Termostatlı soğutucu fan yapımı yardım

musty.skr

Üye
Üstadlar iyi akşamlar,
Yaz aylarınnda akvaryumumda kullanmak üzere termostatlı fan yapmak istiyorum.
Fanları kenarda arızalı olan serverdan söktüm 5v la çalışıyor.
IMG_2944.JPG

IMG_2945.JPG

Bu fanları sürekli çalıştırırsam, akvaryumun suyu çok hızlı buharlaşıyor ve ısı da istenmeyen düşüşler dalgalanmalar olabiliyor.
Bu ve bunun gibi sorunlardan kurtulmak için ayarlı bir termostat bağlamak istiyorum
IMG_2948.jpg

IMG_2947.PNG

IMG_2946.PNG

Evet kullanmak istediğim, led ekranlı ayarlı termostat bu, sormak istediğim
Fanlar 5v ile besleniyor bu cihaz 12v ile besleniyor.
-Kaç vat kaç amper lik bir adaptör kullanmalıyım.
5v 12v bağlantısını nasıl yapmalıyım
Teşekkürler

Fanlar 6 adet ama hepsini kullanacakmısın?Kullanırsan 6 adet fanı 3 er olmak üzere seri bağla.
5+5+5=15 volt olur ama 12 volt ile çalışır.Termostat 500 ma çekse sana 12 volt 2-3 amper bir güç kaynağı yeter gibi.

Fanlar 6 adet ama hepsini kullanacakmısın?Kullanırsan 6 adet fanı 3 er olmak üzere seri bağla.
5+5+5=15 volt olur ama 12 volt ile çalışır.Termostat 500 ma çekse sana 12 volt 2-3 amper bir güç kaynağı yeter gibi.
Cevap için teşekkürler,
Evet hepsini kullanacağım resimde büyük duruyor olabilir minik fanlar, hızlı soğutsun nasıl olsa termostat durduracak.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aynen 30 volt gerekir.2 grup yap olmazmı?

Aynen 30 volt gerekir.2 grup yap olmazmı?
Anlarsam yaparım :) 2 gruba nasıl ayırırım bunun sonucundada 30v besleme isteyen fanlar nasıl 12v a düşer onu anlayamadım.
Kusura bakmayın ögrenicez :)
Ben hepsini birbirine bağladım ama yanlısmı yaptım acaba. Bu hesapla 5vx6 30v mı gerekir.
Anladım galiba, ben 6 fanı tek fanmış gibi birbirine bağladım ve + - uçları termostada girecektim.
Siz;
6 fanı 3 3 ayır yani 2 fanmış gibi bağla diyorsunuz.
Bunun sonucu gereksinim 12v a düşermi

Moderatör tarafında düzenlendi:
12 volta düşmeyecek sen 15 volt isteyen vatandaşa 12 volt vereceksin atıyorum %80 ile dönecek

Artıdan 1. fanın bir ucuna gir ikinci ucundan çık 2. fana gir ikinci ucundan çık 3. fana gir ikinci ucundan çık eksiye git.Al sana 1 grup.Diğerinide aynı şekilde yap Çok zor değil.

Tekrar merhaba,
Anladığımı çizmeye çalıştım, bağlantı şeması doğrumu?
Bu doğrultuda yaparsam pervanelerin gücü düşecektir diye tahmin ediyorum, akşam zaman bulursam bir denerim üfleme gücü çok düşerse akvaryumu soğutmaya bilir.
Ben 6 pervaneyi paralel bağlamışım.
Şema seri bağlantı 2 grup şeklinde.

fan.jpg

Doğru .Pervanelerin artısını termostadın kontaklarından geçirmeyi unutma.

Şemadaki şekilde (termostat hariç) 12v 2 amper güç kaynağı ile denedim, gücü biraz düştü.
Bu şekilde çalışmasında bir sakınca var mı acaba ? Yani güç kaynağının yetersiz oluşundan kaynaklı ısınması bozulması vs.
Sıkıntı olacaksa 6 değilde 4 pervane kullansam 12v a yaklaşırım o zaman sıfır sıkıntımı olur?
Bir şey daha dikkatimi çekti bu aldığım termostat da 12v 10 amper yazıyor, 10 amper güce ihtiyaç duyuyorsa işler karışır sanki, 12v 2 amper güç yetersiz gelir o zaman :)
Rica etsem ürünü bir inceler misiniz, beni yanlış anladım:confused:
Yoksa termostatın içinde kendi harici güç kaynağımı var
https://tr.aliexpress.com/item/Digi...32499205105.html?spm=2114.13010608.0.0.fEp9zd

Şimdi internetim müsait değil fakat o 10 amper kontaklarından kontrol için geçecek olan akımdır.Yani derki benim kontaklarımdan 10 amper çeken bir alıcıyı kontrol edersin fazla amper çekersen ben yokum.:)

12 volt 2 amper güç kaynağı kalite birşeyse birşey olmaz.Fakat şimdiki çin malları 2 amper yazıyor 1 amper veremiyor.:confused:

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri