Termosifona bağlı olan flex hortumlarında kıvılcım ve duman çıkması

şartel kapalı iken termosifon kablolarının hiçbirisi yanmıyor. Sadece üst kısımdaki kahverengi yanıyor. Şarteli açtığımda da kahverengi hem altta hem üstte yanıyor. Sanırım zaten olması gereken de bu
şartel kapalı iken termosifon kablolarının hiçbirisi yanmıyor. Sadece üst kısımdaki kahverengi yanıyor. Şarteli açtığımda da kahverengi hem altta hem üstte yanıyor.

AÇIK.jpg
KAPALI.jpg

Son düzenleme:
Hersey normal görünüyor. Sorun cihazda o zaman. Enteresan bir vaka. Bide fişte dener misiniz cihaz merak ettim o sigortadan çıkın. Ucuna fis takın bitane.

yanıt veren, çözüm aramaya çalışan herkese teşekkür ederim. Şimdilik sigortadan ayırıp beklemeye geçtim. Yarın termosifonu söküp rezistansına bakacağım ve ona göre bir yol izleyeceğim.

komşun alt yada üst kat onun elektrik tesisatında sorun var onların termosifon kaçak yapıyor yada su borusuna topraklama yapmışlar...

Sorunun benzerini bir kombide yaşamıştım.
Sizin evin su tesisatı boruları demir ise yüksek ihtimalle sorun şudur.
Sizin faz nötr toprak bağlantılarınız doğrudur.

Bu durumda termosifonun gövdesine toprak hattını bağlamış oluyorsunuz.
Binadaki başka bir dairenin ise nötr toprak hattı paraleldir, yani sıfırlama yapılmıştır.
Ve o dairenin termosifon nötr hattında kesiklik vardır.
Bu durumda o dairenin termosifon hattı su tesisatı üzerinizden sizin termosifonun toprak hattına ulaşır oradan devreyi tamamlar, dolayısıyla sizin su spiral baglantılarında ısınmaya sebep olur. Nötrünüzü kullanmadığı için de sizin KAKR atmaz.
Sürekli sorun olmaz çünkü o dairede termosifon her zaman devrede değildir.
Sorunlu dairede KAKR olsaydı faz dönüşü olmadıgı için anında atacaktı.
Çamaşır makinesinde sorun olmaz çünkü su hortumu plastik.

Sorunun KAKR kullanmayan nötr toprak hattında sorunu bulunan bir komşudan kaynaklı olabileceğini düşünüyorum.

Eğer benim tahminim doğruysa bu çok ciddi bir problemdir.
Su tesisatından musluklardan çarpılmalara sebep olabilir.
Acilen işinin ehli bir elektrikçiye baktırmanızı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Sorunun benzerini bir kombide yaşamıştım.
Sizin evin su tesisatı boruları demir ise yüksek ihtimalle sorun şudur.
Sizin faz nötr toprak bağlantılarınız doğrudur.

Bu durumda termosifonun gövdesine toprak hattını bağlamış oluyorsunuz.
Binadaki başka bir dairenin ise nötr toprak hattı paraleldir, yani sıfırlama yapılmıştır.
Ve o dairenin termosifon nötr hattında kesiklik vardır.
Bu durumda o dairenin termosifon hattı su tesisatı üzerinizden sizin termosifonun toprak hattına ulaşır oradan devreyi tamamlar, dolayısıyla sizin su spiral baglantılarında ısınmaya sebep olur. Nötrünüzü kullanmadığı için de sizin KAKR atmaz.
Sürekli sorun olmaz çünkü o dairede termosifon her zaman devrede değildir.
Sorunlu dairede KAKR olsaydı faz dönüşü olmadıgı için anında atacaktı.
Çamaşır makinesinde sorun olmaz çünkü su hortumu plastik.

Sorunun KAKR kullanmayan nötr toprak hattında sorunu bulunan bir komşudan kaynaklı olabileceğini düşünüyorum.
Yanıtınız için çok teşekkür ederim, gayet açıklayıcı olmuş. Peki bunun için nasıl bir çözüm düşünmeliyiz. 4 daire daha var apartmanda. Sorunun kimden kaynaklandığını nasıl bulabiliriz. Onlarla hiç muhattap olmadan bir çözüm yolu var mı acaba

Eğer benim tahminim doğruysa bu çok ciddi bir problemdir.
Su tesisatından musluklardan çarpılmalara sebep olabilir.
Acilen işinin ehli bir elektrikçiye baktırmanızı tavsiye ederim.
Sorun bu ise diğer dairelerle birlikte çalışmak zorundasınız.
Su tesisatınız demir mi? Plastik ise dediklerim gecersiz olur

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri