Tesislerde Trafo sabit kondansatörü uygulamaları

Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla yükünüz düşünce oluşan reaktifi kontrol altına alırsanız problem çözülmüş olacak.
Evet sabit kondansatörden sonra sistem boşta iken varolan reaktif sorunum çözüldü ve kondansatör büyüklüğü kapasitif götürdü. Düşürerek orta yolunu bulacağım

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sayaç üzerinde endüktif / kapasitif yönleri gösterek oktan yararlanabilirsiniz.Bazı sayaçlarda,cosq değerine
ulaşmak için, mavi renkli ekran döndürme ! butonu olur,ona basmayı denedinizmi ? Trafo kaç kva ?
Trafo 630 KVA ama söylediğiniz okları bilemiyorum. Sayacın videosunu çekmiştim mavi tuşa uzun basıp. mail adresinizi mesajla gönderirseniz size iletmek isterim ...
630 kva için,2,5-3 yeterli olmalı.1000-1250 kva trafolar için,5 kvar sabit kullanıyorum,sorun yok.Teorik değerlere göre seçim çok yüksek oluyor.
7.5 yüksek geldi. 1.5 bağladım . Yarın sonuca göre 2.5 yada 3.5 yaparım. Çok tşk ederim.

Birden fazla trafo bulunan işletmelerde trafo sayısı kadar da kompanzasyon panosu bulunmaktadır. Dolayısıyla OG akım trafolarından alınan veriyi hangi kompanzasyon panosuna bağlayıp uygun kompanzasyon sağlanabilir? Bir başka konu da OG kablolarının oluşturduğu kapasitif etki de göz önünde bulundurulmalıdır.

Birden fazla trafo bulunan işletmelerde trafo sayısı kadar da kompanzasyon panosu bulunmaktadır. Dolayısıyla OG akım trafolarından alınan veriyi hangi kompanzasyon panosuna bağlayıp uygun kompanzasyon sağlanabilir? Bir başka konu da OG kablolarının oluşturduğu kapasitif etki de göz önünde bulundurulmalıdır.

Birden fazla trafolu tesislerde ana girişten itibaren her trafoya ayrı ayrı xlpe kablo çekilmişse bunların hesaplanması gerekir.Eğer og. ölçümlü akım trafosu koysanız dahi ana giriş ile trafo arasını yine göremez.Çünkü akım trafo enerjinin geliş yönüne göre kendinden sonraki kısmın akımını ölçer.Bu nedenle ana giriş ile trafolar arası o.g akım trafosunun bir yararı olmaz.Genelde kompanzasyon panolarında trafoların yüklenmesi sonucu endüktif reaktif sorunu çözmek için o.g referanslı kompanzasyon kullanılır çünkü mevcut a.g den yapılan kompanzasyon trafo kayıplarını göremez.Tek panoya şönt reaktör koymaya kalkarsanız bu defa o trafodaki güç kalitesini bozarsınız. Hilkar markasının o.g çözümlü reaktör uygulaması var uygulamasını yapmadım ama görüştüm firmayla her güçte o.g için reaktör üretebildiklerini tam çözüm sağladıklarını söylüyorlar.İsterseniz bir görüşün firmayla.

İkinci bir çözümde uygulanabilir eğer kompanzasyon panolarının röleleri entes,yada kael gibi markalar ise sistem kapasitif etkiyi yok edecek kadar endüktif tarafda çalıştırılarak kapasitif etki yok edilebilir.Mesela %15 den ceza yiyorsanız trafo sayısına kapasitif oranı bölerek uygun değerde %3-5 gibi endüktif tarafta çalıştırılabilir.

Çok detaylı bir konu ve sistem altyapısına bağlı olarak çeşitli alternatiflerle çözüm üretilebilinecek bir durum.
Tek hat şemasını paylaşırsanız detay verirseniz daha işe yarar yorumlar ortaya çıkar.
Örneğin bir ring şebekenin kök hücresinde akımın toplandığı hücreden akım bilgisi alıp varsa yanındaki trafodan bir kompanzasyon yapılabilir. Buradaki trafonun gücü tüm sistemin kapasitifini basmak için uygun değilse diğer trafolara da kompanzasyon yapılıp kök hücrede daha hassas bir sistem kurulabilir. Çeşitli çözüm alternatifleri mümkündür

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri