TFT ekranlar

saban88

Üye
Merhaba;
Projemde kullanmak üzere 7" bir tft ekran arıyorum. Piyasada bir çok ekran var ama kullanımı nasıl anlayamadım. Daha önce nextion ekran kullanmıştım fakat özellikleri yetersiz geldi.Şu anda işlemci olarakta stm32f407VG yi kullanıyorum.

https://www.ozdisan.com/Product/Index/tft-paneller-461?MarkaID=SATOZ mesela bu ekranları nasıl sürerim herhangi bir kaynak bulamadım. Bu tarz ekranları kullanmak için işimizi kolaylaştıracak kütüphaneler var mıdır? Birde bunların kontrol bordları var hangisi hangisi ile uyumlu oluyor nasıl anlarım. Başlangıç için bana yol gösterebilir misiniz?

HMI paneller bu ekranlara göre daha pahalı o yüzden hmı panel tercih etmiyorum

nextion un nesi yetersiz geldi merak ettim.ben bircok projemde kullandım,herhangibir sorunla karşılaşmadım.

Grafik çizerken x ekseninde değer giremiyorsunuz. Bunula beraber y eksenine girdiğiniz değerleri indekslemiyor. Bu arada ne tür bir ekran kullanacağımı buldum. Satoz marka dokunmatik ekranı ft810 ile sürerek çok daha uygun fiyata projemizi geliştiriyoruz. Tavsiye ederim.

touchgfx ve cubeide örnekleri youtubede görmüştüm.

Merhaba;
Projemde kullanmak üzere 7" bir tft ekran arıyorum. Piyasada bir çok ekran var ama kullanımı nasıl anlayamadım. Daha önce nextion ekran kullanmıştım fakat özellikleri yetersiz geldi.Şu anda işlemci olarakta stm32f407VG yi kullanıyorum.

https://www.ozdisan.com/Product/Index/tft-paneller-461?MarkaID=SATOZ mesela bu ekranları nasıl sürerim herhangi bir kaynak bulamadım. Bu tarz ekranları kullanmak için işimizi kolaylaştıracak kütüphaneler var mıdır? Birde bunların kontrol bordları var hangisi hangisi ile uyumlu oluyor nasıl anlarım. Başlangıç için bana yol gösterebilir misiniz?
örnek video

Dosyanın isminin nextion olduguna bakmayın,stm32f030 işlemci kullanılmakta ve sd kartta kayıtlı resimleri 36 pinli tft ekrana 16 bit rgb565 formatında gondermekte. ekran 480x320 ebadında 3.5 inch.
Ekrana resim basmanın mantıgı gayet basit.
öncelikle ekranın ne özelliklerde calışacagı ile ilgili bir init işlemi yapıyorsunuz ve ekranı hazırlamış oluyorsunuz.
Daha sonra ekranda herhangibir piksele renk basmak için x ve y kordinallarını ayarlamaya yarayan komut var.
zaten hafızadan okudugumuz bilgilerde o noktanın rgb565(yani 5 bit kırmızı,6 bit yeşil,5 bit mavi) kodlarını içermekte.Ben ekranı 16 bit ile parelel sürdügüm için,her nokta için hafızadan 2 byte okumak gerekiyor.Bu sebeple herhangibir resmi rgb565 binary formatına dönüstürmeyi img2lcd adlı programla yaptım.
Ayrıca ekranda gözüken fontları basma programını kendim yazdım.font üretmek için GLCD font creator programını kullandım.Yanlız burda dikkat etmeniz gereken font header dosyasına kaydederken 'const unsigned char' a cevirin yoksa hafızada iki misli yer kaplıyor ve hatalı gösterir.Programı incelerseniz font basma işlemi esnasında eger transparant yapmak isteniyorsa,pixel in bos oldugu noktalarda hafıza entegresinden o noktanın renk kodu alınarak basılmakta.
Deney bordu olarak kendim yapmaya üşendigim için eleimdeki 3.5'' nextion ekranlardan birini (hatta çin versiyonu TJC4832T035) kullandım.Mxcube dosyası ayak baglantılarını göstermekte.
Nextion ekran ın kendi yazılımı kilitli degil,reader programı ile okuyup bir kenara kaydet,kendi denemelerinden sonra geri yüklediginde nextion bozulmadan çalıstı(Not:programın kiliti hafıza entegresinde saklı,hafıza entegresini tamamen silersen nextionu eski halinde kullanamazsın,sorumluluk kabul etmem)
Şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar,yardımcı olabilecegim birşey olursa yardım etmeye çalışırım.
Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• NEXTION_LCD.zip
    4.5 MB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.