Tiristör ile Sönümlenen Sine Dalgası

tabiki

Ekli dosyalar

• Draft1.zip
    1.9 KB · Görüntüleme: 1
Bunu bir dene.

Ekli dosyalar

• Draft1.asc
    1.9 KB · Görüntüleme: 1
Grafikte salınım sadece 1 kere oluyor bunun sebebi sanırım tiristör salınım sonucunda kapanıyor ve ikinci ateşleme gelene kadar salınımın devam etmesine izin vermiyor olabilir mi?
Adsız.png

yani düzgün bir sinusoid elde edemiyor bu sebeple.

amacın sinüs ede etmekse. yandaki devrede rezonans frekansında sinüs elde edersin.

Ekli dosyalar

• Draft1.asc
    2.5 KB · Görüntüleme: 1
Yardımlarınız için çok teşekkürler zamanınızı çok almak istemiyorum. Underdamped sine dalgası elde etmek asıl amacım bunu anahtarlamalı olarak yapmak istiyorum aslında. Ben devreyi geliştirmeye çalışacağım sonuca ulaşınca buradan paylaşacağım. Tekrar teşekkürler.

sönümlenen sinüs elde etmek istiyorsunuz galiba nerede ne amaçla kullanacaksınız bu sinyali.

Bir test cihazı yapımında kullanacağım daha önceden yapılmış bir cihazda tiristör kullanılmış. 50 ohm üzerinde 10kHz sönümlenen sinüs dalgası yapmayı hedefliyorum. İlk paylaştığım devre asıl devreydi ancak simülasyonda düzgün çalıştıramadım.

damped.png

Ekli dosyalar

• Draft1.asc
    5.6 KB · Görüntüleme: 4
Kesmez hocam elinize sağlık. Gerçekten çok teşekkürler. Tiristörle neden olmadı anlayamadım :D.

tristör yeterince hızlı değil ve kesime götürmek (anot akımı aktığı sürece) mümkün değil.
işin prensibi şu.
paralel rezonans devresini anlık olarak 24 volta şarz edip rezonans devresini kendi başına bırakmak.
bu durumda mekanik bir sarkaç tertibatını ilk hareketini verip sallanmaya bırakmak gibi davranıyor. paralel eklediğiniz direnç 50 ohm ise sarkaç mekanizmasındaki sürtünme gibi davranıyor.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri