Termokupul arızası

tamburcu42

Üye
merhaba arkadaşlar termokupulların arızalı olduğunu nzasıl anlarız

termokupl un içinde ısıyla değeri değişen bir direnç mevcuttur termokupl un bulunduğu ortamın sıcaklıgını arttırdıgınızda termokupl uçlarından okudugunuz direnç değeriinin de artması gerekir eger artmıyorsa veya sıcaklık değişimine tepki vermiyorsa arızalıdır.

Merhaba,

Termokupl mV cinsinden elektrik sinyali üretir. Doğru çalışıp çalışmadığını anlamak için ölçü aletiyle mV ölçülerek, termokupl tipine uygun tablolardan sıcaklığa uygun sinyal üretip, üretmediği kontrol edilir ve doğruluğu değerlendirilir. Bu durumda referans bir ölçü aleti gerçek sıcaklığı tespit edebilmek için gereklidir. Ölçü aleti ile direnç ölçüm modunda kısa devre görülmesi beklenir.

Termorezistanslar ise; ısı ile değişen dirençlerdir. Pt100 gibi...

Saygılarımla,

Tekhakko

sonuçta üzerindeki direnç değiştiğinden ;direnç değiştikçe üzerindeki gerilim düşümü değiştiğinden çıkıştaki sinyal de değişmiş olur prensip aynıdır.

multimetre ohm kademesinde iken termokupl ısıtıldığında direnç artıyor ya da azalıyorsa termokupl sağlamdır. bazı multimetrelerde thermo kademesi ile daha sağlıklı ölçüm yapılabilir.

Merhaba,

Termokupl mV cinsinden elektrik sinyali üretir. Doğru çalışıp çalışmadığını anlamak için ölçü aletiyle mV ölçülerek, termokupl tipine uygun tablolardan sıcaklığa uygun sinyal üretip, üretmediği kontrol edilir ve doğruluğu değerlendirilir. Bu durumda referans bir ölçü aleti gerçek sıcaklığı tespit edebilmek için gereklidir. Ölçü aleti ile direnç ölçüm modunda kısa devre görülmesi beklenir.

Termorezistanslar ise; ısı ile değişen dirençlerdir. Pt100 gibi...

Saygılarımla,

Tekhakko

Arkadaşıma katılıyorum sözü ağzımdan almış,eline sağlık diyorum...

arkadas cok guzel acıklamıs kısa ve oz arkadas yurekten tesekkur ederım

nasıl ki karpuzu teraziyle , suyu litreyle ölçüyorsak tabidirki termokuplu milivoltmetre ile termorezistansı yani pt 100 ü ohmmetre ile ölçmeliyiz.işin doğru tekniği budur...

fakat ölçtüğü değer hala doğrumudur diye şüpheniz varsa yedek 0 termokupl ile aynı ısı ortamına ölçeceğimiz termokuplu daldırıp karşılaştırma yapmamız gereklidir.kalibrasyon firmaları ise buna ilaveten birden çok ısı noktasında grafiksel değerleri oluşturarak sapma standardını hesaplarlar ve termokuplun doğruluğunu onaylarlar.
umarım soru işaretlerinizi giderebilmişimdir...hepinize hayırlı işler dilerim.

Arkadaşlar benim revizyon yaptığım makinada thermokuplum bağlı iken ortam ısısını algılıyor çakmakla test ediyorum normal ama rezistans'ın bağlı olduğu çeneye civata ile sıktığımda sabit ortam ısısını algılıyor anlam veremedim nedendir neyi yanlış yaptım rezistansmı arızalı

rezistans ısınıyor sıcaklık yükseliyor thermokupl da ısınıyor tabiki ama deger ortam ısısı anlam veremedim

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri