TN Sistemlerde Kaçak Akım Rölesi Kullanma Zorunluluğu Var mı?

erdica

Üye
Arkadaşlar herkese selam,

TN çalışan sistemlerde kaçak akım koruma rölesi kullanım zorunluluğu var mı?Benim bildiğim kadarı ile TN sistemlerde toprak kaçağı oluştuğunda kısa devre akımına yakın akımlar oluştuğundan açma devresinde TMŞ kullanmak yeterli,dolayısı ile KAR kullanımı burada ikinci bir emniyetten başka bişey ifade etmiyor.Ancak ne zaman tesisat kontrolü yaptırsam işletmede kaçak akım rölesi kullanılması gerektiğine dair uyarılar alıyorum.Topraklamar yönetmeliğine de baktım.TT sistemlerde mutlaka KAR kullanılması gerektiğine dair ifadeler var;ancak TN sistem için zorunluluk gerektiren bir ifadeyle karşılaşmadım.Konu ile ilgili değerli yorumlarınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Slmlar,Yönetmeliğin 3.8 maddesinde koruyucu düzen olarak Kaçak akım koruma düzenleri kullanılması kabul edilir diyor...zaten kaçak akım kullanmıyorsanız her bir topraklama nokası için akım-kesit ve açma süresi hesabı yapıp surekli kontrol etmeniz gerekir..en mantıklısı k.a.k.r kullanmak bence...

TN sistem ama TN-S sistem mi TN-C sistemmi
TN-S sistemde kullanılabilir mesela nemli yerlerde yanlış bir uygulama olmaz, ancak TN-C sistemde teknik olarak kakr kullanılamaz.
yönetmeliğe gelirzsek zaten açıkça kullanım zorunlu veya değil demiyor. (TT sistem için bile ) halbusa tt sistemde kullanmazsan başına gelecekleri bilirisin.

bunlar hangi yönetmelik..

TN sistem ama TN-S sistem mi TN-C sistemmi
TN-S sistemde kullanılabilir mesela nemli yerlerde yanlış bir uygulama olmaz, ancak TN-C sistemde teknik olarak kakr kullanılamaz.
yönetmeliğe gelirzsek zaten açıkça kullanım zorunlu veya değil demiyor. (TT sistem için bile ) halbusa tt sistemde kullanmazsan başına gelecekleri bilirisin.

TT sistemde RCD kullanımı zorunludur diye biliyorum.

TT sistemde RCD kullanımı zorunludur diye biliyorum.
Yönetmelik diyor ki ;

iv) TT sistemlerinde, aşağıdaki düzenlerin kullanılması kabul edilir: -Artık akım koruma düzenleri, -Aşırı akım koruma düzenleri. Not 1: Aşırı akım koruma düzenleri, sadece RA‘nın çok düşük değerlerinin varlığında TT sistemlerinde dolaylı temasa karşı koruma için uygulanabilir. Not 2: Arıza gerilimi ile çalışan koruma düzenlerinin kullanılması, yukarıda belirtilen koruma düzenleri kullanılmadığında özel uygulamaları dışarıda bırakmaz.

Buyrun yorumlayın.

T
Arkadaşlar herkese selam,

TN çalışan sistemlerde kaçak akım koruma rölesi kullanım zorunluluğu var mı?Benim bildiğim kadarı ile TN sistemlerde toprak kaçağı oluştuğunda kısa devre akımına yakın akımlar oluştuğundan açma devresinde TMŞ kullanmak yeterli,dolayısı ile KAR kullanımı burada ikinci bir emniyetten başka bişey ifade etmiyor.Ancak ne zaman tesisat kontrolü yaptırsam işletmede kaçak akım rölesi kullanılması gerektiğine dair uyarılar alıyorum.Topraklamar yönetmeliğine de baktım.TT sistemlerde mutlaka KAR kullanılması gerektiğine dair ifadeler var;ancak TN sistem için zorunluluk gerektiren bir ifadeyle karşılaşmadım.Konu ile ilgili değerli yorumlarınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.

TT sistemlerde eğer uygun toprak geçiş direncini yakalayabiliyorsan ve siğorta açma akımında uygunsa kullanmaya gerek yok.

Konuyu tekrar hortlatıyorum :)
Kanaatime göre KAR denenmeli, çalışıyorsa mutlaka kullanılmalı. Sonuçta insan güvenliği önemli.
Fakat yönetmeliğe göre TN-C sistemde kullanımı önerilmiyor.

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.10392&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch

3.8) TN sistemlerinde, aşağıdaki koruyucu düzenlerin kullanılması kabul edilir:
-Aşırı akım koruma düzenleri,
-Artık (kaçak) akım koruma düzenleri
İstisnalar:
-TN-C sistemlerinde artık akım koruma düzenleri kullanılmamalıdır.
-TN-C-S sisteminde bir artık akım koruma düzeni kullanıldığında, yük tarafında bir PEN iletkeni kullanılmamalıdır. Koruma iletkeni ile PEN iletkeninin bağlantısı, artık akım koruma düzeninin kaynak tarafında yapılmalıdır.

merhaba, ekteki resimde bir senaryo çizdim; TN-C topraklama sistemine sahibiz ve yıldırım işaretli yerden nötr iletkeni kopuyor diyelim, bu durumda devre kendini insan ve trafo topraklaması üzerinden tamamlamaz mı? yani kaçak akım rölesi kullandırtmayı gerektirecek bir olasılık değil midir bu? kafama takıldı yardımcı olabilecek biri olursa makbule geçer :)

edit: bu durumda da önce nötrden geçen akım ileride iletken kopuk olduğundan insan üzerinden devresini tamamlar fakat insandan önceki faz ve nötr iletkenlerinden geçen akım bu durumda da eşit olacağından kaçak akım rölesi kullanılsa bile atmaz. umarım doğru analiz etmişimdir.

Ekli dosyalar

• TN C.jpg
    TN C.jpg
    131.2 KB · Görüntüleme: 104
Son düzenleme:
TN-C sisteme KAR,RCD takılamaz, tutmaz, sistem çalışmaz, o yüzden kullanılmamalıdır diyor. Günümüz için zaten TN-C uygun yasal bir sistem değil, artık yasak.

Ya TT ya da TN-S yapılması gerek, trafosu olan tesislerde TN-S daha sağlıklıdır.

Hepsinde RCD olması gereklidir. Sadece TN-S sistemde takılamayacak kısımlarda varsa, yönetmelik çevrimempedansı ölçümlerini o makinenin yap yıllık ETD raporunda yaz, sonuçlar uygunsa, o makineye RCD takmayabiliyorsun, ama diğer tüm sistemlere, ofislere, kombinasyon priz kutularına, diğer takılabilen makinelere RCD herhalükarda takcaksın diyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri