Termik röle seçimi

telemcii

Üye
220 v ile çalışan monofaze pompa motoru etiketinde şöyle yazıyor... giriş kw:1.5 çıkış kW:1.1 amp: 11 ben bu motora bir pano yapmak istiyorum. boşta iken pensampermetre ile çektiği akım.6.5 amp. ben buna kaç amper aralığında bir termik röle koymam gerekiyor.. 6-9 amp aralığı yeterli gelebilirmi sizce? yanıtlarınız için teşekkür eder. hayırlı günler dilerim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
sımdık yuke gırdıgı zaman 11 amper cekıyorsa cok deılmı 11 amper yukde

Son düzenleme:
su motoru boşta çalışırken 6.5 amp çekti.. yükte denemedim henüz.. yükte de yani kuyudan suyu çekerken 7.5 amp çekmesi gerekmez mi? etikette yazan amp değeri kafamı çok karıştırdı açıkcası

Etikette yazıyorsa,inanmak durumundasınız.Akım hesabında,verim ve Cosq faktörleri olduğunu unutmayın.7,5 amperi nereden çıkardınız ?

Çekilen anlık akım değerine bakılıp termik ayarlanmaz. Etiketteki nominal akım değerini baz alın. Gerilim değişir yük değişir açar sonra neden açtı diye düşünür durursunuz :)

motorun anlık akım değeri baz alınarak termik hiçbir zaman bağlanmaz.Etiketinde kaç amper gösteriyorsa ona uygun bir termik bağla ancak 11 amperin biraz üstünde bir termik bağla ki sürekli termik ısınıp kendini korumaya almasın.

motorun anlık akım değeri baz alınarak termik hiçbir zaman bağlanmaz.Etiketinde kaç amper gösteriyorsa ona uygun bir termik bağla ancak 11 amperin biraz üstünde bir termik bağla ki sürekli termik ısınıp kendini korumaya almasın.
Termik kendini koruyan değil , cihazları koruyan bir devre elemanıdır. Termik ayarı motor etiket değerine göre yapılır, kesinlikle üzeri bir değere yapılmaz. Zaten termik açma eğrilerini incelerseniz set değerinde çekilen akımda termiğin açma yapmayacağı görürsünüz, açma zamanları ürüne göre set değerinin 1.1 ya da 1.2 katı değerinden başlar.

herkese teşekkür ederim..11-14 amp arası bir termik bağladım. şimdilik sıkıntı yok.

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri