Ticari amaçlı üretilecek cnc için setup önerisi

böyle bir örnekte var

Biz arkadaşla birbirimizi anladık problem yok =). Burada bir hevesle her ay biri 5 eksen makina yapmaya kalkışıyor, bişey söyleyince de kötü oluyoruz forum ahalisi olarak. Fazla bilgi paylaşmadığı için ben önyargılı yaklaştım, o da istediğim cevapları verdi sıkıntı yok.

Nasıl yapılacağını biliyorsanız gerisi birşekilde halloluyor. Allah herkese gönlüne göre versin.

Biz arkadaşla birbirimizi anladık problem yok =). Burada bir hevesle her ay biri 5 eksen makina yapmaya kalkışıyor, bişey söyleyince de kötü oluyoruz forum ahalisi olarak. Fazla bilgi paylaşmadığı için ben önyargılı yaklaştım, o da istediğim cevapları verdi sıkıntı yok.

Nasıl yapılacağını biliyorsanız gerisi birşekilde halloluyor. Allah herkese gönlüne göre versin.

Tecrübe başka bir şey,bazen ne desek "sanane" oluyor.

Merhabalar.
Bir arge projesine başladık. Proje hakkında elimde olmayan sebeblerden dolayı fazla detay veremeyeceğim.

Setup birleşenleri
-Yazılım
-Mini itx bilgisayar
-Breakout board
-Step motor sürücüsü

Bu setup'ı oluştururken kriterlerimiz, birbirleriyle en iyi sekilde iletişim kurabilmeleri, azami problemle çalışabilmeri, seri üretimde fiyat olarak uygun olacak olmaları.

Önümüzdeki opsiyonlar.
1- Linux cnc + mesanet breakout board + uygun motor sürücüleri
2- Linux cnc + özel olarak üretilen breakot board(bazı şirketlerle iletişim halindeyiz. 3 ay içinde hazır olabileceğini söylüyorlar) + uygun motor sürücüleri.
3- Mach3 + warp9td ess breakout board + uygun motor sürücüleri
4- kflop yazılım + kmotion breakoutboard + kstep sürücü
5- usb cnc yazılımı + planet cnc breakout board + uygun sürücüler
6- Usb cnc + Eding breakoutboard + Uygun yazılımlar.

Şimdilik masada bunlar var. Kriterleri göz önünde bulunarak yeni setup önerisinde bulunabilirsiniz.

Son olarak buldumcukluk yapıyor dememeniz adına yinelemek isterim. Makine hakkında detay verecek bir konumda ve yetkide değilim.

Edit: Eklemeyi unutmusum mak
Projeniz ne durumda. Türkiyede 5 eksen Linıxcnc ile hemde türkçe cnc programı arayüzü tasarlamış bir firma yanıyorum.

Biran evvel şu patentinizi alında bizde proje neymiş bilelim.Belki elimizden gelecek birşeyler olur.
Seri üretim bir makina olacaksa ben herşeyin yerli ve milli olması taraftarıyım,yok bir tane yapacam derseniz ugraşmayın hazır olanları kullanın gitsin.Gerçi ben ugraşmayı seviyorum,makinayı ben üretiyor olsaydım bir tane içinde olsa yazılımını kendim yapmaya çalışırdım.Gavurun bizden ne fazlası var :)

Mashadow herşeyi çok güzel açıklamış tebrik ederim.
Ülkemizde mekanik, elektronik ve yazılım birlikte düşünülmeden işe kalkışılıyor.
Öncelikle tanınmış bir mekanik tasarımı var mı ? Diğerlerinde önde olan farkları nedir ? (2-3 makine mühendisi ile hemen tasarlamak mümkün olmuyor bunun mekanik imalatının da önemli olduğunu göz ardı etmemek gerekir)
Bu konuda çok açıklamalar yapılabilir ancak biraz farklı bir düşünce ile şunu belirtmek isterim.
imal edilecek makine her ne olursa olsun makinede sahibine ve kullanıcı ya bir kolaylık sunmanız gerekir. (Mach3 kurulu makinem Winxp ile çalışıyordu, işletim sistemi kaç kere değişti. her defasında işletim sistemini yükseltmenin anlamı yok. Bu nedenle çin malı bir minicik cihaz ile sorunu çözebildim)
Son olarak yazılımcıların da ileri düzeyde mekanik bilgisine sahip olmaları gerekiyor ki makine vazgeçilmez olsun.

Hepinize başarılar dilerim

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri