Toprak zeminde elektrik kaçağında çarpılma

petkimli

Üye
Merhaba arkadaşlar;

Toprak zemin üzerinden gitmekte olan bir kablodan izolasyondan dolayı kaçak olur ise, etrafında (5-10 metre uzağında) bulunan insanlara elektrik çarpma riski var mıdır?

Zeminin ıslak veya kuru olması etkileyebilir tabi ama ben bu yüzden ölen bile olduğunu duydum.

Şimdiden teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
toprak ile diğer aktif iletkenlerin gerilim farkını toprağın gerilimini 0 kabul ederek değerlendiririz.dolayısıyla toprak ile herhangi bir faz iletkeni temas ettiğinde (nötür de dahil fakat gerilim farkı diğerleriyle kıyaslandığında çok düşük olduğundan dikkate almıyabiliriz) bir kısa devre akımı oluşur ve gerilim seviyesi direk kısa devre noktasında 0 a düşmez. potansiyel çadırı dediğimiz bir eğri grafiği şeklinde toprağa yayılır.ve toprağın kısa devre noktasındaki gerilimi faz gerimine eşit iken gerilim seviyesine göre(20 mt gibi) bir mesafede 0 a düşer.
bu mahalde iki ayağı açık vaziyette duran bir kişi adım gerilimi dediğimiz bir potansiyel farkına maruz kalır.
AG de öldürecek seviyelere ulaşabileceğini sanmıyorum.
elektrik iç tesisleri yönetmeliğinde daha açıklayıcı bir şekilde bulabilirsiniz.

Teşekkürler
Faz hattı(220V) bahçede toprak zemin ile temas etse, bende temas ettiği kısma 2-3 metre mesafede ayakkabılı bir şekilde bulunmuş olsam çarpılır mıyım?
Çarpılmam gibime geliyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,106
Kullanıcılar
449,807
Son üye
bdursun

Yeni konular

Geri