acıktan nasıl baglayacagimi forumda da bulamadım.

evimin içinden tuglalar arasından dısarı cıkarılmış bir topraklı kablo gördüm /ucu bantla bağlanmış yagmur görmeyecek sekilde, yani saglam/
20 metrelik 5li prizimin ucundaki jak'ı keserek bu kabloya bağlayacağım.
burdan anlatilabilecek bir yolgösterim var mı, ya da fotografli bir anlatım olsa..
Düzeltilmiş foto :)

hocam dayanamam ben bu şemaya :) mavi neden nötr değilde faz belki siz yapmadınız ama resim turkıs mi yada gece vakti benmi yanlış görüyom konu ile alakası yok ama benide hoş görün

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri