Termostat ile ısı kontrolü sorunu

0M42

Katılımcı Üye
Arkadaşlar selam, Isınan bir haznemiz var 90 dereceye geldiğinde bu devrenin sistemi kapatmasını istiyorum fakat tam istediğim dereceyi hassas olarak ne yaptıysam ayarlayamadım.Sistemi kapatmasını istediğim sıcaklığı pot ile ayarlıyorum o sıcaklığa gelince sistem kapanıyor sonra sistem soğuyunca tekrar çalıştırdığımda kaynamadan daha düşük sıcaklıklarda kapatıyor.

Pot u dereceyi yükseltmek için çok çok çok az çeviriyorum (neredeyse pota dokunuyorum) o zaman da sistemi kapatmıyor hazne kaynayıp duruyor.Potun omajını değiştirdim farklı değerlerde pot kullandım bu hassasiyet sorununu bir türlü çözemedim.

RgkG0G.jpg

bilemiyorum ama sorun PTC olabilir mi, soğusa bile eski orjinal direnç değerine gelmiyor gibi görünüyor..

birde denemek isterseniz potun istenen ısıyı hassas verdiği direnci bulup çıkartıp yerine sabit direnç takmayı deneyin..

bilemiyorum ama sorun PTC olabilir mi, soğusa bile eski orjinal direnç değerine gelmiyor gibi görünüyor..

birde denemek isterseniz potun istenen ısıyı hassas verdiği direnci bulup çıkartıp yerine sabit direnç takmayı deneyin..
Haklısınız, mesele NTC ile alakali, hızlı tip ntcler var cok hızlı reaksiyon veren onlardan kullanmalı konu sahibi.

ısıtma soğutma olsun tüm ısı kontrol devreleri termostatlar bir diferansiyel değeri ile çalışır.

Pot ile uygulanan devrenizi bilmiyorum ama bu diferansiyel değeri yüksek ise kesme ve yeniden devreye girme arasındaki fark yüksek ise yani bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

Termostat devresi hakkında bilgi edinebilirsek sıcaklık dalgalanmasını nasıl azaltabiliriz bakmak lazım. Önemli bir yeri ısıtıyorsanız bence o sistemden vazgeçin ekranlı bir dijital termostat ile devreye gitme ve çıkma değerlerini görerek ayarlayabilirsiniz.

Teşekkür ederim arkadaşlar.

hearthief bey dediğinizi yaptım pot ile istediğim dereceye ayarladığımda potansı ölçtüm 387 ohm gösteriyordu en yakın 330 ohm bulabildim onunla denedim kaynama henüz başlamamışken kapattı sonra 420 ohm ile denedim hiç kapatmadı sürekli kaynadı.Ama dirençleri seri bağlayarak en yakın değere yaklaşıp deneme yapmadım.

Ntc yi de değiştirdim zaten 20k değerdeydi ölçtüm düzgün gösteriyor ve test ettim düzgün çalışıyor gibi.

serkan_48 bey haklısınız fakat bunu başarırsam 300 adet yapacağım o yüzden bahsettiğiniz sistemler bana çok pahalı geliyor.Sanıyorum mikro işlemcili bir sistemle bu sorun halledilir fakat maliyeti yükselteceği için o kısmı şimdilik kanarda bekletiyorum.

Fakat şu yazınız özellikle ilgimi çekti ;

ısıtma soğutma olsun tüm ısı kontrol devreleri termostatlar bir diferansiyel değeri ile çalışır.

Pot ile uygulanan devrenizi bilmiyorum ama bu diferansiyel değeri yüksek ise kesme ve yeniden devreye girme arasındaki fark yüksek ise yani bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

Bu kısmı biraz daha açabilirmisiniz çünkü yaşadığım durum ile anlattığınız durum birbirine benziyor.Bu durumda ne yapmak nasıl bir yol izlemek gerekiyor?

Bu sıcaklık 90 derecede sabit kalması gerekiyorsa ısı kontrol cihazı ve SSR gereklidir çevirmeli termostadlar la sabit ısı yakalamazsınız
sıtma soğutma olsun tüm ısı kontrol devreleri termostatlar bir diferansiyel değeri ile çalışır.

@serkan_48 in anlatmak istediği termostad ın ayar değeri vardır bu misal +10 -10 gibi derecede çalışır siz 90 dereceye ayarlasanız 90 dereceye gelse ve kapansa tekrar devreye girmek için 80 dereye düşmesi lazım ki çalışsın.Sizin kullandığınız termostadlar ne kadar sağlıklı?çay makinelerinde kullanılan termostadlar sizce suyun sıcaklığını 90 derecede sabit tutabilir mi?Ben sanmıyorum düşünün kahvelerde kullanılan çay kazanlarında bile profesyonel ısı kontrol cihazları kulanılan modeleri var

Şöyle söyleyeyim.

Bir termstat bağlı bulunduğu sisteme göre değişik yapılarda üretilir. Hassasiyet ayarı tepki süresi değişkendir. Özellikle bu termostat bir elektrik motoru gibi bir devreyi kontrol ediyor ise başlı başına bir sorun teşkil edebilir.

En temel basit şekli ile anlatacak olursam,

Termostatın görevi kullanılan sistemde sıcaklığı mümkün olduğunca sabit tutmaktır. Bu hem ısıtma olsun hemde soğutma olsun görev aynıdır. Ancak hassasiyet ne kadar artarsa yani termostatın kontrol edeceği sıcaklık aralığı daralırsa o kadar fazla birim süre içinde kontrol devresini durdurup çalıştıracaktır. Buda elektrik devresinde yada motorlarda strese neden olur. Bu nedenle termostatlarda diferansiyel değeri yada ayarı girilir. Kimi termostatlarda bu ayarlanabilirken bazı devrelerde malesef sabittir ve ayarlanamaz.

Özellikle elektrik motorları sınıf sınıftır. Bazı motorlar sık sık ardı ardına dur kalk yapabilirken bazı motorlar ise kalkış yaptıktan sonra belli bir süre geçmelidirki ikinci startı alabilsin.

Termostatımız çok hassas olursa kontrol ettiği devreyi dakikalar içinde birden fazla kez açıp kapatacaktır. Bu açma kapama işlemi yıpranmaya neden olmaması için diferansiyel değeri girilir.

Şöyle söyleyeyim.

Bir termstat bağlı bulunduğu sisteme göre değişik yapılarda üretilir. Hassasiyet ayarı tepki süresi değişkendir. Özellikle bu termostat bir elektrik motoru gibi bir devreyi kontrol ediyor ise başlı başına bir sorun teşkil edebilir.

En temel basit şekli ile anlatacak olursam,

Termostatın görevi kullanılan sistemde sıcaklığı mümkün olduğunca sabit tutmaktır. Bu hem ısıtma olsun hemde soğutma olsun görev aynıdır. Ancak hassasiyet ne kadar artarsa yani termostatın kontrol edeceği sıcaklık aralığı daralırsa o kadar fazla birim süre içinde kontrol devresini durdurup çalıştıracaktır. Buda elektrik devresinde yada motorlarda strese neden olur. Bu nedenle termostatlarda diferansiyel değeri yada ayarı girilir. Kimi termostatlarda bu ayarlanabilirken bazı devrelerde malesef sabittir ve ayarlanamaz.

Özellikle elektrik motorları sınıf sınıftır. Bazı motorlar sık sık ardı ardına dur kalk yapabilirken bazı motorlar ise kalkış yaptıktan sonra belli bir süre geçmelidirki ikinci startı alabilsin.

Termostatımız çok hassas olursa kontrol ettiği devreyi dakikalar içinde birden fazla kez açıp kapatacaktır. Bu açma kapama işlemi yıpranmaya neden olmaması için diferansiyel değeri girilir.
Arkadaşın dediklerine aynen katılıyorum, yukarıdakilere ek olarak son bir tahlil yapmak gerekirse. Su istenen sıcaklığa isitildiktan sonra ikinci bir ısıticı devreye girmeli, ilk ısıtıcı devreden çıkmalı. Bu ısıtıcı, suyun birim zamanda isi kaybetmesine denk güçte olmalı. Anahtarlama devresi de bu ıkıncı küçük ısıtıcıya konulmali.

387 ohm ise. 330ohm sabit dirence 100ohm trimpot eklenir. İnce ayar için iş böyle yapılır. Ama ben yine de bu devrenin çok memnuniyet vereceğini sanmiyorum

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri