Toprak hattından 5kW

@by_lent ustam sizden beğeni gelmesi gözlerimi yaşarttı doğrusu :)
sizin bu beğeniz 10.000 puan eder :)
Aynen ben de aynı konuda hemfikir olduğumuza inanmadım :D. Tabi mesajdaki her kelimeye katılmıyorum belirteyim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Aynen ben de aynı konuda hemfikir olduğumuza inanmadım :D. Tabi mesajdaki her kelimeye katılmıyorum belirteyim.
Aslında sizinle yan yana gelip bu icat çıkaranların icatları üzerine tartışmak gerek.
Somut şekilde deneylerle ispatlamadan buradan bilgi yazmakla insanlar anlaşamıyorlar :)
Her insan kendi içinde bir bilgiye sahip olduğu için fikirler bir biri ile uyuşmaz zaten.
Benim fikirlerimi yada yazdıklarımı uygulamadan doğru mu yanlış mı diye kendi öz birikiminizle hemen cevap yazarsınız.
Bunu da 15 yıl önce denemiştim :)
Sonuç başarısız olmuştu :)

Son düzenleme:
Her dersi her hatayı ya da her deneyi tekrar etmeye ömür mi yeter, medeniyet mi gelişir, icat mi cikar? Bilimsel deneylerin en büyük özelliği sonucunun hep aynı olmasıdır, 100 sene önce yapılan su kaynatma deneyinde derecesi bugün de aynı şartlarda aynıdır bunları tekrar yapmamıza gerek kalmadan kitaplardan okuduk öğrendik, isteyen yapar görür inanır inanmaz ayrı konu. Yine pillerin veya güç kaynaklarının seri ve paralel bağlantıları da aynıdır, aksini belgesiz aciklamasiz iddia etmek, siz bilmiyorsunuz ben biliyorum şeklindeki faydasız kaçışlar savunmalar tartışma sohbet ortamını çok aşağıya çeker.

Evet haklısınız herkesin bilgi ve tecrübe birikimi vardır. Kimi doğru kaynaktan okuyarak bilgi, kimi de yanlış kaynaktan kazık yiyerek biriktirir :).

Her dersi her hatayı ya da her deneyi tekrar etmeye ömür mi yeter, medeniyet mi gelişir, icat mi cikar? Bilimsel deneylerin en büyük özelliği sonucunun hep aynı olmasıdır, 100 sene önce yapılan su kaynatma deneyinde derecesi bugün de aynı şartlarda aynıdır bunları tekrar yapmamıza gerek kalmadan kitaplardan okuduk öğrendik, isteyen yapar görür inanır inanmaz ayrı konu. Yine pillerin veya güç kaynaklarının seri ve paralel bağlantıları da aynıdır, aksini belgesiz aciklamasiz iddia etmek, siz bilmiyorsunuz ben biliyorum şeklindeki faydasız kaçışlar savunmalar tartışma sohbet ortamını çok aşağıya çeker.

Evet haklısınız herkesin bilgi ve tecrübe birikimi vardır. Kimi doğru kaynaktan okuyarak bilgi, kimi de yanlış kaynaktan kazık yiyerek biriktirir :).
Boş verin şimdi icat etmeyi :) başımıza icat çıkarmayın demiş büyüklerimiz.
Ben boş verdim bunları... Kafama göre takılıyorum.
Benim araştırıp ta bulamadığım çok önemli bir konu var.
Arkadaş bu aküler kaç amper :)
68 ah bir akü kaç amperdir.
68 ah akü bir saatte 68 amper üretiyor anladık ta....
ben bu aküyü ampermetre ile ölçtüğümde kaç amper görmem gerekir :)
Gerçekten bu önemli bir konu yani :)
Bir cevap bulamadım.
Mutlaka aranızda bir akü satıcısı tanıdık biri vardır.
Bu konuyu bulamıyorum.
Aküler ah değeri üzerinden hesaplanır diye konular var.
ama bir türlü şunu bulamadım.
Bu akü ampermetre ile ölçülürse eğer şu kadar amper gösterir demiyorlar.

Son düzenleme:
1A yük bağla ve saatle birkaç gün başında bekle veya tersini yap 68A yük bağla 1 saat gözle :D. Ne kadar akımlı yük bagli ölçümde, günde 6 çay içme hakkı verilen işçilerden biri gün boyu mesaide diğeri arka arkaya içer;). İletişim danışma hattını arayınız.

1A yük bağla ve saatle birkaç gün başında bekle veya tersini yap 68A yük bağla 1 saat gözle :D. Ne kadar akımlı yük bagli ölçümde, günde 6 çay içme hakkı verilen işçilerden biri gün boyu mesaide diğeri arka arkaya içer;). İletişim danışma hattını arayınız.
ustam şimdi bu işin kolay yolu yokmu ?
multimetreyi amper konumuna alsam sonra ölçüm yapsam kaç amper bulunmaz mı :)
En eyisi yarın bir akü satıcısının yanına gidip şu aküyü bir ölçeyim mi diye sormak :)
microsoft gibi ustasın valla :)
Bir yolcu uçağında arıza çıkar
pilot ne yapacağını bilemez... heyecan içinde bir numara çevirir :)
Microsoft danışma hattını aramıştır yanlışla....
Pilot arızaları anlatmaya başlar...
Telefondaki şahıs cevaplar verir.
pilot
Tamam da söyledikreniz hiç bir işe yaramıyor der...
Ben şu an neredeyim diye sorar pilot.
Telefondaki şahıs şu cevabı verir...
Büyük bir ihtimalle uçağın kokpit bölümündesiniz efendir der..
ve telefonu kapatır :)

Son düzenleme:
Karpuz değil bu kesip rengini göresin, TV radyo değil düğmeye basınca sonuç alasın. Yük olmak zorunda ve yüke göre sonuç değişkendir. Ha bayide satıcıda akü kapasite ölçer vardır (bunların içinde direnç - direnç grubu var, programla daha kısa sürede hesaplar) bağlar sonucu söyleyebilir.

Karpuz değil bu kesip rengini göresin, TV radyo değil düğmeye basınca sonuç alasın. Yük olmak zorunda ve yüke göre sonuç değişkendir. Ha bayide satıcıda akü kapasite ölçer vardır (bunların içinde direnç - direnç grubu var, programla daha kısa sürede hesaplar) bağlar sonucu söyleyebilir.
Demek ki bu konuyu kimse merak etmemiş.
Benim de bir kaç saat önce aklıma geldi bir araştırma yapayım dedim.
Ama öyle iç açıcı bilgilerle karşılaşmadım.
Belki siz biliyor olmalısınız dedim ama
Malesef sizinde bir bilginiz yokmuş :)
Dün biri mail adresime giriş yapmaya çalışmış.
Mail adresim geçiciydi.
şifresiz giriş yapıyordum.
mail adresimi heklemeye çalışınca oturum kapandı. mail adresim devre dışı kaldı :)
Oysaki mail adresimi sadece bu site oluşturdum.
Başka da kimseler bilmiyordu.
Kim yapmış olabilir acaba :)
Bakın şöyle bir şey buldum.

Akülerin içinde depolanmış olan enerjinin ne kadarını kullandığımız ise DEŞARJ DERİNLİĞİolarak tanımlanmaktadır . Örnek Aküde depolanmışolan enerji miktarı 140 Ah (AMPER/SAAT) olarak belirtilmiş ise biz 70 Ah enerji tükettiğimizde, akünün deşarj derinliğini 50% olarak ifadeediyoruz. Eğer 112 Ah enerji tüketmiş isek, deşarj derinliği 80% olmuştur diyoruz.

Akünün üzerinde belirtilen Ah değeri ise genellikle 20 saat süren sabit akım çekimi ile hesaplanan değerdir. Yani 140 Ah kapasiteli bir akü saatte7 amper sabit akım çekilerek, 20 saat süre ile deşarj edildiğinde etiketinde belirtilmiş olan enerjisinin tamamını verecektir.

Bu şekilde boşaltılırsa ve 10 saatte 14 Amper akım ile şarj edilirse, bu ideal bir CYCLE (DÖNGÜ) olmaktadır.

Akü üreticileri LIFE CYCLE (ÖMÜR DÖNGÜ SAYISI) verirken bu ideal koşulların gerçekleşmesi halinde elde edilebilecek azami değeri beyanederler.

Bir akünün ÖMÜR DÖNGÜSÜ üreticisi tarafından 250 olarak belirtilmiş ise, bu akü ideal koşullar altında 250 defa ŞARJ/DEŞARJedilebilir anlamına gelir. Oysa biz akümüzü sürekli olarak 50% den daha fazla deşarj ediyorsak yani her seyahatimizde birçok kere VOLTMETRE de 11,7 volt okuyorsak ve düşük voltaj alarmları çalıyorsa akülerimizin ÖMÜR DÖNGÜSÜ 50-100 civarına düşmüş olacaktır.

Akülerimizin bize azami süre ile hizmet etmesini istiyorsak akülerimizi nominal kapasitelerinin 50% sinden daha fazla deşarjetmememiz gerekiyor.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri