Toprak hattında elektrik var.

morbeyaz

Üye
Kırtasiye işleten bir arkadaşıma uğradım. Şans oyunları makinasını çekilişle aldığını ve toprak hattı çekme zorunluluğu olduğu için binanın dışına bakır çubuk çaktırdığını, makinanın plastiğinin kendisini çarptığını söyledi. Kontrol kalemiyle baktığımda hakikaten plastikte elektrik olduğunu gördüm. İşin ilginç yanı; İşyerinin elektrik panosuna baktığımda tek hat 3x2,5 antigron kablo ayrı olarak cihaza çekilmiş. Bağlantılar doğru. Faz, nötr ve topraklama doğru olarak çiftli grup prize bağlanmış. Prizin içini açtım. Kablolar arası bir değme söz konusu değil. Bu cihaza gelene kadar bir yere de hattan ayrı bağlantı yapılmamış. Toprak hattında elektrik var. Ölü gibi gözüküyor ama çarpıyor. Toprak hattının bina dışındaki bağlantısına baktım. Bakır çubuk yere çakılmış ve sadece kırtasiyeye geliyor. Çözemedim. Neden olur?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Slm...Şu 5 tl lik topraklama kazığı mı aldınız acaba? Topraklama kazığı çakılmış olabilir fakat kablo ile irtibatı var mı topraklama kazıgının? Kazık çakılırken bağlantı kablosu ile irtibat kesilmiş olabilir...Yeri eşip iyice kontrol edilmesi gerekir... Birgün buna benzer bir sorunla karşılaştım kazık çakılmış fakat kazığa topraklama kablosu irtibat sağlanamamıştı...Böylelikle topraklama kabloları boş kablo hükmüne geçer...Ölü elektrik çarpmaz diye bişey olmaz..Ben ölü elektrik olan bir evde çamaşır makinesi çalıştıgında muslukta çarpılan kişi biliyorum..Ölü elektriği giderdik sorun çözülmüştü...saygılar..

Son düzenleme:
Çubuk yere çakılmış ama üzerine beton döküldükten sonra ayrıca dış cephe kaplama yapıldığından altında kalmış. Sadece kırtasiyeye giren kablonun yarım metresi görünüyor. Normalde ben yapacaktım ama arkadaşın işi acil olduğundan mahalledeki elektrikçiye yaptırmış. Kolay yoldan ne yapılabilir?

kırtasiye içindeki dağıtım panosunda topraklama olup olmadığını kontrol et bence. ondan sonra karayolları çalışmasın başla.

Çubuk yere çakılmış ama üzerine beton döküldükten sonra ayrıca dış cephe kaplama yapıldığından altında kalmış. Sadece kırtasiyeye giren kablonun yarım metresi görünüyor. Normalde ben yapacaktım ama arkadaşın işi acil olduğundan mahalledeki elektrikçiye yaptırmış. Kolay yoldan ne yapılabilir?

Aynen dediğim gibi olmuştur..Kazığın topraklama kablosuyla irtibatı kesilmiştir diye tahmin ediyorum....En güzeli yeni bir topraklama kazığı alıp çakmak...Kaçak akım rolesi de takın..Gecenlerde halı yıkama makinesinde kaçak yüzünden bir işçi hayatını kaybetti..Bunu elektrik genel bölümünde 'kızına doyamadan öldü' başlığımda paylaştım..Saygılar...

söylediklerinize bakarak nötr ve topraklama birleşen (sıfırlama) noktası olma ihtimalinide akla getiriyor, sıfırlama noktası varsa nötr hattından dönen akım topraklama hattında akabilir, ayrı bir topraklama olduğundan ve sıfırlama yapılmadığından emin olması gerekir elektrikçinin,
ayrıca topraklama hattına akım geçişi varsa hiçbir şekilde burada KAKR çalışmaz, sizede çözüm olmaz, Rölenin çalışma mantığına ters. Hattı birdaha pano içi dahil kontrol edilmesi gerekir veya güvenilir bir münferit topraklama hattı çekilmesi gerekir.

Topraklama hattında enerji varsa ya faz ile ya da nötr ile bir yerde muhakkak teması söz konusudur. kablo sıva altı ise görünmeyen bir noktada bir kısadevre söz konusu olabilir. anlamanın en kolay yolu dışardan seyyar bir kablo çekerek bağlantıların bahsettiğiniz antigron kablo bağlantılarıyla birebir aynı olacak şekilde yapılması ve bu şekilde tekrar muayene edilmesidir. Aman dikkat!! Kesinlikle enerji altında bağlantı yapmayın ve (en azından) çalıştığına emin olduğunuz bir kontrol kalemiyle (ölçü aleti en idealidir) kontrol etmeden çıplak elle dokunmayın derim..

Topraklama hattında enerji varsa ya faz ile ya da nötr ile bir yerde muhakkak teması söz konusudur. kablo sıva altı ise görünmeyen bir noktada bir kısadevre söz konusu olabilir. anlamanın en kolay yolu dışardan seyyar bir kablo çekerek bağlantıların bahsettiğiniz antigron kablo bağlantılarıyla birebir aynı olacak şekilde yapılması ve bu şekilde tekrar muayene edilmesidir. Aman dikkat!! Kesinlikle enerji altında bağlantı yapmayın ve (en azından) çalıştığına emin olduğunuz bir kontrol kalemiyle (ölçü aleti en idealidir) kontrol etmeden çıplak elle dokunmayın derim..

Sayın Jengese topraklama hattında kontrol kalemi yanıyorsa illa ki bir yerde temas söz konusu değildir..Fazın geçtigi yerde boş kablo varsa fazın manyetik alanından dolayı boş kabloya kontrol kalemi ile kontrol ettiğimizde ışık yanar..Buna bazı elektrikçiler ölü elektrik der, bazıları faz sızıntısı der...saygılar

Sayın Jengese topraklama hattında kontrol kalemi yanıyorsa illa ki bir yerde temas söz konusu değildir..Fazın geçtigi yerde boş kablo varsa fazın manyetik alanından dolayı boş kabloya kontrol kalemi ile kontrol ettiğimizde ışık yanar..Buna bazı elektrikçiler ölü elektrik der, bazıları faz sızıntısı der...saygılar

ben de zaten o sebeple ölçü aleti kullanılmasını tavsiye ettim öncelikle sayın DGN FRT. 24 VDC de bile gayet parlak şekilde yanan kontrol kalemleri mevcut ki keza ölü elektriğin de bunları yakması mümkün.

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri