Termik Manyetik ve Kompak Şalter Seçimi?

Biri iki sey de ben eklemek istiyorum...Motorlar, her zaman, etiketlerinde yazan nominal akimlari kadar akim cekmedikleri icin, termik koruma yaparken,motorun calistigi akimi bizzat olcup, termik ayar sahasinin son degerini nominal akima, ilk degerini de, olctugumuz akim tam ortada kalacak sekilde ayarlamak en mantiklisi...
Cunku bildigimiz gibi asiri akim siniri %10 dur... Ornegin In=22 A ceken bir motor su an 18 A cekmekteyse,
12-24 A ayar sahasina sahip bir termik role uygundur...Ayar sahasi genis termik demek daha iyi termik demek...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
hicbirsey soylediklerine ben de katılıyorum. Problem seçimle değil ayarla alakalı.
12-24 A lik seçtim diyelim, ancak bu aralıkta bir değere ayarlamak gerekiyor.
18 A - motorun çektiği maksimum akım değeri
22 A - motorun nominal akımı
24 A - maksimum ayar değeri
hangi değere ayarlarsın, bununla ilgili herhangi bir formulasyon ya da standart var mı?
Ben bu durumda 22 A ayarlarsam motor sorunsuz çalışıyor ve gerekli korumayı sağlıyorum ama neden bu değer? Başka birisi 21,5 A başkası 22,5 A ayarlayabilir, aynı şartlarda, bunun bir formülü olmalı

Evet Cem bey....Hangi degere ayarlamaliyim? sorusuna verilecek tek bir cevap vardir aslinda : ''Motor su an kac amper cekmekteyse''...Etiket degeri, bize, onceden. hangi aralikta termik secmemiz veya siparis etmemiz gerektigine dair bilgiyi, ampermetreden yaptigimiz olcum ise, termigi hangi noktaya ayarlayacagimizi acikca soyler..

arkadaşlar 160 amper viko sabit ayarsız tmş kullandım çift faz kısa devresinde atmadı trafodaki tmş attı nedenini bilen varmı

Şalterinizde termik koruma yokmu ?Sadece magnetik korumalı ve magnetik ayarı yüksek ise,o nedenle atmamış olabilir.Bunlar değilse,şalteriniz arızalı demektir.

cemaybar arkadasıma; 11kW motor icin 25A TMŞ biraz düşük kalmış, 40A daha uygun olurdu, motorları diğer yükler (aydınlatma ısıtıcı) gibi düşünmeyip giriş şalter değerlerini biraz yüksek seçmeniz daha dogru olur...

termik manyetik şalterle kompakt şalterin aralarındakı farklılık nedir?

kompakt şalter zaten termik manyetik şalter demektir.

55kw lık motora 125 amperlik kompakt şalter konur. motor akımının %20 fazlası aşağı yukarı. bu şalterin termik akımıda 100 ile 125 arasıdır. seçimi böyle yapılır. Termik akımın ısı değerine göre ölcüm yapar. manyetik koruma ise kısa devre korumasıdır. termik akım sınırı ayarlanabildiği gibi manyetik kesme sınırıda ayarlanabilir. böylece şalterler arasında öncelik ayarlanabilr. kolay gelsin

viko anahtar prizde iyi, ancak şalt ürünlerinde sıkıntıları mevcut.

arkadaşlar bişey soracam termik manyetik şalterler üzerinde bulunan Im değeri acaba Ia değeriyle aynı mı oluyor yoksa Ia yı bulmak için Inxk mı yapmamız gerekir

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri