Tesla Bobini Yardım...

muymut

Üye
Öncelikle herkeze merhabalar.Bu forumdaki ilk topic'im. Bir süredir tesla bobini yapmayı düşünüyordum. Uzun bir süre araştırma yaptım ve en sonunda başka birisinin tesla bobinini alıntı yapmaya karar derdim teslanın modelini yaptım ancak işin elektronik kısmına gelince biraz kafam karıştı özellikle trafo konusunda.

Adsız.jpg
Small acrylic TeslaCoil - Featured on Hacked Gadgets - YouTube

Bu bilgiler doğrultusunda bana ne yapmam gerektiğini ve neyin lazım olduğunu söylerseniz çok sevinirim. İyi forumlar..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Videodaki arkı oluşturmak istiyorsan kesinlikle neon lambalarda kullanılan trafolardan kullanman gerekiyor.

Tv lerde bulunan yüksek voltaj trafosu bi işe yaramıyor .

Bobini lavabolarda kullanılan pvc borularından olabilir çapını bilemiyorum şuan ama çapı ne ince olsun ne kalın

Frekansı tutturman için ölçülere ve kondansatör değerlerine uyman gerekiyor

Kolay gelsin

Videodaki arkı oluşturmak istiyorsan kesinlikle neon lambalarda kullanılan trafolardan kullanman gerekiyor.

Tv lerde bulunan yüksek voltaj trafosu bi işe yaramıyor .

Bobini lavabolarda kullanılan pvc borularından olabilir çapını bilemiyorum şuan ama çapı ne ince olsun ne kalın

Frekansı tutturman için ölçülere ve kondansatör değerlerine uyman gerekiyor

Kolay gelsin

Yorumunuz için teşekkür ederim kondansatör ve diğer parçaların değerlerini ve sayısını biliyorum zaten o yönden sıkıntı yok ve bobinimde hazır 50mm çapında fiberglass boruya sardım zaten bobini tek sıkıntım bu şemaya göre kullanıcağım trafonun kaçlık olması gerekiyor. Son olarak şemaya dikkatli bakarsanız adam variac(oto trafo) kullanmış buna göre trafoyu ve kaçlık olacağını söylerseniz çok sevinirim.

Variyak kullanacaksanız,3 amperden düşük olmaması uygun olacaktır.Daha düşük güçler sıkıntı yaratabilir.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri