Termokupul arızası

cıhazı açıtğımda sıcaklık artmaya başlıyo termokpulu ise denedım abi ısı artıyor

ısı düşmeye başladığında çektiğim video var isterseniz atabilirim size

Biizim asıl problemimiz şu; rezistansı ve termokuplu değiştirdık yaklaşık bir hafta kadar istediğimiz ısıyı alıp çalıştık , bir hafta sondasında böyle ısı düşmesi ile karşılaşıyoruz yine birdaha , rezistans ve termokuplu değiştirdik , ona rağmen yine aynı sorun devam etmekte
Benimde başıma benzer problem geldi, sorunum termokupul K tipi ve sıcaklık 600 dereceden sonra resiztans ON-OFF yaparken termokupul değeri sürekli düşmeye yükselmeye(gürültü) başlıyordu. Termokupulun yeşil beyaz ucları bir klemens ile bağlantı yapılıp aynı tip termokupul kablosuyla(aşağıdakine benzer) analog okuyucuya kadar gidiyordu.
Uzun uğraşlar sonucu sorunun nedeni bağlantı yapıldığı noktada(klemenste) makinadan gelen termokupul kablosunun dış gövdesiyle(zırhıyla) panoya giden(analog karta) termokul kablolarının dış gövdesini(zırhını) birleştirilince gürültü ortadan kalktı.(Şekil-1)
55887
55888

Son düzenleme:
Herkese merhaba,
Termokupl arızalarının nedenleri neler olabilir? değişim sağlamadan tamir etmek mümkün müdür?

Herkese merhaba,
Termokupl arızalarının nedenleri neler olabilir? değişim sağlamadan tamir etmek mümkün müdür?
Termukupl iki farklı iletken den üretilir tiplerine göre değişir bu iletkenler termukupl un ucunu kesip bir birine bağlarsanız yine görev yapar ama bence doğru bir yöntem değil eğer yenisi bulunana kadar idare etsin deniliyorsa bu yöntem kullanılabilir.
En çok arıza sıcaklık kaynaklı oluşur termukupl un sıcak yüzeye değen ucu sanırım sıcaklıktan dolayı zamanla deforme oluyor ve özelliğini yitiriyor

Termukupl iki farklı iletken den üretilir tiplerine göre değişir bu iletkenler termukupl un ucunu kesip bir birine bağlarsanız yine görev yapar ama bence doğru bir yöntem değil eğer yenisi bulunana kadar idare etsin deniliyorsa bu yöntem kullanılabilir.
En çok arıza sıcaklık kaynaklı oluşur termukupl un sıcak yüzeye değen ucu sanırım sıcaklıktan dolayı zamanla deforme oluyor ve özelliğini yitiriyor
Hocam benim termokulp tek kablolu birbirine baglayacak iki kutupyok. ben ne yapabilirim acaba geçici çalıştırmak için?

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Geri