Tesislerde Trafo sabit kondansatörü uygulamaları

Böyle olduğunu ilk defa duyuyorum ama belkide dönüştürme oranını kullanıyordur :)

Transformatör bağlantı tipi ve değerlerine göre faz açıları değişir. Bu farklı veriyi alıp nasıldeğerlendirme yapıyor bilmiyorum ama sonuçlarının başarılı olduğunu biliyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sorun,akım trafosunun düşük akımda çalışmasından kaynaklandığı için, böyle bir uygulama yapılmaktadır.Sabit değerinin,doğru bir takiple,etkin bir değer olarak tesbit edilebi-
leceği ve primerden konpanzasyon yapılmasının çokda lüzumlu olduğu kanısında değilim.Tatbikatta,% 3-5 gibi sabit değerlerde abartılı olmaktadır.Takibini yapmış olduğum sis-
temlerde bu değer % 0,5-0,75 arasında değişmektedir.

Son düzenleme:
sn. fahri yetiş, trafolarda seçilecek sabit kondansatör değerinin %0.5 ile 0.75 arasında bir değer olması yeterlidir mi diyorsunuz? Anlayamadım tam olarak.

Boşta çalışan trafoda bu değer %1'lerdedir, tablolarda belirtilen trafo sabitlerinin %3 ila %5 arasında abartılı çıkma nedeni yüklenmeye göre yaklaşık verilmesinden kaynaklanır. Yaklaşık yüzdeler vermek yerine trafo değerlerine göre hesap yapmak en doğru olandır.

Ekte sn durceylanın Yüklenme yüzdesine göre trafo sabit kondansatör gücü hesap programı bulunmakta.

Ekli dosyalar

• trafo sabit hesaplama.rar
    5.6 KB · Görüntüleme: 91
Son düzenleme:
hocam, teşekkürler paylaşım için ancak şöyle bir durum var trafonun demir kayıpları mıknatıslanma için harcanan endüktif karakterde bir güç değil midir? bu kayıp güç kW olarak mı ifade edilir?

hocam, teşekkürler paylaşım için ancak şöyle bir durum var trafonun demir kayıpları mıknatıslanma için harcanan endüktif karakterde bir güç değil midir? bu kayıp güç kW olarak mı ifade edilir?

Evet trafo sargılarından dolayı geri faz farkı oluşur endüktif karakterde bir güçtür, histeresiz ve girdap akımlarının da eklendiği kayıplardır. Gerçek hayatta hiç bir yük saf endüktif, saf ohmik veya saf kapasitif değildir. Her yük bir empedansdır, kimi yük empedansının ohmik direnci fazla endüktif reaktansı azdır (Isıtıcı rezistans), kimi yük empedansında endüktif reaktans fazladır (sargılı cihazlar,Bazı tesisler).
33/0,4kV 1000kVA Yağlı tip trafo kayıplarından örnek vereyim;
Boşta reaktif güç kaybı 10,82kVAr, Tam yükte reaktif güç kaybı 59kVAr
Boşta aktif güç kaybı 2kw, Tam yükte aktif güç kaybı 10,5kw

sn. fahri yetiş, trafolarda seçilecek sabit kondansatör değerinin %0.5 ile 0.75 arasında bir değer olması yeterlidir mi diyorsunuz? Anlayamadım tam olarak.

Transformatör bağlantı tipi ve değerlerine göre faz açıları değişir. Bu farklı veriyi alıp nasıldeğerlendirme yapıyor bilmiyorum ama sonuçlarının başarılı olduğunu biliyorum.

Böyle olduğunu ilk defa duyuyorum ama belkide dönüştürme oranını kullanıyordur :)

Evet trafo sargılarından dolayı geri faz farkı oluşur endüktif karakterde bir güçtür, histeresiz ve girdap akımlarının da eklendiği kayıplardır. Gerçek hayatta hiç bir yük saf endüktif, saf ohmik veya saf kapasitif değildir. Her yük bir empedansdır, kimi yük empedansının ohmik direnci fazla endüktif reaktansı azdır (Isıtıcı rezistans), kimi yük empedansında endüktif reaktans fazladır (sargılı cihazlar,Bazı tesisler).
33/0,4kV 1000kVA Yağlı tip trafo kayıplarından örnek vereyim;
Boşta reaktif güç kaybı 10,82kVAr, Tam yükte reaktif güç kaybı 59kVAr
Boşta aktif güç kaybı 2kw, Tam yükte aktif güç kaybı 10,5kw

Değerli arkadaşlar benimde bir sorunum var
630 kVA lık bir trafom var ve çok az miktarda yük çekebiliyorum.SÜrekli endüktiften cezaya giriyorum .Sabit ayarlayarak belirli düzeye düşürebildim cezayı.Zaten mevcut bir kompanzasyon var üzerinde. Nasıl bir çözüm önerirsiniz.Yada bir arkadaşın dediği gibi röleye belirli güçte endüktif yük mü bağlasak nedersiniz.
yardımlarınızı bekliyorum. istediğiniz detaylar var ise lüten mesaj atın ve bilgilendireyim.

SÜrekli endüktiften cezaya giriyorum
iseniz
elirli güçte endüktif yük mü bağlasak nedersiniz.
neden endüktif yük bağlıyorsunuz?
sizden ricam 3 günlük sayaç endeksinizi burada paylaşmanız
1.8.0
5.8.0
8.8.0 değerlerini 08.00 de 13.00 de 18.00 de 3 gün alın. endeksinizi bir görelim.
ondan sonra konuyla ilgili bir iki tavsiyem olacak.
tabi bu arada akım trafosu değerlerini ve kademe sayısı ile değerlerini de listede belirtirseniz daha kapsamlı yorum yapabilme şansım olur.

Ölçümünüz AG den olmalı.Bu çalışma şekli kalıcı ise,akım trafolarınızı küçültmeniz
gerekir.Endüktife sebep olan yükleri biliyorsanız,bu yükler için,münferit kompanzasyon uygulayabilirsiniz.Muhtemelen,akım trafolarınız 5/1000 dir.Akımınız 10 amperden ! küçük ise, " benim rölem 1 mA de bile çalışır " ! gibi ifadelere itibar edip rölenizi değiştirmek zahmetine katlanıp boşa oyalanmayın.Araba,Murat 124 ise,jet benzini veya hız lastiği takmakla hacı muradı uçuramazsınız !

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri