Termostat

musty22

Üye
1.Peltieri soğuttuğu alan -5 DERECE olduğunda Peltiere gelen 12 v enerjiyi durduracak,
Enerji durduğunda peltierin soğuttu alanın sıcaklığı ısınmaya başlayacak.+10 dereceye kadar ısındığında peltier tekrardan çalışacak.

2.Bu işlemi termostat yapar.Bunu yapacak termostatı hazır olarak satın alınacak.
Satın alınan Termostat 1. işi yapacak.

Bu mümkünmüdür ?
Mümkünse hangi termostatı satın alınacak?
Satın alındıktan sonra kablolar nasıl bağlanmalı ki 1.işi görsün ?

Termoelektrik prensiple(Peltier etkisi) soğutma yapan mini otomobil buzdolaplarını anladığım üzere kendiniz yapmak istiyorsunuz.-5 ila +10 derecede sıcaklık kontrolü istiyorsunuz.Bunu sağlayacak en uygun termostat;dijital kontrollü ve sizin sıcaklık değerlerini içine alan(+200;-50 veya +200;-40 gibi) mini kontaktör röle çıkışı bulunan,yarıiletken probe uçlu(Sensör uçlu) normalde açık ve kapalı seçimli klemens bağlantıları çıkışı olan bir proses kontrol cihazını(Endüstride ısıtma veya soğutmada,labaratuvar test deneylerinde veya bireysel uygulamalarda=Ben kendim üfürmeli bir quartz sobanın,yine sizin gibi belli sıcaklık değerlerini oda için kontrol etmede) per-pa'daki elektronik cihaz satan bir dükkandan çok önceleri satın almıştım.Uygulamada ise cihaz üzerindeki mini rölenin,amper taşıma limiti düşük olacağandan dolayı(Sobam 10 amper çekiyordu),emniyet için bir kontaktörle birlikte ayni anda çalışacak şekilde,bu elektrik sobasına uygulamıştım.Ancak söylediğim dijital göstergeli cihazın,mini rölesi peltierden geçecek 3-4 amper,12 voltluk dc. akımda bozulabileceği için emniyet için ayrı bir kontaktör kullanmanız veya benim o zaman satın aldığım cihazın mini rölesinin,yine daha yüksek amper değerini(3-4 amper)taşıyanını bulup satın almanız durumunda,ayrıca bir kontaktöre ekstra olarak gerek kalmayacaktır.

Dijital cihazın arka kısmındaki mini röle bağlantısı çıkışları,tıpkı sizin devredeki termostat gibi seri olarak,ancak 3 ayrı bağlantıdan(Yeşil renkli mini klemensin cihaz arkası çıkışları)yalnızca normalde kapalı(Kontaklar açık=Ayrılmış)konumundaki 2 klemens bağlantı noktası devreye seri olarak bağlanıp irtibatlanacak,sezici uç(Probe ucu) sizin elle ayarladığınız ve sabit tutmak istediğiniz bir sıcaklık değeri(+4,0,+2 derece gibi) için -5 ve +10 dereceler arasında sıcaklığı sezerek,içindeki röleyi otomatik olarak çalıştırıp,açma-kapama yaptırarak,belirli bir sıcaklık değerini sabit tutmuş olacaktır.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Termoelektrik prensiple(Peltier etkisi) soğutma yapan mini otomobil buzdolaplarını anladığı üzere kendiniz yapmak istiyorsunuz.-5 ila +10 derecede sıcaklık kontrolü istiyorsunuz.Bunu sağlayacak en uydun termostat dijital kontrollü sizin sıcaklık değerlerini içine alan(+200;-50 veya +200;-40 gibi) mini kontaktör röle çıkışı bulunan,yarıiletken probe uçlu(Sensör uçlu) normalde açık ve kapalı seçim klemens bağlantıları çıkışlı bir proses kontrol cihazı(Endüstride ısıtma veya soğutmada,labaratuvar test deneylerinde veya bireysel uygulamalarda=Ben kendim üfürmeli bir quartz sobanın,yine sizin gibi belli sıcaklık değerlerini oda için kontrol etmede per-pa'daki elektronik cihaz satan dükkanından çok önceleri satın almıştım.Uygulamada ise cihaz üzerindeki mini rölenin,amper taşıma limiti düşük olacağandan dolayı(Soba 10 amper çekiyordu),emniyet için bir kontaktörle birlkte ayni anda çalışacak şekilde,bu elektrik sobasına uygulamıştım)sizin işinizi görecektir.Ancak söylediğim dijital göstergeli cihazın,mini rölesi peltierden geçecek 3-4 amper,12 voltluk dc. akımda bozulabileceği için emniyet için ayrı bir kontaktör kullanmanız,veya benim o zaman satın aldığım cihazın mini rölesinin yüksek amper değerini taşıyanını bulup satın almanızda,ayrıca bir kontaktöre gerek kalmayacaktır.

Dijital cihazın arka kısmındaki mini röle bağlantısı çıkışları,tıpkı sizin devredeki termostat gibi seri olarak,ancak 3 ayrı bağlantıdan(Yeşil renkli mini klemensin cihaz arkası çıkışları)yalnızca normalde kapalı(Kontaklar açık=Ayrılmış)konumundaki 2 klemens bağlantı noktası devreye seri olarak bağlanıp irtibatlanacak,sezici uç(Probe ucu) sizin elle ayarladığınız ve sabit tutmak istediğiniz bir sıcaklık değeri(+4,0,+2 derece gibi) için -5 ve +10 dereceler arasında otomatik olarak sıcaklığı sezerek,içindeki röleyi çalıştırıp açma-kapama yaparak, belirli bir sıcaklık değerini sabit tutmuş olacaktır.Kolay gelsin.

Sözünü ettiğim bu proses kontrol cihazı ayrıca "dijital termometre" (Röle çıkış bağlantısına sahip) olarak piyasada değişik tip ve özelliklerde satılmakta olup,soğutma tekniği yedek parçaları sağlayan veya soğuk depoculukla endüstriyel olarak uğraşıp yine yedek parça satmakta olan dükkanlardan,istenilen teknik özellikte olanlarından biri(-5, +10 derece aralığını)kapsayacak şekilde olanı seçilip satın alınabilir.Kolay gelsin.

Yukarıdaki düzenek,deneysel ve ödev amaçlı değil,eğer portatif olarak taşınıp çalıştırılacaksa(220 volttan bağımsız 12 volt aküyle çalışacaksa) dijital termometre yerine buzdolaplarında kullanılan yine prob(Sensör) uçlu,içindeki ince,kılcal metal borularında gaz dolaşımı olan ve gaz genleşmesi-büzüşmesi yoluyla tamamen mekanik yolla kontaklarıyla elektrik devresini açıp kapayan(Buzdolaplarındaki hermetik kompresörü,çamaşır makinalarında rezistansı açıp kapatan klasik termostat) daha düşük maliyetli,ancak hassas sıcaklık kontrolünü daha kabaca yapabilen,yani -5 ,+10 sıcaklık aralığını ayrıca gözle de takip edilecek hassasiyette yapamayan klasik bir termostatla da pekala yapılabilir.Dijital termometre harici olarak bir de 220 volt ac.ye de gereksinim duyduğundan,portatif kullanımlı uygulamaya(Otomobille kırda piknik gibi)uygun olmayıp deneysel ve ödev amaçlı,daha hassas değerleri göstermesi gereken özel gösteriler için daha uygundur.Seçim;bu özel olan kullanım amaçları gözetilerek buna göre yapılmalıdır.Klasik termostat kontakları da yine devreye düzenekteki gibi seri olarak bağlanacaktır.Kolay gelsin.

iyi gunler;

Bi konuda acil destege ihtiyacim var...Laboratuar kur odasi diye bisey var yani beton testi yapilan yer numune betonlar suda bekletilip test ediliyor..bu suyun maximum sicakligi 25 minumum saicakligi ise 23 derece olmalidir elimde bulunan 10 ar kademeli termostat ile sonuc alamadim sizden ricam nasil bi yol izlemeliyim ve varsa oyle bi termostat sekil olarak aciklarmisiniz...kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri