Termik manyetik - motor koruma

Katılım
11 Mar 2018
Mesajlar
3
Beğeniler
0
Puanları
1
Yaş
23
#1
Bu ikisi arasındaki farklar nelerdir
 
Katılım
10 Şub 2007
Mesajlar
533
Beğeniler
185
Puanları
33
#2
Kısa süreliğine zarar vermeyecek olsada uzun süre çekildiğinde sargilara ısınma yoluyla zarar verecek akımlara karşı termik koruma.

Anlık çok kısa süreli ama çok yüksek değerli akımlara karşı manyetik koruma.

Birincisi termik rölenin, ikincisi sigortanın görevine karşılık geliyor.
 

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
1 Eyl 2011
Mesajlar
4,938
Beğeniler
6,075
Puanları
2,508
Konum
BURSA
#3
Asenkron motor stator sargılarında sargılar arasından bir kısa devre veya motordan önceki devre yolu üzerinde bir kısa devre oluşursa, manyetik şalter (3 fazlı otomat) direk devreye girip, çok ani akımların o anda şebekeden motor devresine veya yoluna geçmesini önler, bu yolu direk açar.

Motor mili örneğin devir düşürücü bir redüktörü çevirirken redüktör dişlilerinin arasına engel girip rahat dönemez veya redüktör çok yağsız kalıp bu dönmeye büyük mukavemet gösterirse termik koruma elemanı dediğimiz bi-metal şeritli sistem kendi kontaklı devresini açarak motorun sargılarının yanmasını veya daha fazla zarar görmesini mutlak önlemiş olur.

Bu her 2 koruma sisteminin ayrı ayrı uygulama yeri vardır ve mutlaka asenkron motorlardan önce bulunması gerekir, çünkü her 2 durumda da farklı sistemli veya daha farklı yapıdaki bu devre koruma (devreyi kritik durumlarda ani/gecikmeli, şartlara bağlı olarak açma) elemanlarına ihtiyaç duyulur. Asıl çalışma şekilleri de adları üzerinde, biri ısıl (Termik) etkiyle, diğeri manyetik bir etkinin geçen büyük akımlarla büyük çapta değişmesiyle yapar. Kolay gelsin.
 
Son düzenleme:
Katılım
11 Mar 2018
Mesajlar
3
Beğeniler
0
Puanları
1
Yaş
23
#4
Çok teşekkür ederim peki
Termik manyetikle
Motor koruma rolesi arasındaki farklar nelerdir
 

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
1 Eyl 2011
Mesajlar
4,938
Beğeniler
6,075
Puanları
2,508
Konum
BURSA
#5
https://www.elektrikmarket.com.tr/M...7WSfFu_OxDTRhZJjgvETgROCLMPmTQmgaAqZvEALw_wcB

https://urun.n11.com/salt-malzemele...tnBgcgql6TKqz_RFRcUaAtwGEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Motor (faz sırasını) koruma rölesi; elektrik şebekesinden (Dağıtımdan) faz sırası yanlış (R-S-T değil de R-T-S gibi) olarak geldiğinde, 2 fazın yeri değiştiğinden asenkron motora akım vermez, eğer verseydi motor ters yönde dönerdi. Örneğin band konveyörle mıcır taşınırken ters yönde dönerse mıcırlar geriye düşer veya bundan çok daha kritik durumları ortaya çıkabilir. Bu amaçla 3 fazlı motorlardan önce faz sırsını koruma rölesi , 2 fazın yerinin değişme riskine karşı mutlaka konulur. Termik manyetik şalter veya röleden farkı motoru başka bir açıdan yanı ters dönme şeklinden tam koruması içindir.

Sizin aradaki bu farkını sorduğunuz motor termik/mağnetik şalteri ise 2 ayrı özelliği tek bir yapıda kompakt olarak verebilen (2. linkteki) şalterlerdir, ayrı ayrı (Birbirlerinden bağımsız olarak) koruma sağlayan mağnetik ve termik şalterlerden biraz farklı olarak.

Not: Motor koruma röleleri olarak olarak ayrıca çok yüksek ve çok düşük gerilimden koruma, bir fazın yokluğunda motorun sargılarının yanmasını koruma, frekans değişikliğinde bu motoru koruma, vb. ilave (Diğer) motor koruma röleleri de vardır. Kolay gelsin.
 
Son düzenleme:

Benzer konular

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
98,908
Mesajlar
696,036
Kullanıcılar
371,549
Son üye
Şaşkin klimaci

Çevrimiçi üyeler

Yeni Konular

Üst