toprak nötr arasında voltaj

nötr ile toprak arasında bir voltaj görülecekse ne kadar?ben 3-8 arası değişen voltaj görüyorum.
görülürse kacak akım atmaz mı?benim sistemde atmıyor
bu oluşan voltaja nasıl engel olunur?bu soruya cevap bulamadım cevap arıyorum.
nötr ile insan vucüdü arasında voltaj görünür mü?8 v görüyorum.
sizin kıymetli arkadaşalarımız bulundugunuz tesislerde böyle bişeyle karşılaştınız mı?
ne yapmalıyım?

Bu voltaj topraklamanızın iyi olmadığına işarettir.Topraklamanızı konrtrol ederseniz sorun kalmaz.Ama yanlış hatırlamıyorsam volta kadar olan potansiyel fark kabul edilebiliyor.Nötr ile insan vücusu arasında gerilim görülmesi de böyle bir şeydir..Sonuçta vücudumuz bir bakıma topraktır.Yani kontrol kalemi ile baktığımızda faz direnç ve lambadan sonra vücudumuzdan toprağa akıyor.Ama 8 volt fazla.Vücudunuzda 8 volt görüyorsanız toprakta daha fazla görmelisiniz.Çünkü vücudumuzun da direnci var.
Laf lafı açarmış ya.Bizim tesiste de prizin nötrüne kontrol kalemini tuttuğumda lamba az da olsa yanıyor.Ama bunu her yerde yapmıyor.Nötr kopuk değil.Sanırım bu da fazların dengesiz yüklenmesinden kaynaklanıyor.

Nötr ile toprak arasında voltaj görmenin başka bir nedenide, Nötr akan akım olmaz mı. Yani tek faz, veya dengesin 3 faz olduğunda nötrden akan akım yüksek olacağı için nötr kablosunun kesitine göre nötr-toprak arası voltaj görebilirsiniz

mustafa arkadaşımında dediği gibi topraklamanın zayıf olmasından dolayı boyle bir voltaj ortaya çıkıyor. bende işletmelerde ölçüm yapınca boyle voltajları görüyorum ve uyarıyorum topraklama kötü diye. Aynı zamanda işletmenin her halgibir yerinde nötrleme yapıldıysa bunların sökülüp gövdeye toprak verilmesi gerekir

drejfatih arkadaşımın yazdığı da doğrudur ,olasılıktır.Zaten mesajımın sonunda yazdım.Kendi başımda olan bir dert

Klasik olcu aletleri ile yapilan olcum kesin ve saglikli bir bilgi vermez ama yine de notr toprak arasinda olculen voltajin 1.5-2 V degerini gecmemesi istenir.
Bu degerin yuksek cikmasinin bir sebebi ozellikle isletme ( notr ) topraklamasinin zayif olmasi ise diger bir sebeb de fazlar arasinda dengesizlik olmasidir...
Ornek olarak, santiyemde sebeke yok, sadece jenerator uzerindne besleniyoruz....Yuklerimizin hemen hepsi mesken tipi monofaze...Fazlar arasinda ara sira olusan dengesizlikler, notr de akim donuslerine sebeb olabiliyordu...Notr ile toprak arasina kopru atarak bir de ilave kaziklarla topraklama direncini dusurerek sorunu cozduk...( Daha sonra ogrendik ki , ayni jenerator baska bir santiyede kullanilmis ve herkesi elektrik carptigindan, notrde faz gorduklerinden vs. sikayet etmisler...Notre saglam bir topraklama yapinca problem cozuldu.) Kolay gelsin

bir başka bir şey nört ve toprak arasında bir kısa devre de olabilir bu da bu sonucu çıkartır ama arkadaşımız dogru yazmış 1.5 v ile 2.0 volt arası olmalı
ii çalışmalar.

topraklama çubuklarımız yuzeyin 7-8 metre altında o seviyelerde.yaklaşık olarak 10-15 metrede su cıkıyor.şantiye aşamasında iken ölçtüğümzde normalin altında idi.temmuz ayında sıcaklıkların en yüksek oldugu zamanlarda ölçüm yapmıştık.çok güzel bir degerdi.bir defa daha ölçüm yapacagım.

Toprak ile nötr arasındaki gerilim 10 Volta kadar çıkabilir.Bulunulan yerdeki en yakın trafonun fazları arasındaki dengesiz yüklenme nötrde gerilim olmasına neden olur.Yıllar evvel nötr,toprak arasına 6 V. ampul bağlayıp gece lambası olarak kullandım. Bilginize.

süpermiş valla hocam en iyisini sen yapmıssın vardı olurdu olmazdı polemiğine girmeden almıs kullanmıssın bravo yani....

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri