Termostop Nasıl Bağlanır Yardıma İhtiyacım Var Eskisi 4 uçlu yenisi 3 uçlu

Zoqa

Üye
Yardım ederseniz çok sevinicem 4 uçlu eski termostop yeni termostop 3 uçlu servis bunun bağlanabiliceğini söyledi aldım ama kafama pek yatmadı söyledikleri
Şimdi dolapta 4 uç var boşta 2 si kavrerengi kablo 2 si beyaz kablo nasıl yenisinde 3 kablo var nasıl olucak

Sizin eski termostop termistöre paralel baglı ,Yeni aldıgınız seri baglı tip . Calışma mantıgı birbirinden farklıdır farklı sistemlerde kullanılır .

Ama başka tedarik etme şansınız yok ise mavi poşeti resimdeki pozisyonunda tutun, alt tarafından falçata ile düzgünce açın ortak kabloyu (beyaz iki malzemeyede perçinlenmiş)kablo termistörün üzerinde kalacak şekilde termo stopbu yan keski ile ayırın diyer ucu beyaz kablaya dokunmayın . Eski termo stop resimdeki hali ile yeni ile aynı yönde fakat termistör ters yöndedir dikkatlice bakarsanız farkı hissede bilirsiniz eski malzemenizin enerji girişleri resimdeki pozisyona göre altta çıkışlar üsttedir .

Sonuç itibariyle yeni malzemenizi eski ye uyarlayın girişleri girişlere cıkışları çıkışlara baglayın ,tekrar poseti uygun bir büzüşen makoronla izole (mutlaka ) edin ,ve eski poşetin cıktıgı bölüme denk getirerek yerleştirin (farklı bölümlerde farklı sonuçlar alırsınız ! )

Öncelikle çok teşekkür ediyorum abi...
Elektrik meslek lisesi mezunu olarak "tersimtör ters yöndedir" söylemine kafam yatmadı biraz açıklarmısın merak ettim ayrıca termistör o direnç giçi olanmı? Peki Termostop? Bunların görevi ne?
Ben söyle bağladım dolaptan çıkan 2 beyaz ucu birleştirdim geriye kalan iki kahve ucunun birini yeni malzemenin beyaz diğerini ise yeni malzemenin kavhe ucuna bağladım ve mazemeye hiç dokunmadan geriye kalan mavi ucun, ucunu bantla sardım (yani ayırmadım içerden) bir sakıncası varmı ayırmamamın? Ayrıca oradaki direce benzer boşta kaldı sonuçta bu parça kendine özgü bağlıydı bir görevi yokmuydu boşta kalması sorun yaşatmazmı?
Çalışma olarak farkları nelerdir?
Saygılarımla....

Son düzenleme:
Sizin eski termostop termistöre paralel baglı ,Yeni aldıgınız seri baglı tip . Calışma mantıgı birbirinden farklıdır farklı sistemlerde kullanılır .

Ama başka tedarik etme şansınız yok ise mavi poşeti resimdeki pozisyonunda tutun, alt tarafından falçata ile düzgünce açın ortak kabloyu (beyaz iki malzemeyede perçinlenmiş)kablo termistörün üzerinde kalacak şekilde termo stopbu yan keski ile ayırın diyer ucu beyaz kablaya dokunmayın . Eski termo stop resimdeki hali ile yeni ile aynı yönde fakat termistör ters yöndedir dikkatlice bakarsanız farkı hissede bilirsiniz eski malzemenizin enerji girişleri resimdeki pozisyona göre altta çıkışlar üsttedir .

Sonuç itibariyle yeni malzemenizi eski ye uyarlayın girişleri girişlere cıkışları çıkışlara baglayın ,tekrar poseti uygun bir büzüşen makoronla izole (mutlaka ) edin ,ve eski poşetin cıktıgı bölüme denk getirerek yerleştirin (farklı bölümlerde farklı sonuçlar alırsınız ! )

Anladım abi... ben servisin dediği gibi bağlamıştım dün çalıştı dolap (soğuttu) fakat motor durduktan sonra buzları resiztan eritmeye geçiyor ve bütün karlar eriyor ve hatta asıtmaya geçiyordu ve sonra tekrar motor çalışıp soğutuyordu neden öyle oldu? Bu sabah dediğin gibi ayırdım bağladım girişler girişe ve çıkışlar çıkışa gelecek şekilde 30 dk oldu çalışıyor soğutmaya başlamış sorun olurmu acaba?

Termistör (Terminstans)
Termistörler ısınınca direnci değişen elemanlardır.

Termistörler sıcaklık sabitine göre ikiye ayrılırlar:
Pozitif sıcaklık sabitine sahip dirençler (PTC)
Negatif sıcaklık sabitine sahip dirençler (NTC)
1. PTC Dirençler
Pozitif sıcaklık sabitine (PTC) sahip dirençler ısındığı zaman, direnç değeri büyür. Metaller, özellikle de baryum titamat ve fungsten bu özelliğe sahiptir. Çok değişik kullanım alanları vardır.

Örneğin: Röleye paralel bağlanan PTC direnç rölenin gecikmeli çekmesini sağlar. Florasan lambalarda da starter yerine PTC direnç kullanılabilmektedir.

2. NTC Dirençler
NTC dirençler, ısındığı zaman direnç değerleri düşer, Germanyum, Silikon, ve metal oksitler gibi maddelerden üretilir.

NTC Termistörünün kullanım alanları:
NTC termistörlerin çok değişik kullanım alanları vardır.

Motor ve transformatör gibi aşırı ısınması istenmeyen sistemlere yerleştirilen NTC termistörün direnci fazla ısınmadan dolayı küçülen bir alarm ve koruma devresini harekete geçirir.
Bir su deposunda seviye kontrolü için yerleştirilen NTC direnci su seviyesi düşünce, ısınarak pompa devresini çalıştırır.
Bir buzdolabı motoruna veya herhangi bir motora seri bağlanan NTC direnç önce küçük akım çekerek güvenli yol almasını sağlar.
Röleye seri bağlanan NTC direnç rölenin gecikmeli çalışmasını sağlar.

Termostop

Adının da çağrıştırdıgı gibi ısıl devre kesicilerdir .
buzdolaplarında kullanılanlar + 70 derecede devreyi keser akım degeri 10 amp dir.
Ütü , rezinstaslı oda ısıtıcıları ,şohbenlerde kullanılan 310 derece 20 amp re kadar termo stoplar piyasada bulunmaktadır .

Sizin bağlantı şekliniz termostop'u devre dışı yaptı ileride koruyucu görevini yapamayacak iki malzemeyi yan yana getirin girişleri (eskinin alt kısmı) girişlere çıkışlarıda çıkışlara verin doğru olan şekli bu. İzolasyonu bant ile yaparsanız malzeme rutubetten dolayı gövdeye enerji kaçagı yapar yangın riski vardır .

Isı ile büzüşen makoron kullanırsanız sağlıklı izalasyon yapmış olursunuz

Kulanılan her malzeme güvenliginiz içindir.

arkadaşlar benmi yanlış görüyorum yoksa konuya cevap yazan arkadaşlarmı çözemdim....
en üste resimde gözüken termostop un yanında bulunan ve termostopa seri bağlanan termistörmüdür yoksa rtermal devre kesicimidir????
benim bildiğim ısıtıcıya seri bağlanan termostoptan önce veya sonra seri bağlanan termal devre kesicidir......
vazifesi ise: olası bir nedenle ısıtıcının devreden çıkmayarak ısıtma nın istenilen seviyeden (eritmenin bitirlmesi sonrasında)yukarıya çıkarak plastik gövdenin aşırı ısınmadan erimesini önlemek için kullanılır...
genellikle 77 derece ve yukarılarda bir yerde rezintanzın enerjisini keserek cihazı korumaya alan bir parcadır...(bir kere devreyi korumaya alırsa bir daha iş görmez cam sigorta gibi değiştirmek gerekir..)
termostop ise bir devre kesici elemandır... genellikle +5 derece civarında devreyi keser +5 derecnin altında ise devreyi açar... kısaca evap taki sıcaklık +5 derecin altında ise -1 -10 gibi devresi kapalı olup rezinstana da seri bağlandığından rez. ısıtmaya başlar ne zamanki +5 ve üstü olduğunda ise devreyi açık hale getirir...(bu döngüyü defalarca yapabilir kontağı hareketlidir)
saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri