Tmş atıyor

Ürünün atmasını arızalı olarak ifade etmek yanlış bir yöntemdir. Nedeninin ayrıntılı araştırılması gerekmektedir. Bazen daire içerisinde oluşan kaçak akım değeri 30mA üstünde olduğunda bir sonra ki kaçak akım devreye girebilir. Topraklamayı kontrol etmeniz önem arz etmektedir.

Bu arada yukarıdaki yazışmalar da görmedim. Evde ki atmıyor aşağıdaki TMŞ atıyor yazmışsınız. tmş den önce sayaç çıkışında 300mA Kaçak akım koruma şalteriniz bulunmuyor mu?
Her dairenin kendine ait kar ı var o atsa bile tmş yi attırıyor bu da sıkıntı oluşturuyor başka bir dairenin buz dolabını yaktı gidip gelmesi buna bi çare arıyorum daire içindeki arıza tmş yi etkileme meli bina tmş si yaklaşık 500 ma ayarlı

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman ayarını 200 ms yapın demiştim.
Hala açıyor ise,ya tesisatınızda ya şalte-
rinizde sorun var demektir.

Son düzenleme:
Image720x1280(Mobile)1613561953443.png

Zaman ayarını 200 ms yapın demiştim.
Daha önce düşüktü gene atıyordu o taz bir sorunda düşürünce kesilecekmi

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yangın korumalı kaçak akımlar SELEKTİF
olmak zorundadır.Evet,takoz tip maalesef.
Zaman ayarı olsa,belki idare edebilirdi.Ön-
celikle,şalteri SELEKTİF tiple veya toroidal
korumalı tiple değiştirmeniz gerekiyor.
Şalter üstünden korumalı tiple değiştir-
meyi düşünürseniz,Schneider veya Leg-
rand olanlardan düşünün.Ekteki dokü-
man,Prof. İsmail Kaşıkçı hocanındır.

Ekli dosyalar

• 300 mA SELEKTİF OLMALI.jpg
    300 mA SELEKTİF OLMALI.jpg
    191 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:
Her dairenin kendine ait kar ı var o atsa bile tmş yi attırıyor bu da sıkıntı oluşturuyor başka bir dairenin buz dolabını yaktı gidip gelmesi buna bi çare arıyorum daire içindeki arıza tmş yi etkileme meli bina tmş si yaklaşık 500 ma ayarlı

Daire ile ana şalter arasında sayacın çıkışında 300mA'lik KAR var mı soruma cevap alamadım.

Daire ile ana şalter arasında sayacın çıkışında 300mA'lik KAR var mı soruma cevap alamadım.
Hayır daireye giden sigortalar var sayaç üzerinde

Daire içinde kar var sonra sayaç üstü sigorta (grup değil ) sonra tmş

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hayır daireye giden sigortalar var sayaç üzerinde

Daire içinde kar var sonra sayaç üstü sigorta (grup değil ) sonra tmş
Sami beyinde paylaştığı görselde de görüldüğü şekilde, daireler de 30mA sayaç sonrasında sigortalardan önce 300mA Kaçak akım koruma şalteri bulunması gerekmektedir. En başta da tmş bulunmaktadır.(Sami beyin önerisi de çözüm olabilir.)

Bu arada seçicilik büyük bir sıkıntıdır. Bazı projeler de evde normal 30mA sayaç önü normal 300mA kullanılıyor ama seçicilik noktasında sıkıntı olmuyor. Yani daire içinde kaçak olduğunda daire içindeki kaçak akım koruma şalteri atıyor.

Bu konuda olması gereken yani konforlu kullanmak istiyorsanız. Öncellikle, her bir daire için sayaç çıkışına 300mA Kaçak akım koruma şalteri taktırmanızı tavsiye ederim. (Bunu bir daire üzerinden deneme yapabilirsiniz. Bu şekilde, o daire de kaçak oluşturup deneme yapmış olursunuz.)

Kolay gelsin.

Sami beyinde paylaştığı görselde de görüldüğü şekilde, daireler de 30mA sayaç sonrasında sigortalardan önce 300mA Kaçak akım koruma şalteri bulunması gerekmektedir. En başta da tmş bulunmaktadır.(Sami beyin önerisi de çözüm olabilir.)

Bu arada seçicilik büyük bir sıkıntıdır. Bazı projeler de evde normal 30mA sayaç önü normal 300mA kullanılıyor ama seçicilik noktasında sıkıntı olmuyor. Yani daire içinde kaçak olduğunda daire içindeki kaçak akım koruma şalteri atıyor.

Bu konuda olması gereken yani konforlu kullanmak istiyorsanız. Öncellikle, her bir daire için sayaç çıkışına 300mA Kaçak akım koruma şalteri taktırmanızı tavsiye ederim. (Bunu bir daire üzerinden deneme yapabilirsiniz. Bu şekilde, o daire de kaçak oluşturup deneme yapmış olursunuz.)

Kolay gelsin.
Sayaçtan çıkıp daireye girişte trifaze kar var o attıktan sonra tmş nin atması normal değil siz sayaç a girerken de trifaze kar koyun diyorsunuz sanırım

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri