Tesislerin Bakım ve Onarımı

turker61

Üye
Arkadaşlar ben milli eğitim müdürlüğünde çalışıyorum problemime yönetmelikler yönünden cevap verebilirseniz sevinirim.

10 yıl önce okul trafosunu besleyen og hattı tedaş ın isteği üzerine tarafımızdan inşa edildi .zamanla bu hattın alt kısmına hafriyat dökülerek yere olan mesafesi kısaldı okul sınırları dışına kalan ancak ilk imalatı kurumumuzca yapılan hattın bakımı bize ait olduğu yönünde tedaş tarafından bize nakledilmektedir.

Bakımı ve onarımı bizemi aittir.
Cevap verirseniz sevinirim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Size aittir. Keşke Tedaş'ın AG şebekesinden tüm imkanlarınızı zorlayarak alsaydınız. Okullar genelde fazla elektrik tüketimi olmayan yerlerdir. Enerjinin büyük kısmı aydınlatmaya gider. Yüksek güçlü yükler bulunmaz. Tedaş'tan enerji talebinde bulunurken tüm imkanlarınızı kullanarak AG'den talep etseydiniz, bu sorunları yaşamazdınız. Artık iş işten geçmiş. Yapılacak bir şey yok. Trafoyada, direğinede, panosunada siz bakacaksınız.

Devlet kuruluşu olduğunuzdan, enerji nakil hattı, trafo ve yan imalatları bedelsiz olarak dağıtım şirketine devretmeye çalışmanızı tavsiye ederim. Bu durumda Bakım-onarım sorumluluğu dağıtım şirketine geçer. Kolay bir prosüdür değil ama imkansız da değil.

Trafosu olan devlet okullarının trafo hizmetlerini kimler yapıyor?

İşletme sorumlusu nezaretinde,sözleşme yapılan firma tarafından yapılır.

İşletme sorumlusu varsa, firma ya ihtiyaç var mı?
tam anlayamadım..

İşletme sorumluluğunun,bakım sorumluluğu ile ilgisi yoktur.Bakım için,ayrıca sorumlu bulunabilir veya bakımı iş sahibinin ekibi yapabilir.Bakım yapılabilmesi için,işletme sorumlusunun,çalışılma süresince, yapılan işin başında bulunması gerekir.Bakım işi,işletme sorumlusunun kabul etmesi halinde,ona da verilebilir.Kısaca,bakım işi dışarıya yaptırılacak ise,ayrıca bedel ödenmesi gerekir.

Devlet hastanelerinde bilindiği gibi taşeron firmalar bütün bakım onarım işletme işlerini 1 seneliğine ihale ile alıyorlar.
Bu taşeron firmalarda çalışan mühendis otomatikman işletme, bakım, onarım sorumlusu oluyor zannederim..
buradada aynı prosedürler mi geçerli yani işletme sorumluluğu sözleşmesinin EMO dan geçmesi gibi..
yoksa hastane ve firmas arasında bir sözleşmeden ibaret mi?

Şartnamede işletme sorumluluğu ile ilgili sözleşmenin EMO dan onaylatılıp hastane idaresine verilmesi isteniyormuş..
işin başındaki mühendis de işletme sorumluluğu, bakım ,onarım işlerinin başında bulunuyor bu durumda..
maaşlar brüt asgari ücretin ortalama 1.3 katı oluyormuş..
tabi ihalenin konusuna göre uygulamalar değişebilir ama zannetmiyorum farklı durumlar olacağını, yani bir mühendis
işletme bakım onarım hepsine bakmak durumunda .

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri