Toprak - Nötr Tespiti Nasıl Yapılır?

İyi ama, röleye giren çıkan akım eşit, açmazki...
bu KAR ve seri lamba testini farklı mı yorumluyorum acaba..
tabii açmaz haklısınız soruyu yanlış algıladım roleye nötr geldiğini varsayarak cevap verdim.slm

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
anlaşılan tespıt edemıcez

- - - Updated - - -

anlaşılan tespıt edemıcez

EE HOCAM O ZAMAN KAR BU İŞİ ÇÖZEMEZ ÖYLE Mİ?
Evet,sn. DGN FRT,çözmüyor,evdeki sistemde nötürün kesin olarak KAR'a bağlandığı,toprağın direk geçtiği bir sistem var orada.Seri lamba-KAR bağlantısının KAR'ı attırdığı dokunuş bizim kesin toprak ucumuz oluyor evlerdeki,işletmelerdeki,daha önceden nötürün kesin cihaz içinden geçirilen bağlantılarında.Ancak,faz veya toprağın cihazdan geçip de,nötürün bu defa direk olarak geçip,cihaza uğramadığı giriş bağlantısında,bu defa seri lambayı nötüre dokundurduğumuzda da açıılıyor KAR,ama bu nötr ve toprağın hangisi olduğunu daha önceden bilmiyorsak,faza karşı tepkileri de ayni olunca,ayırt etmek için bir karar vermek de bizim için imkansız oluyor bu durumda.Zaten şekil çizerek de devreyi tam takip ederseniz kendiliğinden de bu devre durumunun bu şekilde olduğunu siz de kolayca görebilirsiniz.Kolay gelsin.

evet,sn. Dgn frt,çözmüyor,evdeki sistemde nötürün kesin olarak kar'a bağlandığı,toprağın direk geçtiği bir sistem var orada.seri lamba-kar bağlantısının kar'ı attırdığı dokunuş bizim kesin toprak ucumuz oluyor evlerdeki,işletmelerdeki,daha önceden nötürün kesin cihaz içinden geçirilen bağlantılarında.ancak,faz veya toprağın cihazdan geçip de,nötürün bu defa direk olarak geçip,cihaza uğramadığı giriş bağlantısında,bu defa seri lambayı nötüre dokundurduğumuzda da açıılıyor kar,ama bu nötr ve toprağın hangisi olduğunu daha önceden bilmiyorsak,faza karşı tepkileri de ayni olunca,ayırt etmek için bir karar vermek de bizim için imkansız oluyor bu durumda.zaten şekil çizerek de devreyi tam takip ederseniz kendiliğinden de bu devre durumunun bu şekilde olduğunu siz de kolayca görebilirsiniz.kolay gelsin.

devreye bakarak anlarım ama senin şahane anlatımını tatmak istiorum binbaşı hocam...

Sonuç Kedidir o kedi deyip geçicez. Yazni biz madem toprak nötr kadar iyi (en azından o dönemde) Nötr toprak farketmez deyip bağlayıp kaçıcaz. İlerde bir gün toprak artık mükemmel olma özelliğini kaybederse eve gelecek elektrikçi bunu yanlış bağlamışlar deyip doğrusunu bağlayacak. Zaten o zamana da işi kime yaptırdıklarını unutup müşteri kaybetmiş olmıycaz ama kesin çözüm mü? Elbette MEGER. Zira meger çakılacak kazıklarla topraklama levhası arasındaki toprak direncini ölçeceğinden, mahalle trafosu topraklaması ve meger toprak kazığı direnci > evin topraklaması ve meger toprak kazığı arası direnci olacağından doğru tespit etmek mümkün olacaktır. Bu konu hakkında yeteri kadar soru ve cevap verildiğini düşünüp artık akılda bir soru kalmadığını değerlendirerek müsaadenizle konuyu kapatalım derim. İlgi gösteren arkadaşlara teşekkür ediyorum, zannımca güzel bir tartışma konusu çıktı ortaya.

Sn.DGN FRT; Nötr ile toprak arasında,nötürün ideal olarak nötr barasındaki bağlantı kusurlarından dolayı 1-2 volt ac. kadar,toprağa göre bir voltaj farkı da bulunabilir,aslında işin en doğrusunda,yani idealinde,nötr-toprak arası 0 volt olarak ölçülebilmelidir.Bu ölçümle de nötr,toprak ayırımı kesinlikle de yapılamaz zaten.Benim sözünü ettiğim konu daha farklıydı.Bir pensampermetre kullanarak,zayıf yapılan toprak ve nötr arasında,fazla güç çeken bir alıcı cihaz (Örneğin yüksek güçlü elektrikli şohben,elektrikli fırın,vb.) her iki farklı hatlardan elektrik çekerken,aralarındaki amper (Akım) farkından yola çıkılıp,şu nötr,şu da topraktır diyebilmekti aslına bakarsanız.Ama temelden topraklaması ideal ve çok iyi olan binalarda,her iki halde de ayni akımın,bu pensampermetreden okunması durumu olacaktır.Buradan da hiçbir sonuca gidilemeyecektir şeklinde,pek de olumlu ve pratik olmayan bir fikri ben dile getirmiştim.

Voltaj ölçümü hem toprak ve hem de nötr tarafında,faza göre 230 volt ac. olarak ölçüldüğünden,bu da her ikisini birbirinden ayırmak için yeterli olamaz hiçbir zaman.Fark görülse belki bir ayrım da yapılabilirdi,ama bu da çok sağlıklı olamazdı,K.A.R.'sinin kesin testine göre.Tek çare K.A.R.'nin açılması ile bunları birbirinden kesin olarak da ayırmaktır,başka bir çözüm yolu hiç görünmüyor.Çünkü asıl referans noktası betona gömülmüş ve ilk renk kodları da belirsizdir,herhangi bir kayıt altına da alınamamıştır.Kolay gelsin.
üstadım hiç denediniz mi bilmiyorum ama kacak akımın nötr bacagına topraklamayı baglayıp K.A.R ni test etinizmi mantık olarak atmıyor bende denemedim ama karaköyde prizden topraklama ölcen ölcü aleti diye bir esnafın tezgahında görmüştüm lakin girp sormadım nedir ne degildir diye
netten baktım simdi
DT 9052 Prizden Topraklama Ölçer DT9052-Prizden Toprak ölçüm cihazı-Elektronik Otomasyon
böyle bir cihaz içat etmişler

üstadım hiç denediniz mi bilmiyorum ama kacak akımın nötr bacagına topraklamayı baglayıp K.A.R ni test etinizmi mantık olarak atmıyor bende denemedim ama karaköyde prizden topraklama ölcen ölcü aleti diye bir esnafın tezgahında görmüştüm lakin girp sormadım nedir ne degildir diye
netten baktım simdi
DT 9052 Prizden Topraklama Ölçer DT9052-Prizden Toprak ölçüm cihazı-Elektronik Otomasyon
böyle bir cihaz içat etmişler
HIMM....EĞER DOĞRU ÖLÇÜM YAPIYORSA MUHTEŞEM BİR CİHAZ...

Bütün yazıları okudukdan sonra konuyla ilgili benimde aklıma başka birşey geldi..AVO metrenin bir probunu fazlardan birine diğer probuda gerçek toprağa değdirdiğinde gözüken değerle...Topraklama kablosuna değdirildiğinde çıkacak değer aynı olabilir...Nötürde farklı bir değer göstereceğinden topraklamanın hangisi olduğu ortaya çıkar diye düşünüyorum...Denediğim birşey değil değerler ne gösterir bir fikrim yok :)

Binanın ana giriş uçlarını göremiyoruz. Tek gördüğümüz ilk girişteki 3 faz, nötr ve toprak olması muhtemel kablolar. Topraklama kablosu sanırım betonun altında kalmış ayıramıyoruz ve renginede bakamıyoruz. Takip yöntemi kullanamadığımızdan fazları tespit kolay ancak bu buatın içindeki diğer iki kablodan hangisi Nötr hangisi Toprak nasıl tespit edelim ki hata yapmayalım. Faz toprak (muhtemel) ve faz nötr (muhtemel) her ikisinide ölçtüğümüzde voltaj 230V. İlginiz için teşekkürler.

Not: prizlerde nötr ve toprak sanırım karışık çünkü aynı renk kablo iç tesisatta takip ettiğimizde bazı prizlerin nötürüne bazılarında ise toprağına bağlanmış bu nedenle tersten tespit edilemiyor.

herkese iyi akşamlar yorumları okudum bu soru deneme bir soru anlaşılan arkadaş zaten sorunu çözmüş şimdi ben nötür ve toprağı keserim herhangi bir pirizden faz ve nötürü kısa devre yaparım hangisinde dönüş var ise nötürdür daha olmadı saat girişinden kabloyu takip ederim pratikte budur ve sanmıyorum hiç bir tesisatta nötürü bulamayacağımı

panonun kapağı açılıyorsa saat ten nasıl takip edemiyorsun şaşıyorum

herkese iyi akşamlar yorumları okudum bu soru deneme bir soru anlaşılan arkadaş zaten sorunu çözmüş şimdi ben nötür ve toprağı keserim herhangi bir pirizden faz ve nötürü kısa devre yaparım hangisinde dönüş var ise nötürdür daha olmadı saat girişinden kabloyu takip ederim pratikte budur ve sanmıyorum hiç bir tesisatta nötürü bulamayacağımı

panonun kapağı açılıyorsa saat ten nasıl takip edemiyorsun şaşıyorum

Topragı da kesiyosun ama dönüş yapan kablonun toprak olma ihtimali de var...Sonuçta prizdeki nötr sandıgımız toprak olabilir... Arkadaşın durumunda öyle anlaşılıyor...Yani toprak ve nötr karmaşı var. Adam ölçmüş faz nötr faz toprak arasını 230 çıkmış... Onun için toprak ve nötr sandıgın kabloları kesip faz ile nötr veya toprak sandıgın kabloları birbirine değdirmen sonucu bulmana yardımcı olmaz diye düşünüyorum...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri