Tesisatın direncini düşürmek adına bir uygulama hakkında

Düzgünce elektrikçi çağırın, tesisatınızı
kontrol etsin. Yanlış yollara girmeyin.
Sonunu düşünen kahraman olamaz düsturunu kendimize şiar edinmiş bir milletiz 😀

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Seri bağladığın bakır kablo direnci düşürmez bilakis direnci artırır. Direnci düşürmek için paralel bağlantı yapılır. Yanlış öğrenmişsin.
Bahsettiğim kablo direnci.
İfade ve açıklamalarınızda teknik yanlışlıklar var. Direnç ile kastettiğiniz akım olsa gerek. Duvar içi tesisat derken bu tesisatın priz yahut sigortalarda çıkış ucunu görebilir kablo kesiti ve bağladığınız yük üzerinden bir değerlendirmede bulunabilirsiniz. Yeterli olmayacağını düşünüyor iseniz az maliyetli olsun diyorsanız düşük kesitte yüklerin ısı kapasitesine uygun paralel hat çekebilirsiniz ama çok sağlıklı olmayacağı kanaatindeyim yeni linye çekersiniz. Kabloya seri bakır bağlamak faydasız tam bir fiyasko olur çözüm açısından öyle ki kısa devre arızaları ve yangına dahi sebebiyet verebilirsiniz...
Direnç diyerek bahsettiğim tesisatın iç direnci. Sonuçta kabloları ısıtan şey akımın kablo içinden gecerken maruz kaldığı iç direnç.
Seri bağladığın bakır kablo direnci düşürmez bilakis direnci artırır. Direnci düşürmek için paralel bağlantı yapılır. Yanlış öğrenmişsin.
Toplam kesit alanı ve direnç katsayısı duseceginden teoride düşmüş olması gerekiyor.

Direnç diyerek bahsettiğim tesisatın iç direnci. Sonuçta kabloları ısıtan şey akımın kablo içinden gecerken maruz kaldığı iç direnç.

Toplam kesit alanı ve direnç katsayısı duseceginden teoride düşmüş olması gerekiyor.
Farklı boyda paralel olarak eklenen aynı kesitte kablolar bile eşit yuklenemez ve biri diğerinden daha fazla yüklenir. Yanlış işler peşindesiniz. Bu işler bakkal hesabı ile olmaz.

Kablonun iç direncini asla düşüremezsiniz devreye ne eklerseniz ekleyin akım yine o kablodan geçecek.
Yaptığınız işlemler seri bağlantı olduğu için ister altın ister gümüş ekleyin sadece olağan kablonun iç direncine fazladan direnç ekleyeceksiniz. Çok minik bir değer için böyle şeylere vakit harcanmaz.
Benim tavsiyem direkten eve gelene kadar kablolara bakın kalınlığı nasıl, kablonun durumu nasıl, oksitlenme yapmışsa onu temizleTTİRİN.
Gelelim sigorta kutusuna:
Sigortaları tavsiyem her 5 senede bir değişin ve B (hızlı) tipi sigorta kullandırın. Mutlaka sigorta barası kullandırın. Sigortalara kadar güzelce Bakım yaptıysak sigorta çıkışlarına bakalım, uçları oksitlenmiş mi diye baktırın oksitlenmişse oksiti temizlettirin güzelce. Sonra buatlardan anahtar prize kadar kontrol ettirin. Düzenli olarak tesisat bakımı yapılmışsa 100 yıllık olsa yine sapasağlam çalışır.

Durumunuz müsaitse tavsiyem bütün tesisatı yenileyin.

Kablonun iç direncini asla düşüremezsiniz devreye ne eklerseniz ekleyin akım yine o kablodan geçecek.
Yaptığınız işlemler seri bağlantı olduğu için ister altın ister gümüş ekleyin sadece olağan kablonun iç direncine fazladan direnç ekleyeceksiniz. Çok minik bir değer için böyle şeylere vakit harcanmaz.
Benim tavsiyem direkten eve gelene kadar kablolara bakın kalınlığı nasıl, kablonun durumu nasıl, oksitlenme yapmışsa onu temizleTTİRİN.
Gelelim sigorta kutusuna:
Sigortaları tavsiyem her 5 senede bir değişin ve B (hızlı) tipi sigorta kullandırın. Mutlaka sigorta barası kullandırın. Sigortalara kadar güzelce bakım yaptıysak sigorta çıkışlarına bakalım, uçları oksitlenmiş mi diye baktırın oksitlenmişse oksiti temizlettirin güzelce. Sonra buatlardan anahtar prize kadar kontrol ettirin. Düzenli olarak tesisat bakımı yapılmışsa 100 yıllık olsa yine sapasağlam çalışır.

Durumunuz müsaitse tavsiyem bütün tesisatı yenileyin.
Bahsettiğiniz tüm ayrıntıları zaten uyguladım buraya yazmadan önce. Ulaşabildiğimiz her noktada iyileştirme yaptık ve en son çare olarak paralel 10mm² saf bakır kablo ile paralel hat çektim. Tek sıkıntım ulaşamadığımız ve ulaşmamızı mümkün olmadığı (sıkıntılı komşu durumları) kısmın 50 yıllık tesisatı. Ben her ihtimale karşı bu ulasamadigim kısmın son noktasına nispeten düşük amperli bir sigorta takarak farkina varmadan aşırı yüklenme kaynaklı ısınma/yangın vs tehlikesini en azindan önlediğini düşünüyorum. Artık arada sigorta atıyor ve bir şeyleri kapatıp sigortayı öyle kaldırıyorum. Aşırı yuklenmemek adına.

Elimizden gelen bu oldu son tahlilde.

En temizi sıfırdan tesisat çekmek tabii ki ama malesef özel mulkte kalan kısma kesinlikle ulasmamiza izin vermiyor.

Ha bir de işi tam garantiye almak için tam kapsamlı bir sigorta yaptırdım dükkanıma 🤣. Elektrik kaynaklı yangın klozunu özellikle belirttirdim poliçede. Başımıza bir şey gelirse sigorta parasını öder ve durum sıkıntılı komşuya patlarsa vay haline. Yasal olarak uğraşmak isteyeceğim son kurum sigorta firmalaridir 🤣

Benim merak ettiğim şey ise bu hat niye o kadar ısınıyor? Hattın kapasitesi ve yükü ne ki yangın çıkartma ihtimalinden bahsediliyor?

Kısa devre, yanlış montaj, kötü işçilik falan anlarımda nasıl bir hat ve yük var ki o hat o kadar ısınıyor?

Benim merak ettiğim şey ise bu hat niye o kadar ısınıyor? Hattın kapasitesi ve yükü ne ki yangın çıkartma ihtimalinden bahsediliyor?

Kısa devre, yanlış montaj, kötü işçilik falan anlarımda nasıl bir hat ve yük var ki o hat o kadar ısınıyor?
Basitçe, 5.5 kW bir rezistans + 2 kW bir rezistans + 1.5 kW bir motor, + 1 kW bir rezistans + 8 florasan + 2 kW bir rezistans

Hepsi bu hatta bağlı, her zaman birlikte çalışmıyorlar tabii ki ama bazen bir kaçı birlikte devrede olabiliyor.
Işıklar zaten hep açık.

Mucize ! arayanlara gelsin ;)Sigortalar !
duble ! olsun ,ancak kurtarır. :oops:

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri