Tesla Bobini Çalışmıyor

RhyDoNN

Üye
Elektronikten anlayan kardeşlerim, abilerim allah rızası için bi el atın ben aylardır tesla bobini yapmaya çalışıyorum maddi durumum bütün parçaları toplu sipariş etmeye yetmiyor harçlıklarımla alıyorum en son 3 hafta önce sosyal etkinlikte hoca teknolojik bir şeyler yapın dedi bende tesla bobininden bahsettim eğer haftaya kadar bitiremezsem proje sıfır sözlü sıfır kaç gündür türlü türlü transistör denedim hiçbirisi olmadı 0.5mm lik tel kullandım ilk başta 800 sarım yaptım ondan sonra olmadı elektronikçiye gittim ben anlamam dedi 1 saatlik yol gittim ordaki elektronikçide bobini kısalt dedi denedim yine olmadı 22k direnç 2n2222 kullandım ondan sonra bd135,bd137,bd139,bd243c,ırf540,tip3055 gibi bir sürü transistör kullandım olmuyor çalışmıyor minnacık ampülü bile yakmıyor 9v pil ile besleme yaptım diğer transistörler içinde datashetlerine göre besleme yaptım allah rızası için bi yardım edin fotoğraflarıda koyuyorum

Ekli dosyalar

• IMG_3530.JPG
    IMG_3530.JPG
    351.8 KB · Görüntüleme: 145
  • IMG_3521.JPG
    IMG_3521.JPG
    374.8 KB · Görüntüleme: 98
  • IMG_3523.JPG
    IMG_3523.JPG
    447.7 KB · Görüntüleme: 112
  • IMG_3524.JPG
    IMG_3524.JPG
    461.4 KB · Görüntüleme: 112
Merhaba;
Hocalar ve notları olmasaydı, sabahın beşinde böyle güzel sarılmış bir tesla bobini göremeyecektim.
Öncelikle;
Sanırım bu boyuttaki bir bobini çalıştırmak için 2n2222 nin gücü yetmez diye düşünüyorum. Sanırım tesla sistemindeki osilatörü çalıştıramamışsınız.
Bir de ampul derken? Floresan yada tasarruflu ampul tabir edilenlerden kullanacaksın.
Neyse; bu tür projelerde çarpılma tehlikesi var ve uyarayım diyor, tesla yapımı gibi tecrübem olmadığı için size başarılar diliyorum.

Merhaba;
Hocalar ve notları olmasaydı, sabahın beşinde böyle güzel sarılmış bir tesla bobini göremeyecektim.
Öncelikle;
Sanırım bu boyuttaki bir bobini çalıştırmak için 2n2222 nin gücü yetmez diye düşünüyorum. Sanırım tesla sistemindeki osilatörü çalıştıramamışsınız.
Bir de ampul derken? Floresan yada tasarruflu ampul tabir edilenlerden kullanacaksın.
Neyse; bu tür projelerde çarpılma tehlikesi var ve uyarayım diyor, tesla yapımı gibi tecrübem olmadığı için size başarılar diliyorum.
Öncelikle Cevabın için teşekkür ederim bobinin o kadarda iyi olduğu söylenemez yine de teşekkür ederim lambadan kastım floresan lambaydı

Bobinin yani yaptığın tesla Bobinin açık şemasını bir kağıda sarım sayısı ile çizersen ve fotosunu buraya atarsan senin osilatör için yardımcı oluruz
Ha birde bu bobinin tepesindeki ucu bir alüminyum folyo topu ile sıkı irtibatlandır ve tepeye yapıştır ki Yakışıklı olsun.

Primary: 2.5mm 7 turn
Secondary: 0.5mm 250 turn
borunun uzunluğu:20cm
çapı 10 cm kadar emin değilim
9 volt pil akımı az geliyor olmasın.
9v 2.1 amperlik bir güç kaynağın da bağlıyorum olmuyor hatta bd243c kullanıp 16v 6 amper güç verdim yine olmadı

Ekli dosyalar

• IMG_3042.JPG
    IMG_3042.JPG
    26.8 KB · Görüntüleme: 112
Son düzenleme:
Son mesajımdan sonra tesla şemalarına Google'da baktım yalan olmasın.
Dedimki;
Böyle osilatörmü olur?
Binlerce volt veren tesla bobininin toprak çıkışı, osilatör beys ucuna geribesleme oluyor. Bence Osilatör çalışır ve son milisaniyesi olur.Transistör yanar.
BENİM FİKRİM BU. USTALARIMDA EL ATARSA SEVİNİRİM

Öncelikle;
Elinizdeki transistörler sağlammı?
Bence bir multimetre ile ölçün onları.
Çünkü yüksek voltajın olduğu yerde izolasyon yetersiz ise, yarıiletken (diyot, transistör) yanar.

ÖNERİM.
Size bu tesla bobinini sert bir mukavva veya tahta zemine dik ve sağlam oturtmanızı.

Dip kısmına ise daha geniş bir (karton/ince mukavva ) karkasa sarılı 2 ayrı bobin (20 ve 80 sipir)ile izole osilatör (tel çapı çok daha ince olabilir) yapmanızı öneririm.

Not: Cep telefonumdan şema bulamadım. Lakin gençliğimde böyle osilatör çok yaptım.

Son mesajımdan sonra tesla şemalarına Google'da baktım yalan olmasın.
Dedimki;
Böyle osilatörmü olur?
Binlerce volt veren tesla bobininin toprak çıkışı, osilatör beys ucuna geribesleme oluyor. Bence Osilatör çalışır ve son milisaniyesi olur.Transistör yanar.
BENİM FİKRİM BU. USTALARIMDA EL ATARSA SEVİNİRİM

Öncelikle;
Elinizdeki transistörler sağlammı?
Bence bir multimetre ile ölçün onları.
Çünkü yüksek voltajın olduğu yerde izolasyon yetersiz ise, yarıiletken (diyot, transistör) yanar.

ÖNERİM.
Size bu tesla bobinini sert bir mukavva veya tahta zemine dik ve sağlam oturtmanızı.

Dip kısmına ise daha geniş bir (karton/ince mukavva ) karkasa sarılı 2 ayrı bobin (20 ve 80 sipir)ile izole osilatör (tel çapı çok daha ince olabilir) yapmanızı öneririm.

Not: Cep telefonumdan şema bulamadım. Lakin gençliğimde böyle osilatör çok yaptım.
Benim en sevdiğim youtuberlerden biri side inanmamıştı

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,872
Kullanıcılar
449,465
Son üye
osmansaribudak362

Yeni konular

Geri