termik manyetik mi sigortamı peki neden?

arkadaşalr bence termik ve sigortanın görevleri hemen hemen aynıdır fakat;kullanım yerlerine göre yaptıkları görevler değişir.mesela sigorta kaç amperse onun üzeri akımlarda tipine göre açar gecikmeli ise gecikme süresi kadar hızlıysa hemen.ama termik öyle değildir çalışma perensibi termiğin üzerindeki akım ayarı kaçta ise o değerin üzerine çıktığı zaman meydana gelen ısıdan dolayı açar ve sadece sizin motorunuzu değil, vermiş olduğu yardımcı kontak sayesinde güç devrenizi korur ve sizin yapmış olduğunuz kumanda devresi gereği size termiğin açtığını ve bir sorun olduğunu bildirir.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşlar konuya çok cevaplar yazılmış, dediklerinizin çoğu doğru fakat bunun mantıklı açıklaması şudur. Sigorta elektrik devrelerinin başına takılır ve elektrik hattını korur. Temik röle ise motor devresine yani güç devresine takılır ve motoru korur.

termik manyetik şalter takılan bir motora artık aşırı akım rölesi takılmaz. termik manyetik şalter sigorta,termik,şalter gibi görevleri üzerine alır saygılar

Motor 2900 devir , 075 kwa, 1 hp gücünde,
5.5 A ,
motorun üzerinde yazanlar bunlar. ben bir tane makina yaptım. piyasa da olan bir makina fakat kendim yapmak istedim. çiftçiklerde kullanılan büyük baş hayvanların kaşınması için kullanılan bir makina. üzerine yukarıdaki özelliklerini yazdığım motor var. Motorun çalışması şu şekil. eğer hayvanlar fırçanın yanına gelirse motor hareket sensörleri sayesinde çalışmaya başlıyor. hareket sersörünü yaptım fakat. hayvanların kuyruklarının fırçalara dolanması durumunda motor hafif bir zorlanmaya giriyor. zorlanma olduğunda motorun ben ters yöne dönmesini istiyorum. bunu nasıl yapabileceğim hakkında bilginize ihtiyacım var.

Motor 2900 devir , 075 kwa, 1 hp gücünde,
5.5 A ,
motorun üzerinde yazanlar bunlar. ben bir tane makina yaptım. piyasa da olan bir makina fakat kendim yapmak istedim. çiftçiklerde kullanılan büyük baş hayvanların kaşınması için kullanılan bir makina. üzerine yukarıdaki özelliklerini yazdığım motor var. Motorun çalışması şu şekil. eğer hayvanlar fırçanın yanına gelirse motor hareket sensörleri sayesinde çalışmaya başlıyor. hareket sersörünü yaptım fakat. hayvanların kuyruklarının fırçalara dolanması durumunda motor hafif bir zorlanmaya giriyor. zorlanma olduğunda motorun ben ters yöne dönmesini istiyorum. bunu nasıl yapabileceğim hakkında bilginize ihtiyacım var.
Enterasan bir konu gerçekten,böyle bir makine olduğunu daha yeni duydum.Umarım fikri olan vardır.Merakla bekliyorum

tmş alıcılar üzerinde etkin koruma yaparken sigorta ise hattı korur.

TERNİK MANYETİK ŞALTER:
TERMİK;Bimetal kontak yapıları sayesinde oluşa bilecek aşırı akım(faz yoklugu,motor sıkışması gibi)'a karşı uzerınde bulunan motoru korur.
MANYETİK;Hat üzerinde oluşabilecek kısa devrede etkın bir şekılde hattı motoru kontaktoru korumak için yapılan sistemdir.
Sadece termik kullanır isek bununla beraber sigortada kullanmak zorundayız buda panonun büyümesi demek yani maliyet artmakta olakı kısa devre buyuklugune baglı olarak kurulan duzen 10 ka kadar guven içinde çalışır ama tmş olur ise kısa devreler 70 ka kadar sistem çok saglık koruma içindedir motor koruma şalterlerş 50 ka dır

Burada, piyasadaki yaygın bir yanlışlığı düzeltmekte fayda var arkadaşlar. Otomatik sigorta veya kısaca otomat diye bilinen enstrümanlar kesinlikle sigorta değildir. Onun adı Termik-Manyetik Şalter (TMŞ)'dir. TMŞ yanlızca motor koruma için kullanılmalıdır.
TMŞ lerin kullanımlarındaki kolaylık ve başta düşük maliyet gibi gözüken sebepler yüzünden ülkemizde çokça kullanılmaktadır. TMŞ satan büyük firmaların menşei olan ülkelerde (Avrupa ülkelerinde) bakıldığında durum tam tersidir. Yani Avrupa ülkelerinde sigorta kullanımının çok daha yaygın olduğunu görüyoruz. Çünkü sigortalar şebekeyi çok daha etkin koruyorlar. Ve selektivite (seçicilik) daha yüksektir.
Bu nedenle, bence konutlarda otomat değil sigorta kullanılmalıdır.

arkadaşlar bir motora termik manyetik motor koruma şalterleri mesela "Telemecanique TeSys model GV2-ME" kullanımı nedendir.neden bir sigorta kullanmayızda bu şalteri tercih ederiz bi termik röle veya manyetik röle kullanmayız kullansak ne olur.avantajları nedir neden tercih edilmelidir bunlarda bana bilgi verirmisiniz acaba?şimdiden teşekkürler

sigorta kullanımı olmaz çükü pratik olmaz ikincisi sigorta termik manyetik kadar hassas olmaz

Forum istatistikleri

Konular
128,151
Kullanıcılar
449,894
Son üye
Mehmet Denizz

Yeni konular

Geri