toprak nötr arasında voltaj

Arkadaşlar merhaba.
Fırının gaz bağlantısını kesip termik sigortasını değiştirmiştim. Şimdi gaz borusunu fırının bağlantı noktasına değdirdiğimde küçük kıvılcımlar çıkarttığını gördüm. Bende bunun üzerine pilli kontrol kalemi ile ölçümler yaptım.
Benim evde topraklama hattına pilli kontrol kalemini dokundurduğumda ışığı yandığını gördüm. Tüm sigortaları kapatıp deneme yanılmalar yaptım. Sonuçlar:
1. Tek fırın priz sigortasını açarsam topraklamada ışık yok
2. Lambaları açtığımda topraklamada ışık yok.
3. Tek çamaşır mak. açarsam top.ışık zayıf. Ama makineyi prize takarsam kuvvetli yanıyor.
4. Mutfak sigortalarını açarsam ve hiçbir makine takılı değilse top.ışık yok. Ama prizli lambayı açınca prizde top.ışık yanıyor. Mutfak aletlerini takarsam top.ışık yanıyor.
5. Kombi prizinde ışık yok.
6. Odaların priz gurup sigortasını açarsam top.ışık yanıyor.

Sigortası kapalı bir odanın prizinden avometre ile nötr topraklama ölçümü yaptığımda 12v çıkıyor.

Ben şimdi ne yapacağım. Pilsiz kontrol kalemi ile ölçtüğümde topraklamada ve nötr de elektrik yok. Sigorta ve kaçak akim rölesi atmıyor.

keşke yeni konu açmış olsaydınız .
düşünceler .
açılmış konuya daha önce cevap verenler tekrar verme durumu ?
cevap verdim kaç kere vereceğim sizin yazdığınız konuyu yazının içine girmeden görmezler .

bu hali ile yeni mesaj yorumu yapılmış bak diyor ,faydası ( bana geldi baktım . )
bakarsa ?
diğer durumlar ? örneğin c.tesi pazar formuma giriş kısmen az bu günlerde konu açarsanız cevapsız kalabilirlik ? vs gibi etkenleri düşünmek gerekir .

Fırının gaz bağlantısını kesip termik sigortasını değiştirmiştim
bu size uyarı olmuş .

pilli kontrol kalemi kullanmayın + normal kontrol kalemi kullanmayın ( güven sağlamaz )
ölçü aleti kullanın ( en doğrusu )

Fırının gaz bağlantısını
ne gazı ? ( doğal gaz demek istediniz herhalde )
sistemi siz biliyorsunuz , sizin düşüncelerinizi anlatımda bilemeyiz .

Sigorta ve kaçak akim rölesi atmıyor.
kaçak akim rölesi bozuk olabilir

dengesiz yük , nötr sorunları , topraklama ve doğalgaz topraklama sorunları .
tesisat sorunları .

ölçüm yapın ?
mono ?
faz nötr / faz toprak / nötr toprak
/ trifaze ?
siğorta kutusundan .
normal şimdiki halinde siğorta kesik ( enerji yok ) ölçümler ?
normal şimdiki halinde siğorta açık ( enerji var ) ölçümler ?
diğer
boşta kablolar faz faz araları ( 3 faz ) / faz ( 3 faz ) , nötr / faz ( 3 faz ) , toprak / nötr toprak .
hedef küçülterek sorunu bulma .

diğer dairelerde aynı sorun var mı ? ( sadece sizde mi ? )

olay yerinde çözüm ? işten anlayan elektrikci bulun !!!

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim
Çok şükür problem çözüldü. Sorunu site yönetimine söylemiştim. Sitenin elektrikçisi gelip bağlantıları kontrol etmiş. Benim dairenin topraklama bağlantısının gevşek olduğunu söyleyip sıkmış. Sonra eve gelerek kontrol etmiş. Böylece problemimiz çok şükür çözülmüş oldu.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri