temel topraklaması

Bunun daha kolay bir yolu yok mu arkadaşlar?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Yukarda arkadaşlarımın verdiği bililer özetle işin yapılışını ve hesaplamasını özetliyor.Eklerde göndermiş olduğum projeleri ve dökümanlarıda incelersen eminim işine yarayacaktır.

Ek-1

Ekli dosyalar

• temel topraklama-1.rar
    179.7 KB · Görüntüleme: 130
Moderatör tarafında düzenlendi:
Devam ediyor...

Ek-2

Ekli dosyalar

• temel topraklama-2.rar
    1,007.7 KB · Görüntüleme: 96
  • topraklama_ve_paratoner_tesisi.zip
    628.6 KB · Görüntüleme: 62
Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşlar şerit uzunluğunun (L) hesabı ile ilgili net bir açıklama yapabilir misiniz?
yani bu L, topraklanacakyerin çevresi kadar mı? incelediğim bir dökümanda, en boy 3,4 gibi katsayılarla çarpıldıktan sonra toplanıp öyle bir değer bulunuyor.. haliyle kafam karıştı .. aydınlatıcı bir cevap verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler..

beyza ' Alıntı:
yani bu L, topraklanacakyerin çevresi kadar mı?
Topraklama kazıklarını birbirine irtibatlandırmak için kullanılan toplam iletken boyu.
Örnekte 6 kazık için toplam 30m.
Bu örnekte de eni 2 birim , boyu 1 birim kabul edersek: eni, boyu sırasıyla 10 ve 5 ile çarparsak sonuç yine 30 çıkar.

genç arkadaş ' Alıntı:
beyza ' Alıntı:
yani bu L, topraklanacakyerin çevresi kadar mı?
Topraklama kazıklarını birbirine irtibatlandırmak için kullanılan toplam iletken boyu.
Örnekte 6 kazık için toplam 30m.
Bu örnekte de eni 2 birim , boyu 1 birim kabul edersek: eni, boyu sırasıyla 10 ve 5 ile çarparsak sonuç yine 30 çıkar.
ilginiz için teşekkür ederim. ancak incelediğim her hesapta nedendir bilmem aynı mantık kurulamıyor. belkide hesaplarda hata vardır. tekrar teşekkürler..

Temel topraklaması şekilde gürdüğünüz gibi ring hattı olarak yada başka bir tabirle topraklama ağı şeklinde yapılır. Kafanızı karıştıracak herangi bir şey göremiyorum açıklamalar gayet net ve açık. L= iletken boyu diye belirtmişim topraklama ağındaki iletken boyuda açık ve net görülmekte formüllerde açık ve net. 

Teknikadam_41 ' Alıntı:
Temel topraklaması şekilde gürdüğünüz gibi ring hattı olarak yada başka bir tabirle topraklama ağı şeklinde yapılır. Kafanızı karıştıracak herangi bir şey göremiyorum açıklamalar gayet net ve açık. L= iletken boyu diye belirtmişim topraklama ağındaki iletken boyuda açık ve net görülmekte formüllerde açık ve net.

bu hesapta kafa karıştırıcı birşey olduğunu söylemiş değilim , incelediğim bir projedeki topraklama hesabıyla ietken boyu açısından eşleşme olmadığını farkettim ve bu yüzden aydınlatılmak istedim sadece..

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri