Termo Kaynak Uygulaması (Resimli - Videolu)

genç arkadaş

Yönetici
Yönetici
Yönetici

1.
Kaynak yapılacak iletkenler hazırlanır.
Her türlü toz çamur ve sudan temizlenir, gerekirse pürmüzle kurutulur.
İletkenin ucu, dağılmaması ve kalıbın kapanmasına engel olmaması için bir tel ile bağlanabilir.

38687759.jpg

2. Hazırlanan iletkenler ek çeşidine göre uygun olan kalıba yerleştirilerek, pota pensesi ile kapatılır. Kalıbın altında açıklık olmadığına dikkat edilir. Açıklık kalıyorsa pensenin sıkılık ayarı yapılan vidasıyla ayar yapılır. Gerekirse işkence yada tel parçası ile kalıp sıkıca kapatılır. Eğer açıklık kalırsa, eriyen bakır bu açıklıktan çıkar ve istenilen kalitede ek olmaz.

84893123.jpg

3. Potanın kuru, temiz olduğu görüldükten (gerekirse tel fırça ve pota kazıyıcısı ile fırçalanıp, ilk kullanımda pürmüz ile pota kurutulduktan sonra), pota dibindeki delik metal diskle kapatılır.

4. Kaynak tozu, kaynak şekline ve iletken kesidine göre yeteri kadar potaya boşaltılır. Kaynak tozunun az kullanılması durumunda kaynak zayıf olur. Çok kullanılması durumunda da bazen şekilsiz kayak oluşur, bazen de potayı alttan üstten kapatarak kalıbın açılmamasını ve potanın ziyan olmasını sağlar.
En doğrusu kaynak ilk yapılacağı zaman parça iletkelerle toz göz kararı dökülür ve diğer eklere bu baz alınarak başlanır.

5. Kaynak tozunun üzerine, başlatma tozu dökülür.

71226621.jpg

6. Pota kapağı kapatılarak, başlatma tozu emniyetli bir şekilde (pürmüz veya uzun saplı bir çakmak ile) ateşlenir.

7
49662441.jpg

8
24898640.jpg

9. Kaynak işlemi birkaç saniyede tamamlanır.

10. Biraz bekleyip pota yavaşça açılır.
101h.jpg

11. Gürüldüğü gibi kalıpta biraz gevşeklik kalmış. Diğer ugulamada buna dikkat edilmeli.

111zpw.jpg

12. Ve ekin son hali.
122rhx.jpg

Kabloların ek işlemi bittikten hemen sonra pota tel fırça ve pota kazıyıcı ile temizlenmeli. Biraz soğuduktan sonra diğer ek işlemine geçilmeli. Pota çok sıcakken hemen diğer ek işlemine başlandığı takdirde, başlatma tozu potanın sıcaklığından alev alabilir. Bu da gereksiz yaralanmalara sebep olur.

Potanın ateşlenmesi ve kalıbın açılma anının videosu:

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Çok iyi bir çalışma olmuş... Teşekkürler

Termo kaynak işini ilk olarak 1998 yılında görmüştüm. Tüm elektrik tesisatını yaptık. Topraklama işini Amerikalı subay gelip yapmıştı. O zamanlar yüksek elektrik mühendisi yüzbaşı Rodi, öyle çalışıyordu ki... Hem bir mühendis yüzbaşının öylesi çalışması hem de termo kaynak işine hayran olmuştum... Öyle ya, daha önce sahada işçilik yapan mühendis görmemiştim...

Küçük bir oksijen tüpü ve LPG tüpünden oluşan kaynak takımı ve bakır kaynak telleri ile yapılan kaynak da çok iyi sonuçlar veriyor. Pota bozulma sorunu da olmuyor. Ben memnunum...

Ø25mm nervürlü inşaat demiriyle 120mm2 kablo ekinde, potanın kenarlarında kalan açıkllıkları kapatmak için pota macunu kullanıldı.

Topraklama konusunda tecrübem yok ancak teorik olarak dersini aldım. Sorum saçma olabilir bu yüzden.
Bu yöntem her yerde mi kullanılır yoksa özellikle kullanılması istenen yerler mi var?
İyi günler.

Bu yöntem her yerde mi kullanılır yoksa özellikle kullanılması istenen yerler mi var?
İyi günler.

Her topraklama ek noktasında kullanılması işlevsellik bakımından iyi olur. Çünkü iyi yapılan ek noktalarında oksitlenme hiç olmayacağı için, yapılan iş "evladiyelik" olur.

Elektrik santrallerinin temel topraklamasında kullanılması (daha sonra geriye dönüş olmayacağı için) tercih edilir.
Paratoner tesislerinde, topraklama elektrotlarının iletkene irtibatında kullanılması da ileriye dönük olarak iyi sonuçlar verir.

Yukarıda gördüğünüz fotoğraflar, yapılmakta olan bir hidroelektrik santralinin temel topraklama eklerinden bazıları.
Daha sonra değişik uygulamalardan da örnekler ekleyeceğim.

Topraklama konusunda tecrübem yok ancak teorik olarak dersini aldım. Sorum saçma olabilir bu yüzden.
İyi günler.
isterseniz her yerde kullanılabilir çok zevkli bir iştir ama bazı sakıncalarıda vardır( mutlaka biryerleriniz yanar) potanın kesinlikle sıkı kapanması lazım yoksa ek güzel olmaz kabloyuda eritir

Pei,kalıp uygun olursa galvanizli şerit ile bakır iletken de uygulabilir mi ?
böyle örnek var mı?

Pei,kalıp uygun olursa galvanizli şerit ile bakır iletken de uygulabilir mi ?
böyle örnek var mı?

Galvanizli şerit uygulamasını yapmadım henüz. Ama sn. AvcıKaplan'ın da dediği gibi olmaz diye birşey yok.
Aşağıdaki tabloyu Radsan'ın kataloğundan aldım. Görüldüğü gibi her türlü iletkenler arası geçiş ekleri ve hertürlü iletkenden metal yüzeylere ek yapılabilmekte.

Uygulamada nasıl ki bakır iletken-demir aksam eki yapılıyor ise, bakır iletken-galvanizli şerit geçiş ekide yapılabilir.

tablo7egzotermikkaynakt.png

Zaten üretici firmalarda (Radsan, Amper) sipariş verdiğiniz anda ellerinde o tipte bir pota yoksa, üretimini yapmaktalar. Stokta her zaman her ürünü bulundurma zorunluluğu yok yani. Kısa sürede istediğiniz tipte pota üretilebilmektedir. Olay sizin ihtihacınız göre şekillenmelte.

Ekteki belge de Amper Elektiğin ürün kataloğu.

Ekli dosyalar

• Termokaynaksistemi.rar
    4.6 MB · Görüntüleme: 580

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri