Termosifon arızası

Elimde Siemens DG65011TR model bir termosifon var ve çalışmıyor.

1. Ayar düğmesi üzerinden sıcaklık ayarı yapmak istediğimde tık diye bir ses geliyor ve ayar termostatonun çalıştığını tahmin ediyorum.

2. Üzerindeki devreye girdiğini gösteren ışık yanmıyor.

3. Işığa paralel rezistans bağlı muhtemel ona da voltaj gelmiyor

4. Sigorta atmıyor.

5. Faz ve nötr kısmın ilk girdiği bir devre elemanı var, üzerinde bir kablo daha var sanırım o da ısı sensörü. Rezistansın yanından ısı ayar termostanın sensörü ile aynı yere giriyor. Bundan şüpheleniyorum, bu nedir? Ölçü aletim olmadığından ölçüm yapamadım. By-Pass etsem ne olur?

20181226_223328.jpg

20181226_223353.jpg

20181226_223404.jpg

Termal devre kesici gibi duruyor . Yandan çıkan kablo bilgi alıp kontakları kapatıyordur ve muhtemelen bu bozuktur. Çıkışlarındaki ince mavi kırmızı kablolarda 220 okuyor olmanız lazım. Üzerinde buton yokmu bu kesicinin ? Varsa resetleyin yoksa çıkış veriyormu bir şekil test edin. Birde girişini de ölçün enerji hiç gelmiyor da olabilir!

Ölçme imkanınız yoksa test etmek için kırmızıyı kırmızıya siyahı siyaha bağlayın çalışacakmı bakalım. dikkat edin elektrik şakaya gelmez!!!!

Yine bekleriz :)

Arkadaşlar konuyla ilgili olduğundan tekrar konu açmak istemedim..bu termal devre kesicinin çalışma prensibi nasıldır tam olarak..attıktan sonra kendiliğinden mi geri dönmesi gerek yoksa düğmesine basarak bizim mi dışardan müdahale etmemiz lazım? birde susuz denesek bir sıkıntı olur mu?

Son düzenleme:
Susuz denemeyın, rezıstansları yakmanız mumkun. Istenen ısıdan fazla sıcaklık oldugunda ( o termeotatın sabıt ısından fazla) devreyı keser.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri