Toprak - Nötr Tespiti Nasıl Yapılır?

Hassas bir ölçü aletiyle ölçüm yaparak bulabilirsiniz.

Ölçü aletinin 1 probonu faza, diğer probunu nötüre dokundurduğunuzda örneğin: 221,5VAC okursunuz.

Ölçü aletinin bir probu fazda kalmaya devam ederken, nötürdeki probu toprağa dokundurduğunuz da 221,8 gibi bir değer görürsünüz.

İki ölçüm arasındaki küçük değeri okuduğunuz kablo toprak kablosudur.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Hassas bir ölçü aletiyle ölçüm yaparak bulabilirsiniz.

Ölçü aletinin 1 probonu faza, diğer probunu nötüre dokundurduğunuzda örneğin: 221,5VAC okursunuz.

Ölçü aletinin bir probu fazda kalmaya devam ederken, nötürdeki probu toprağa dokundurduğunuz da 221,8 gibi bir değer görürsünüz.

İki ölçüm arasındaki küçük değeri okuduğunuz kablo toprak kablosudur.

benim demek istediğim de buydu...

Bütün yazıları okudukdan sonra konuyla ilgili benimde aklıma başka birşey geldi..AVO metrenin bir probunu fazlardan birine diğer probuda gerçek toprağa değdirdiğinde gözüken değerle...Topraklama kablosuna değdirildiğinde çıkacak değer aynı olabilir...Nötürde farklı bir değer göstereceğinden topraklamanın hangisi olduğu ortaya çıkar diye düşünüyorum...Denediğim birşey değil değerler ne gösterir bir fikrim yok :)

CEM DT 9052 model ölçü aletinin prizden kendi lobuna ait topraklama direnci ölçtüğü söyleniyor. bu cihazı kullanan var mı, memnun musunuz?

CEM DT 9052 model ölçü aletinin prizden kendi lobuna ait topraklama direnci ölçtüğü söyleniyor. bu cihazı kullanan var mı, memnun musunuz?

5 yıldır kullanıyorum.Tek dezavantajı ! toprak direncinin çok küçük olduğu yerlerde,ölçüm esnasında,kaçak
akımın atmasına sebep oluyor.Olmayan ölçü aletleride çok pahalı.

Konu ile ilgili aşağıdaki linkde bir ölçüm bulunmakta. Nötür ile toprak birleştirilmemiş ise bu metod kullanılabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri