Tia Portal 1500 bit Shift Register

Arkadaşlar Merhaba,

Bit tane uygulamada 1500 adet shift register yapmam gerekiyor. Bunun için bir tane triger sensrüm var. Ayrıca bir tane de 800 pulse'lik encoderım var. Normalde 16 bit veya 32 bit olduğunda SHL ile yapması çok kolay ancak 1500 tane bit olduğunda nasıl yapabileceğimden tam emin olamadım. Bu konuda lütfen yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca kullandığım PLC 313C 2 DP'dir. bilgilerinize.

İyi çalışmalar.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Simatic manager'da yazılmış, çalışan bir kod. Bunu inceleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• FC6.pdf
    10.4 KB · Görüntüleme: 62
Sayın ibora yardımlarınız için çok teşekkür ederim. açıkçası bu örnei çok anlamadım. Başka bir tane rnek var mı SCL veya Ladder'da yazılmış.

Bir de s5de şöyle bir uygulama görmüştüm:
M 0.0 = M 0.1
M 0.1 = M 0.2
M 0.2 = M 0.3
...
...
...

Bu şekilde istediğiniz kadar uzatabilirsiniz.
Programın açıklaması ise:
Bu blok çalıştırıldığında M0.1'in içeriğini M0.0'a, M0.2'nin içeriğini M0.1'e ...... kopyalıyor.

Bu bloğu belirli bir açı değerinde bir kez çalıştıracaksınız. Böylelikle bir shift register elde etmiş ve shift registeri kaydırmış oluyorsunuz.

Arkadaslar merhaba. Ben aşağıdaki gibi yaptım. sizlerede bir örnek olması amacıyl koyuyorum. yardımlarınız içinde teşekkür ederim.

"P_Trig_DB"(CLK := #TimerQ,
Out => #POut);

"N_Trig_DB"(CLK := #TimerQ,
Out => #NOut);

IF #TriggerSensor THEN
#QOutArray[0] := True;
ELSIF
#TriggerSensor THEN
#QOutArray[0] := False;
END_IF;

"IEC_Timer_0_DB".TP(IN := NOT #TimerQ,
PT := T#1000ms,