Termokulp

Sems61

Üye
Vestel marka Ocaklı fırın termokulp nerden temin edebilirim.

Merhaba ben bir üniversite öğrencisiyim termokupl ile ilgili bir ödevim var günlerdir araştırıyorum ama bir sonuca varamadım yapmam gereken şey düşük sıcaklıkta kullanılacak bir thermocouple tel çifti ve ölçmek için gerekli yardımcı donanım siparişi hazırlamak
ama termokulp nasıl seçilir bilemiyorum çeşit çeşit termokulp var kılıfı çapı anlayamadım yardım ederseniz sevinirim

Sizin deney yapacağınız değerler önemli, atıyorum max 300 santigrat derecede deneyecegimiz ortam için 1000 derecelik termokupl secmissek , bir sonuç elde edemeyiz.

@mehmetemin Bey,
Verdiğiniz örnekteki durumun tersi geçerlidir. Eğer maksimum 300 derecelik bir sıcaklık ölçecekseniz tüm tipler uygun olacaktır. Mesela 300 derecenin üzerinde bir sıcaklık ölçecekseniz ; T tipi bakır konstantan (Cu-cons) uygun olmayacaktır. Bu ısıl çiftin çalışma aralığı -200 ile 300 derece arasındadır.

Seçim yaparken en önemli parametrelerden birisi; cihazınızın hangi ısıl-çifti desteklediği. Buna uygun ısıl çift seçmelisiniz. Bunun dışında çalışma sıcaklığınız bu ısıl-çiftin çalışma aralığına düşüp düşmediğine bakacaksınız. Çalışma sıcaklığınız çok yüksek ise uygun bir izolasyon malzemesi ile kaplı bir ısıl-çift seçmelisiniz. Sıvı ve hava için seçeceğiniz ısıl çiftin kılıfı da önemlidir. Bir diğer önemli husus ise ısıl çiftin kalınlığı. Ölçüm yapacağınız yere uygun kalınlıkta ısıl-çift seçmelisiniz. Aşağıdaki linki inceliyebilirsiniz.
https://www.elimko.com.tr/files/TermokupllarGenelBilgiler.pdf
İyi çalışmalar.

deltas çok teşekkürler.
@mehmetemin Bey,
Verdiğiniz örnekteki durumun tersi geçerlidir. Eğer maksimum 300 derecelik bir sıcaklık ölçecekseniz tüm tipler uygun olacaktır. Mesela 300 derecenin üzerinde bir sıcaklık ölçecekseniz ; T tipi bakır konstantan (Cu-cons) uygun olmayacaktır. Bu ısıl çiftin çalışma aralığı -200 ile 300 derece arasındadır.

Seçim yaparken en önemli parametrelerden birisi; cihazınızın hangi ısıl-çifti desteklediği. Buna uygun ısıl çift seçmelisiniz. Bunun dışında çalışma sıcaklığınız bu ısıl-çiftin çalışma aralığına düşüp düşmediğine bakacaksınız. Çalışma sıcaklığınız çok yüksek ise uygun bir izolasyon malzemesi ile kaplı bir ısıl-çift seçmelisiniz. Sıvı ve hava için seçeceğiniz ısıl çiftin kılıfı da önemlidir. Bir diğer önemli husus ise ısıl çiftin kalınlığı. Ölçüm yapacağınız yere uygun kalınlıkta ısıl-çift seçmelisiniz. Aşağıdaki linki inceliyebilirsiniz.
https://www.elimko.com.tr/files/TermokupllarGenelBilgiler.pdf
İyi çalışmalar.

Çok teşekkürler bunlar zaten araştırdığım öğrendiğim şeyler içindeydi ama çok fazla çeşit olunca hepsinin farklı olduğunu sanmıştım ama sanırım öyle değilmiş temelde hepsi aynıymış şeklinin ve dalma boyunun önemi kullanacağım yere göreymiş benim kullanacağım belli bir sistem olmadığı için K tipi herhangi bir termokulp ve onu ölçen bir sıcaklık kontrol cihazı seçtim umarım doğrudur
Tekrar teşekkürler

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri