toprak nötr arasında voltaj

Merhaba, bu gün evde yapılan toprak nötr arası ölçümde 3.9 V okundu elektrikçi normal diyip duruyor. Kaçak akım rölesi atar yoksa diyor.Aynı apartmanda en alt katta bu ölçüm 0.90 V oysa 3 kat yukarıda 3.9 Volt.Elektrikçi üst katlara çıkıldıkça toprak zayıflayabilir dedi.Bu nekadar doğru şimdi?

Moderatör tarafında düzenlendi:
topraklamanın ıyı olmadıgını gosterıyor topraklamanı bir ölçmeni tavsıye edrım

notr toprak arası 5 volta kadar kabul edılır sonrası topraklamanın zayıf oldugudunu gosterır

Artık gelişen dünyada nötr ve toprak ortak kullanılıyor.3150 KW sistemimizde bağımsız toprak trafonun yıldız ucuna birleştirildi.toprak nötr arası maksimum 2 volttur bu bile bir sürü elektronik kartlarınızın arızalanmasına sebep olur

1. Merhaba ustalar
  2. Suan yurtdisindayim Sudan da ve işin içinden cikamadim sizlere bir sorum var
  3. 3 tane makine var bu 3 makine ayni regulatorden besleniyor gerilimde cok dalgalanma olduğu icin kullandik
  4. Notr ile toprak arasinda sebeke geriliminde 15 volt olcuyoruz,regülatör devreye girince bu kacak 21 volta kadar çıkıyor.
  5. Bu işin icinden nasil cikarim kacagi nasil yok ederim yardimlarini bekliyorum. Simdiden teşekkür ederim.

Ayrıca topraklama direncinden de bağımsızdır bu değer . Eklemiş olalım .
Ayrıca fazların dengeli yüklenmeye çalışması da bir çözümdür .

Arkadaşlar merhaba.
Fırının gaz bağlantısını kesip termik sigortasını değiştirmiştim. Şimdi gaz borusunu fırının bağlantı noktasına değdirdiğimde küçük kıvılcımlar çıkarttığını gördüm. Bende bunun üzerine pilli kontrol kalemi ile ölçümler yaptım.
Benim evde topraklama hattına pilli kontrol kalemini dokundurduğumda ışığı yandığını gördüm. Tüm sigortaları kapatıp deneme yanılmalar yaptım. Sonuçlar:
1. Tek fırın priz sigortasını açarsam topraklamada ışık yok
2. Lambaları açtığımda topraklamada ışık yok.
3. Tek çamaşır mak. açarsam top.ışık zayıf. Ama makineyi prize takarsam kuvvetli yanıyor.
4. Mutfak sigortalarını açarsam ve hiçbir makine takılı değilse top.ışık yok. Ama prizli lambayı açınca prizde top.ışık yanıyor. Mutfak aletlerini takarsam top.ışık yanıyor.
5. Kombi prizinde ışık yok.
6. Odaların priz gurup sigortasını açarsam top.ışık yanıyor.

Sigortası kapalı bir odanın prizinden avometre ile nötr topraklama ölçümü yaptığımda 12v çıkıyor.

Ben şimdi ne yapacağım. Pilsiz kontrol kalemi ile ölçtüğümde topraklamada ve nötr de elektrik yok. Sigorta ve kaçak akim rölesi atmıyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri