Tesislerde Trafo sabit kondansatörü uygulamaları

Hırçın bey bizim tesiste 135 kvarlik bir otomatik kompanzasyon var tesise sabit kondansatör gerekli mi
trafo varsa gereklidir. Hırçın beyden selamlar. gözlerinizden öpüyor.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Ekli dosyayı görüntüle 23256

Sabit kondansatör konusunda çok soru geldiği için bu hususu detaylı bir şekilde anlatma gereği hissettim. En son siteden Elektrik Müh arkadaşımız Doğan bey bana bu konuda açıklama yapmamı rica etmişti.

Öncelikle en sık yapılan önemli bir hatayla ilgili bir açıklama ile konuya giriş yapayım: Otomatik kompanzasyon panosu içine baraya bağlı sabit kondansatör hiçbir şekilde bağlanmaz bağlanmamalıdır. Sebebi; Röle zaten otomatik kompanzasyon yapmaktadır (Geceleğin veya tatillerde) yükün azaldığı durumlarda endüktif yükte azalacağından röleden bağımsız konulan sabit kondansatör sistemin kapasitif çalışma riskini oluşturacaktır bu istenmeyen bir durumdur.​

Sabit kondansatör bağlantısını iki durum için değerlendirelim;

ŞEMA-1:

Bu sistem 630kVA’dan küçük trafolu tesislerde yani ölçümün Alçak gerilim tarafında yapıldığı durumdur. Sistemde sabit kondansatör XEDAŞ istediği için konulmakta olup sayacı etkilemez bu nedenle sabit kondansatör gücü değerinin işletmeci açısından önemi yoktur.

ŞEMA-2:

Bu sistem 630kVA ve daha büyük güçte trafolu tesislerde yani ölçümün O.G. tarafında yapıldığı durumdur. Bu sistemde sabit kondansatör gücü tesisteki trafonun genel olarak yüklenme yüzdesine bağlı olarak belirlenir, buna rağmen yükün genel yüklenme yüzdesini aşması ve altında kalması durumlarında kompanzasyonun tam olarak sağlanması mümkün olmaz. Yük akımı değiştikçe trafo sargılarının yarattığı endüktif yük miktarı değişmekte ve bunu O.G.’nizdeki sayaç görmekte ve kaydetmektedir. Siz ana şalter altında A.G.’de ne kadar hassas kompanzasyon yapsanızda bahsettiğim durum sıkıntı yaratmaktadır.
Bu istenmeyen durumun uygulamada iki farklı çözümü bulunmaktadır;
Birincisi geçen akım miktarı kontaklı dijital ampermetre ile takip edilip iki farklı yük durumu için iki kondansatör devreye alarak çözüm (Bu kesin bir çözüm yolu değildir.) İkincisi O.G.’den akım bilgisi alarak buna uygun röle ile AG kompanzasyonu yapmaktır ki bu en ideal çözümdür.

Sayın ustalar kompanzasyon da en doğru kondansatör boşaltma şekli nasıldır teşekkürler.

OG den ölçüm alan trafo için sabit kondansatör ayarlamasında kendi yöntemim şöyle sayaç cosinüsfisini alıyorum trigonometrik cetvelden yada hesap yoluyla sinfisini buluyorum sonra sayaç gerilimini sayaç akımını ve sinfiyi birbiriyle çarpıyorum

ör :bir fazın kondansatör ihtiyacı
sayaç akımı :0,020 amper
mevcut cosfi: 0,85
sinfi: 0,52
sayaç gerilimi :57,4 volt
sayaç çarpanı :13800

57,4 x 0,020 x 0,52 x 13800 = 8,2 kvar sabit kondansatör yeterli olur. her faz için ayrı ayrı hesaplanabilir.Eğer her faz cosinüsleri ve akımları biribirine çok yakınsa aşağıdaki işlemle de 3 fazın kondansatör ihtiyacını buluruz.Bu yöntemle tam olarak trafonuzun ihtiycanı belirlersiniz forumda bir çok arkadaşımız kompanzasyon panosunda cosfiyi 1 görmesine rağmen ceza yediğini söylüyor.Bunun nedeni kompanzasyon panosu trafonun sekonder tarafında kompanzasyon yapmasından kaynaklanır ve doğal olarak trafo kayıplarını görmez

90,41 x 1,73 x 0,020 x 13800 = 24,6 kvar kondansatör yeterli olur.

burada 90,41 sayacın faz -faz arası gerilimi 1,73 sabit 13800 sayaç çarpanımız

Merhaba iyi günler t300 kmy 5851 model makel sayaç var işletmede 3x58/100 gerilimi. Anlık amperler ise 0,034 0,028 0,031 olarak görülüyor. 20000 imp/kwarh değerimiz mevcut. Ancak sayaç cos değerlerini göstermiyor bu yüzden hesabı yapamadım. İşletmede trafo sayaçtan sonra . Trafonun reaktifi için 7.5 kwar bağladım yüksek geldi kapasitif 1.10 oldu reaktif 0 oldu. Bizim sorunumuz reaktif idi onu sayenizde çözmüş oldum. Fakat şuanda tam hesabı yapabilmek adına cos değerini sayaç göstermediği için başka nasıl bulabilirim ? 1.5 kwar bağladım bugün Değer nasıl olacak yarın bakacağım

Sayaç üzerinde endüktif / kapasitif yönleri gösterek oktan yararlanabilirsiniz.Bazı sayaçlarda,cosq değerine
ulaşmak için, mavi renkli ekran döndürme ! butonu olur,ona basmayı denedinizmi ? Trafo kaç kva ?

Son düzenleme:
Merhaba iyi günler t300 kmy 5851 model makel sayaç var işletmede 3x58/100 gerilimi. Anlık amperler ise 0,034 0,028 0,031 olarak görülüyor. 20000 imp/kwarh değerimiz mevcut. Ancak sayaç cos değerlerini göstermiyor bu yüzden hesabı yapamadım. İşletmede trafo sayaçtan sonra . Trafonun reaktifi için 7.5 kwar bağladım yüksek geldi kapasitif 1.10 oldu reaktif 0 oldu. Bizim sorunumuz reaktif idi onu sayenizde çözmüş oldum. Fakat şuanda tam hesabı yapabilmek adına cos değerini sayaç göstermediği için başka nasıl bulabilirim ? 1.5 kwar bağladım bugün Değer nasıl olacak yarın bakacağım

Bir çok sayaçta okuma tuşuna uzun basarsanız bir alt menü gelir bazılarında iki uzun basınca geliyor markadan markaya değişiyor bazılarında ise okuma menüsünde gösteriyor.Sabit gurup için başlangıç olarak trafonuz sürekli devrede ise yağlı trafo için endüktif kayıplar % 1 civarıdır bu değeri hiç korkmadan koyabilirsiniz örneklersek 630 kva trafonuz varsa sabit olarak 6,3 kvar bağlarsınız.Tabi bu değer sadece trafo boşta iken çekilen reaktifi engeller yük arttıkça bu değerde orantılı olarak artacaktır.Kalan kısmı için sayaç cosinüs değeri yada analizör ile cosinüs ölçümü bunlarda olmazsa bir günlük aktif reaktif değerler baz alınarak hesaplanır fakat burda önemli bir nokta var reaktifleriniz yani (yük tarafı için konuşuyorum ) dengesiz olabilir.Buda mutlaka dengesizlik oranının bilimesi gerekir. Yüklenme durumunda mesela bir fazda 10 kvar varken diğer fazda 20-30 kvar olması durumu gibi.Burada başka bir husus daha var reaktifleriniz dengesiz ama sabit yada çok az değişken olabilir eğer böyleyse her faz hesaplanarak uygun değerde kondansatör çözüm olur.Eğer dengeli değil sürekli değişiklik gösteriyorsa o zaman farklı çözümlere bakmak lazım siz tespiti yapın buraya yazın yine yardımcı olmaya çalışalım dengesizlik durumunda da başka alternatifler var.

Bir çok sayaçta okuma tuşuna uzun basarsanız bir alt menü gelir bazılarında iki uzun basınca geliyor markadan markaya değişiyor bazılarında ise okuma menüsünde gösteriyor.Sabit gurup için başlangıç olarak trafonuz sürekli devrede ise yağlı trafo için endüktif kayıplar % 1 civarıdır bu değeri hiç korkmadan koyabilirsiniz örneklersek 630 kva trafonuz varsa sabit olarak 6,3 kvar bağlarsınız.Tabi bu değer sadece trafo boşta iken çekilen reaktifi engeller yük arttıkça bu değerde orantılı olarak artacaktır.Kalan kısmı için sayaç cosinüs değeri yada analizör ile cosinüs ölçümü bunlarda olmazsa bir günlük aktif reaktif değerler baz alınarak hesaplanır fakat burda önemli bir nokta var reaktifleriniz yani (yük tarafı için konuşuyorum ) dengesiz olabilir.Buda mutlaka dengesizlik oranının bilimesi gerekir. Yüklenme durumunda mesela bir fazda 10 kvar varken diğer fazda 20-30 kvar olması durumu gibi.Burada başka bir husus daha var reaktifleriniz dengesiz ama sabit yada çok az değişken olabilir eğer böyleyse her faz hesaplanarak uygun değerde kondansatör çözüm olur.Eğer dengeli değil sürekli değişiklik gösteriyorsa o zaman farklı çözümlere bakmak lazım siz tespiti yapın buraya yazın yine yardımcı olmaya çalışalım dengesizlik durumunda da başka alternatifler var.
Sisteme sabit kondansatörü bağlamadan evvel yüzde 10 reaktif yüzde 1 kapasitif gidiyordu sistem çalışırken. ama makinalar durdugu zaman yüzde 90 reaktife çıkıyordu gecelik. İstediğim orana sistem çalışırken de düşmüyordu. Rölenin ekranında yüzde 2 gösteriyordu hem reaktif hem kapasitif için ama sayaç yüksek idi.
Sabiti söylediğiniz gibi bağladığım zaman ise röleye ayarladığım oranların çok yakınını sayaçtan da okudum. Ama sistem durunca geceleri kapasitiften 1.10 ları gördü reaktif ise sıfıra düştü.
Yani sabit bağlanan kondansatör reaktif rolesinde ayarladığım değeri yakalattı sistem faal iken.
Sistem faal değil iken sayacın gösterdiği akım değerleri çok yakın ve yük sabit. Gece aydınlatma için projektörler ve kalorifer motoru çalışıyor. O da toplam 3-5 amper çekiyor fazlarda da birbirine yakın dağıtılmış halde.
Makel sayaçların yeni tipleri ana ekranda her faza ait cos değerini gösteriyor. Ben uzun bir kez bastığımda alt menüye giriş yaptım oradanda göremedim cos değerini. Ama iki defa uzun basıp denemedim olmaz ise yarın denerim. Zannediyorum 7.5 kwarda sistem aşırı kapasitiften gittiğine göre 2.5 kwar civarı bizim dengemiz olacaktır. Bu arada trafo da 630 kw ve sabiti bağlamadan evvel kapasitiften ilerlemiyordu. Yardımlarınız için çok tşk ederim şimdiden

Sisteme sabit kondansatörü bağlamadan evvel yüzde 10 reaktif yüzde 1 kapasitif gidiyordu sistem çalışırken. ama makinalar durdugu zaman yüzde 90 reaktife çıkıyordu gecelik. İstediğim orana sistem çalışırken de düşmüyordu. Rölenin ekranında yüzde 2 gösteriyordu hem reaktif hem kapasitif için ama sayaç yüksek idi.
Sabiti söylediğiniz gibi bağladığım zaman ise röleye ayarladığım oranların çok yakınını sayaçtan da okudum. Ama sistem durunca geceleri kapasitiften 1.10 ları gördü reaktif ise sıfıra düştü.
Yani sabit bağlanan kondansatör reaktif rolesinde ayarladığım değeri yakalattı sistem faal iken.
Sistem faal değil iken sayacın gösterdiği akım değerleri çok yakın ve yük sabit. Gece aydınlatma için projektörler ve kalorifer motoru çalışıyor. O da toplam 3-5 amper çekiyor fazlarda da birbirine yakın dağıtılmış halde.
Makel sayaçların yeni tipleri ana ekranda her faza ait cos değerini gösteriyor. Ben uzun bir kez bastığımda alt menüye giriş yaptım oradanda göremedim cos değerini. Ama iki defa uzun basıp denemedim olmaz ise yarın denerim. Zannediyorum 7.5 kwarda sistem aşırı kapasitiften gittiğine göre 2.5 kwar civarı bizim dengemiz olacaktır. Bu arada trafo da 630 kw ve sabiti bağlamadan evvel kapasitiften ilerlemiyordu. Yardımlarınız için çok tşk ederim şimdiden

Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla yükünüz düşünce oluşan reaktifi kontrol altına alırsanız problem çözülmüş olacak.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri