ceyran_41

Üye
Merhaba arkadaşlar bir buzdolabı arızası var buzdolabının kopresörü kendiliğinden devreye girip çıkıyor.bunun sebebi ısı kontrol cihazı diye düşündüm ısı kontrol cihazını direk bağladım bu halde bile komprasör biraz çalışıp devreden çıkıyor.
kompresörün önündeki röleden şüpheleniyorum.
rölenin amacı nedir. nasıl çalışır bir el atın zahmet olmazsa

röleyi açıp baktığımda bobin enerjilenmişti.kontağını tornavida ile açıp kapattım ama bir sonuç alamadım yardım edin lütfen

Moderatör tarafında düzenlendi:
Benzer ır sorunda bende var yenı alınan buzdolabde hıc sogutmuyor kompresor devreye gırmıyor 220 v luk kompresor oldugundan dolayı buralarda bulmaktada cok zor oluyor afganıstanda genelde 110 v luk kompresor var ne yapabılırım yardımcı olun pls

Merhaba arkadaşlar bir buzdolabı arızası var buzdolabının kopresörü kendiliğinden devreye girip çıkıyor.bunun sebebi ısı kontrol cihazı diye düşündüm ısı kontrol cihazını direk bağladım bu halde bile komprasör biraz çalışıp devreden çıkıyor.

röleyi açıp baktığımda bobin enerjilenmişti.kontağını tornavida ile açıp kapattım ama bir sonuç alamadım yardım edin lütfen

kondansatör arızası olabilir, eğer kondansatör değilse motor yanmıştır.( motor devreye giriyor dediğin: Motor birkaç saniye çalışır gibi yapıp, bir çıt sesi vererek bunu tekrarlıyorsa)

1- kompresörde , dahili termistör olabilir ve, motorun zorlanmasından dolayı, termik açıp, kompresör duruyor ve soğuduğunda tekrar çalışıyor olabilir( motorun üzerinde nominal akımı yazıyorsa, akımı ölçerek sıkışma olp olmadığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz)
2- üstündeki röle dediğiniz şey, basınca göre çalışıyor olabilir. Yani alçak basınç koruması ya da yüksek basınç koruması olabilir ( yüksek basınç korumaları, genelde açtıklarında, el ile resetlenmeden devreye girmezler, o yüzden alçak basınç koruması olma ihtimali daha fazla) yüksek basınç ise, radyatörü temizlemeyi deneyebilirsiniz. Alçak basınç ise, iç üniteyi, yani kondanseri kontrol edin. önü tıkalı mı bakın. Fanlı bir sistem ise, fanı kontrol edin. Eğer kondanserde sorun yoksa, muhtemelen gaz kaçağı vardır. Dolabın gaz basıncını ölçün. kompresör durduğundaki yüksek ve alçak basınç değişimini gözleyin.

kompresör sargılarınız yanık yada mekanik kısımda bir sorun var .. Kompresör çekmesi gereken akımdan daha fazla bir akım çektiği için Termik devre açıyor. Soğudukdan bir müddet snra yeniden devre kapatıyor. ve bu işler sürekli tekrarlanıyor. Büyük olasılıkla kompresör arızalıdır ama Role ve kondansatörü kontrol etmek gerekir.

kondansatör arızası olabilir, eğer kondansatör değilse motor yanmıştır.( motor devreye giriyor dediğin: Motor birkaç saniye çalışır gibi yapıp, bir çıt sesi vererek bunu tekrarlıyorsa)

motor ortalama 5 dk kadar çalışıp duruyor.motor sıcaklığı mormal ve röle kondansatörlerin bağlı oduğu röle basınç rölesi değil. motorun içinde bir termik veya basıç ölçer olabilir mi çünkü röle nin kontağını el ile kapatsam dahi kompresörün içinden bir sinyal gelmesi gerekiyor ki hiçbir cevap vermiyor.
ayrıca komresöre giden toprak dahil 4 adet kablo var.
elinde kompresör açık şeması olan var mı sorun hala devam etmekte
saygılar

komprasör etiketindeki verileri yazarsanız gücünü markasını bilerek cevap yazma imkanımız olur .
bahsettiginiz komprosör bitzer mi?, ekovat mı?Rotary mi?

standart buzdolabı kompresörü dün kompresör üzerindeki çalışma akımını ölçtük 4.2 gibi çıktı normal zannedersem. tamirci expansion valf arızalı olabilir diyor bu valf ne işe yarar bendeki arızayla alakası var mı?

motor termik açarken zorlanmaya benzer bir ses falan oluyormu dikkat ettinizmi ?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,101
Kullanıcılar
449,801
Son üye
Ayşegülll

Yeni konular

Geri