Tesislerde Trafo sabit kondansatörü uygulamaları

sistem bulumduğum yerden uzakta .İstediğiniz bilgileri toplayıp ileteceğim.Ama elimdeki net bilgileri vereyim.
Trafo:630 kVA
Kurulu güç:580
Sözleşme gücü:350
akım trafosu:600/5 -----Clas 0.5
Şalter:630 Amper
Üzerinde 12 kademe grup arge svc kompanzasyon sistemi var. 1-2.5-2.5-5-5-5 10-10-10-25-25-25
ve
farklı aylarda aldığım değer:
17.10.2016---------------------02.07.2016
180 27,38 20,067
580 37,82 32,811
880 2,464 1,432

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Büyük ihtimal,trafo sabiti nedeni ile zorlanıyor olabilirsiniz.Sayacınızın 5.8.0 değerinin 1 saatlik fark x çarpan değeri kadar bir kondansatör değeri ile + - oynayarak ideal değeri yakalayabilirsiniz.

A3lkpX.jpg

eğer resim yüklenmediyse linki burada kolay gelsin

Bunlar,maalesef,teorik değerler.Benim karşılaştığım ve takip ettiğim tesislerde
boştaki değerler 5/1000 civarındadır.

Son düzenleme:
eğer resim yüklenmediyse linki burada kolay gelsin
c.berkan bey,
Bunlar,maalesef,teorik değerler.Benim
karşılaştığım ve takip ettiğim tesislerde
boştaki değerler 5/1000 civarındadır.
sami bey haklı.
bu kadar yüksek değil. ayrıca tesisteki diğer yapılar da bu ihtiyacı değiştirebilir. bu nedenle sayaç üzerinden bir değer listesi oluşturulup ihtiyaç belirlenmeli ona göre takılmalıdır.

OG den ölçüm alan trafo için sabit kondansatör ayarlamasında kendi yöntemim şöyle sayaç cosinüsfisini alıyorum trigonometrik cetvelden yada hesap yoluyla sinfisini buluyorum sonra sayaç gerilimini sayaç akımını ve sinfiyi birbiriyle çarpıyorum

ör :bir fazın kondansatör ihtiyacı
sayaç akımı :0,020 amper
mevcut cosfi: 0,85
sinfi: 0,52
sayaç gerilimi :57,4 volt
sayaç çarpanı :13800

57,4 x 0,020 x 0,52 x 13800 = 8,2 kvar sabit kondansatör yeterli olur. her faz için ayrı ayrı hesaplanabilir.Eğer her faz cosinüsleri ve akımları biribirine çok yakınsa aşağıdaki işlemle de 3 fazın kondansatör ihtiyacını buluruz.Bu yöntemle tam olarak trafonuzun ihtiycanı belirlersiniz forumda bir çok arkadaşımız kompanzasyon panosunda cosfiyi 1 görmesine rağmen ceza yediğini söylüyor.Bunun nedeni kompanzasyon panosu trafonun sekonder tarafında kompanzasyon yapmasından kaynaklanır ve doğal olarak trafo kayıplarını görmez

90,41 x 1,73 x 0,020 x 13800 = 24,6 kvar kondansatör yeterli olur.

burada 90,41 sayacın faz -faz arası gerilimi 1,73 sabit 13800 sayaç çarpanımız

Son düzenleme:
Tekrar merhaba,

İstediğiniz gibi sayaç değerlerini aldırdım.Ekte görebilirsiniz.İnşallah somut bir çözüm bulabiliriz
Şimdiden teşekkür ederim.( sd.rar)

iseniz

neden endüktif yük bağlıyorsunuz?
sizden ricam 3 günlük sayaç endeksinizi burada paylaşmanız
1.8.0
5.8.0
8.8.0 değerlerini 08.00 de 13.00 de 18.00 de 3 gün alın. endeksinizi bir görelim.
ondan sonra konuyla ilgili bir iki tavsiyem olacak.
tabi bu arada akım trafosu değerlerini ve kademe sayısı ile değerlerini de listede belirtirseniz daha kapsamlı yorum yapabilme şansım olur.
M

Ekli dosyalar

• sd.rar
    7.4 KB · Görüntüleme: 19
Bende kullanmadım ve görmedim. Sistem çözümü olarak güzel bir metod olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu konuda çalışanların çok başarılı sonuçlar aldığını ara ara duyuyoruz.
Hırçın bey bizim tesiste 135 kvarlik bir otomatik kompanzasyon var tesise sabit kondansatör gerekli mi

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri