timer tetiklemesi yardım

hkn_blt

Üye
mrblar.ben timerların tetiklemesini bir türlü yükselen kenarda tetikleyemiyorum. tetiklediğimde saymıyor ancak normal kontak bagladığımda sayma yapıyor. ben yükselen kenarda tetikleme geldiğinde timerın saymasını istiyorum bunu nasıl yapabilirim ?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba

Timer ı, önündeki şart sürekli ON olmadığı sürece saydıramazsınız.
Böyle bir işlem için başka bir biti yükselen kontakla set edip onun açık kontağını timer ın önüne koymalısınız.

Madem bu kadar hassas bir işlem yapıyorsunuz neden timer kullanıyorsunuz? En sağlıklı timer 0.1 saniye olanlardır ve diğer timer tiplerinin bulanık bir çıkış verdiğini göreceksiniz.(Tarama zamanının proseslere etkisi)
Anlık olan hiçbir şeyi PLC/bilgisayar hissedemez. Ancak o koşula yaklaştığını program içinde bir flagla belirtirseniz o zaman cihaz "real time" bir tepki verebilir. Bu durum insan içinde aynıdır. Refleksler ancak bir dış uyarma olursa sorunsuz olarak çalışır.

Kolay gelsin....

Merhaba
Panasonic destek veya seagate bahsedilen flag konusunu açabilirmisiniz?
FP0C16CP PLC'de X1 girişinde bağlı olan renk fotoseli var bu fotoselden aldığım anlık dönüş sinyalleri ile önceden setlenen bir KEEP'i X1(DF) ile resetliyorum ama zaman zaman yakalayamıyorum ve KEEP setli kalıyor, yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba Bogayay

Flag ile ilgili açıklamayı Seagate a bırakmak istiyorum.
Sizin sorununuz ile ilgili olarak, Plc configuration/Interrupt Input kısmına girerek Pulse-catch input setting lerde kullanmış olduğunuz X1 girişini işaretleyerek programı tekrar yükleyiniz.
Eğer bu işlem sorununuzu çözmez ise X1 için İnterrupt yazmanız gerekir.

bilginize,

Merhaba Panasonic Destek
X1 için İnterrupt işaretli fakat sorun devam ediyor, bana interrupt yazmakla ilgili örnek verebilirmisiniz?

Düzeltiyorum, Puls-catch işaretli ama sorun devam ediyor.

Panasonic Destek
X1 için interrupt yazmakla ilgili bir örnek paylaşırsanız sevinirim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba

Aşağıda linklerden örnek programa ulaşabilirsiniz.

Umarım yardımcı olur, iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• FP0R_interrupt_ornek.rar
    80.4 KB · Görüntüleme: 6

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular