termal kamera ile ilgili

zapotek

Üye
herkese merhaba;

termal kamera ile ilgili ölçümlerde kriterler ne olmalıdır? Mesela 3 faz kablosundan biri diğerlerinden daha sıcaksa fakat bu sıcaklık kablonun işletme koşulu şartını aşmamışsa problem teşkil etmemesi gerkir diye düşünüyorum.

Mesela motorların gövde sıcaklığı için bir kriter var mıdır? Sargı izolasyon sınıfı F olan (ICL F) olan bir motorun dış gövde sıcaklığı için maksimum ne olmalı demeliyiz? Motor fanının soğutma payını hesaba katarak 100 veya 110 derece olmalı gibi bir tahminde mi bulunmalıyız?

Bununla ilgili dökümanlarınız varsa paylaşabilirseniz sevinirim.

iyi çalışmalar

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sadece test veya kontrol etiğin materyallerin bulunduğu ortamların ve ortam bileşenlerinin materyale etkisini mutlaka değerlendirmelisin. Kablonun etrafında başka kablo varmı kablo tavandan mı yoksa yerdenmi gidiyor vs vs. Genelde motorların ambians sıcaklıkları bellidir(çalışma sıcaklığının belli olduğu gibi). Kızgın yağ pompalıyan bir motorun ısısı 100 derece olabilir (belkide daha fazla). Bu sebeplerden dolayı thermal ile ölçüm yapmak her zaman sağlıklı sonuçlar vermez. Genelde ısıtılan platform, sıvı gibi materyallerin homojen bir ısıya sahip olup olmadıkları konusunda bir fikir verebilir.

Aslında burada en önemli kıyas kablo ölçümlerinde yapılabilir. Zira 3 faz kablo kontrolünde 1 faz diğerlerine göre anormal bir sıcaklık değeri gösteriyorsa bu bir sorun teşkil eder. Ama motorlarda ya da kontaktör grublarında çalışma ortamına, çalışma şekline göre ısıl değerler farklılık gösterebilir. Ama yinede bu ölçümlerin bir üst limit değerlerinin olması gerektiğini düşünüyorum. Eğer bilen varsa ve paylaşabilirse memnun olurum.

herkese merhaba;

termal kamera ile ilgili ölçümlerde kriterler ne olmalıdır? Mesela 3 faz kablosundan biri diğerlerinden daha sıcaksa fakat bu sıcaklık kablonun işletme koşulu şartını aşmamışsa problem teşkil etmemesi gerkir diye düşünüyorum.

Mesela motorların gövde sıcaklığı için bir kriter var mıdır? Sargı izolasyon sınıfı F olan (ICL F) olan bir motorun dış gövde sıcaklığı için maksimum ne olmalı demeliyiz? Motor fanının soğutma payını hesaba katarak 100 veya 110 derece olmalı gibi bir tahminde mi bulunmalıyız?

Bununla ilgili dökümanlarınız varsa paylaşabilirseniz sevinirim.

iyi çalışmalar

Termal Kamera ile tespitleriniz iki türlü olmalıdır.
1- Kritik durum.
2- Normal dışı durum.

Kritik durum: Görüntülenen nesnenin normal çalışma şartları dışında çalışıyor olması. Örneğin bir kablonun şalter bağlantı noktasında 95 derece görülmesi gibi. Bu çalışma şartları kritik bir durum olabilir.
Normal Dışı durum; 3 fazlı kabloda 1 fazda 50 derece diğerleri 23 derece olarak görünüyor ise bu normal dışı bir durumdur. Konu acil değildir ancak şartları kontrol etmekte fayda vardır. Belki durum dengesiz yüklenmeden meydana gelebiliyor olabilir.

Termal Kamera ile ölçümlerde karşılaştırma yapmakta önemlidir. Örneğin 10 motorunuz aynı koşullarda çalışıyor ancak bir tanesinin sıcaklığı diğerine göre fazla ise bu normal dışı bir durum olarak kabul edilebilir.

Termal Kameralar önleyici bakımdır ve kullanıcıya Bakım zamanında bakım/kontrol yapılması gereken noktalar hakkında fikir verecektir.

Merhaba arkadaşlar,

Forumu vakit buldukça takip etmeye çalışıyorum.
Entegre Tekstil Fabrikası için termal kamera alımı yapmayı düşünüyoruz.
Trafo, Pano, Motor vb. ekipmanların kontrolü için kullanılması planlanıyor.

EC 060V Termal Kamera - Portatif Ölçüm Ürünleri
Araştırma yaparken bu modeli bulduk, nasıl bir model almalıyız ?
Tavsiye edebileceğiniz firmalar var mı ?

Teşekkürler.

Merhaba,

Termal kamerayı Kestirimci Bakım olarak endüstriyel amaçla kullanıyorum.Şuan IRISYS 4010 termal kamera var.Fakat yeni bir termal kamera almayı planlıyoruz.Flir ve Testo arasında kaldık.Ne önerirsiniz.Ayrıca termografi eğitimi ile ilgili olarak Testo firmasının bir organizasyonu vardı.Fakat talep yetersizliğinden iptal edilmiş.Termal kamera kullananlar olarak uluslararası geçerlilikte bir sertifikaya sahip olmak iyi olur diye düşünüyorum.Eksikliklerimizi giderebiliriz.Fikir alışverişinde bulunalım ve bu işi organize edenlerle görüşelim derim. Saygılarımla...

Motorlarda üç farklı yalıtım sınıfı vardır.B,F ve H 40 derece ortam sıcaklığında B sınıfı 135, F sınıfı 155 ve H sınıfı 180 derece üst limite kadar dayanabilmektedir.yani ölçüm yaptığınız alanlarda mutlaka ortam sıcaklığını da referans alın.10 derecelik bir ortamda F sınıfı bir motor için 90-100 derecelik bir sıcaklık risk oluşturmaktadır.Ayrıca gidişatta size bazı şeyleri göstermektedir.Ben elektrik motorlarında önemli bölgler için haftalık ölçümler yapıyorum ve onları grafiğe döküyorum ki zaten belli bir müddet sonra diğer şartlarda herhangi bir değişme olmadığı müddetçe sıcaklıklar arasında maksimum 5 derecelik dalgalnma olur.Bu şekilde çok rahat takip edebilirsiniz ve en son olarak motorlarınız koruma kapakları ile koruma altındaysa havalandırmadaki sıkıntı sizi yanıltabilir.

Şunu da belirteyim bu alanda profesyonel değilim fakat bu yöntemle bir çok motor yanmasının önüne geçtim.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri