Ticari maksat ile pic mi arduino mu

Parazit vs çözülemeyecek konular degil.Arduinonun kötülügü işi kolaylaştırmak için C dilinde yazılmıs komutlar kullanıcının daha kolay kullanacagı paketler halinde yazılıyor.Mesela bir print komutu ile belki çok kolay veri yazdırabiliyorsunuz,ancak biraz karmaşık işlerde ayrıntılara girmeniz gerekebiliyor.Hatta bazen bırakın C dilini assambler'a dönüp program yazmanız bile gerekebiliyor.Size en basitinden şöyle izah edeyim,bir tarafta rf sinyali alırken aynı andada rs232 okuması yapmanız gerektiginde bunu arduino ile yapamazsınız.yani microsaniyelerin önemli oldugu projelerde kesinlikle arduino yetersiz kalır.Çogu projede herbirini teker teker okumayı tercih edebilirsiniz ve bu durumdada iki cihazdan birinden veriyi kaçırmış olursunuz.Kısacası arduino ile üretilmiş herhangibir cep telefonu,plc,ekran sürücü vs yapıldıgını gördünüzmü?
Pic yada arduino kullanan birisinin C programlamaya yada arm mimarisine geçmesi pekte zor degil.Şu koronalı günlerde bence en güzel ugraşılacak konu.
Şu anda STM32 serisini ögrenmek bence pic i ögrenmekten çok daha kolay.Çünki çok güzel yardımcı arayüz programları(Cubeide vs) var.
Ayrıca bu yazlım işlerinin egitimle vs ilede alakası yok,sadece merak,sevme ve azim meselesi.Üstadlarımdan ögrendigime göre adam akıllı C programlamasını bileni isterse ilkokul mezunu olsun Nasa ya bile alıyorlarmış.En basitinden kendimi örnek vereyim,benim asıl meslegim makina mühendisiyim,elektronikle ilgili hiçbir egitimim yok,ancak 25-30 sene hobi olarak başladıgım elektronikten ekmek yedim ve hala yemeyede devam ediyorum.
Elektronige çok güzel hobi diyince bazı arkadaşlar kızıyor,elektronik hobi olamaz ciddi iştir vs diye.
Valla ben kendim özellikle bu yazılım konusunda oldukca iddaalıyım,ve genclerinde elektronik ve yazılım işleri ile ugraşmasını kesinlikle tavsiye ediyorum.Bir iki dolara aldıgınız cipe program yazıyorsunuz,bin ikibin dolarlık cihaz üretiyorsunuz.Bundan güzel iş varmı.sermayesi sadece insanın beyin gücü.

Mcu dan ziyade elektriksel topoloji
daha önemli. Pull-up / pull-down
dirençlerin hesabı, enerji tasarrufu ve
EMI olayı en başta olmalı. Yazılımla
elimine edilecek şeyler olabilir. Ama
uygun bir tasarım ile başlamak daha
doğru olacaktır.

Mcu dan ziyade elektriksel topoloji
daha önemli. Pull-up / pull-down
dirençlerin hesabı, enerji tasarrufu ve
EMI olayı en başta olmalı. Yazılımla
elimine edilecek şeyler olabilir. Ama
uygun bir tasarım ile başlamak daha
doğru olacaktır.
Mehmet bey hocam,durun hemen ayrıntılara girip gençleri elektronikten sogutmayalım.Hele önce bir cihaz yapalımda sonra ayrıntılar gelir.Benim matıgım biraz alaylı tipi çalışıyor.Ayrıntılara girip bogulunca pek birşey çıkmıyor.Zaten benim gibi alaylı tiplerin yaptıklarını Nasa'da kullanacak halleri yok herhalde.
Belki merakla başlayan biri gidip okulunu okumayı,daha derin bilgilere sahip olmayı seçer.
Türkiye olarak yaptıgımız birşey yok zaten,gavurun yaptıgını alıp kullanmaya çalışıyoruz.Bir cip'i üreten firma neyi nasıl kullanacagını,hatta bazen test devrelerini bile çizip sunuyorlar.Allahtan bu ciplerden birini ben üretmedim,eger üretmiş olsaydım milyon dolara satmaya kıyamazdım :)

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri