temel elektrik sorusu

doganay

Üye
1)Evlerde kullanilan 220 voltluk elektrigin akim degeri kac amperdir? Her semtte bu deger ayni midir?

2) Ampulun takildigi duyun arti ve eksi uclari hangileridir? Yani ampulun cevrildigi yer mi yoksa ampulun bas kisminin degdigi yer mi arti uctur? Bunun her yerde her zaman standart olarak ayralanmasi mi gerekir?

3) Elekritik anahtari arti ucu mu yoksa eksi ucu mu acip kapatir? Ben mantiken arti ucu kapattigini tahmin ediyorum, cunku lamba yanmazken duyda elektrik olmamasi gerekir herhalde?

4) 30 volt ve 0.4 amperlik bir adaptorun ucuna 2 tane 6 voltluk ve 0.75 amperlik ampul ile yine 6 voltluk 0.5 amperlik bir tane ampul seri baglandiginda lambalar patlamadan isik verir mi? Hepsi alti voltla mi yanar?(Cunku ampuller adaptorun toplam 12wattlik gucunu cekmektedeler, fakat 30 voltluk gerilimin 18 voltunun esit paylasmaktalar, burayi anlamadim biraz aciklar misisniz, yani 3 ampulun toplam cekebildigi guc toplami 12 watt fakat bunun icin devreden gecen akim 0.4 amper gectigi icin 12watta ulasmaz diye dusunuyorum. 18volt*0.4amper=7.2 wattlik isik verir zannedersem fakat adaptor 12wattlik oldugu icin lambalar patlayabilir mi? Ya da adaptoru bu sekilde kullanmanin uzun vadede bir riski var mi? Cahilligimi bagislayin ama adaptor patlayabilir ya da yanabilir mi?)

5) Bir ampulu yakabilmek icin minimum amper ve volt degeri nasil hesaplanir. Mesela elimizde 6 voltluk ve 0.75 amperlik bir ampul var diyelim, bunun icin min amper ve volt degeri ne olmalidir? Bunun bir formulu var midir?

6) Son olarak 30 volt ve 0.4 amperlik adaptorun 12wattlik tum enerjisini alarak lamba devresi kurmak fakat adaptorun en az isinmasini saglamak icin devreyi hangi ampullerle ne sekilde olusturmami tavsiye edersiniz?

Cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sn Doğanay Alternatif akımda + - uçlardan ziyade faz nötr terimleri kullanılır Alternatif akımın yönü değişken olduğu iiçin duyun klamenslerinden hangisine faz hangisine nötr bağlanacağı önemli değildir
3. sorunuzda yazdığınız gibi anahtarın da + -ucu olmadığı gibi anahtardan nötr kesmek teknik açıdan mümkün olup hatalı bi bağlantı şeklidir Siz anahtara fazı bağlayıp anahtardan devreyi açarsanız duyda enerji olmadığını göreceksiniz

alternatif akımda faz ve nötr fadır anahtarlarda fazı açıp kapatarak lamba vb sistemi kontrol edersin birde duylarda da atı eksi yoktur dip kontak faz çevresinde metal ise nötre bağalnır ama fark etmez tek sakıcası bozulan bir lambayı değiştirirken çarpılma riski vardır kısaca alternatif akım devreleri faz ve nötrden oluşur dediğiniz artı ve eksi ise doğru akım devrelerinde bulunur

sayın doğanay bu soruları tek tek cevaplamak isterdim ama size kısaca sunu söyleyeyim anahtarlar için arti eksi uc diye bir şey yoktur. Seri bağlandıkları devreyi keserler ama bunu yaparken cok basit bir acma islemi yapar yani hatti ayirirlar.

+ ve - işaretlerimizi doğru akım tesisatlarında kullanırız.yani bir akü,bir pil vb...iyapılan beslemelerde..faz-nötr ifadelerimiz ise alternatif akım tesisatlarında kullanılır ki bu da evlerimizdeki elektrikli cihazları besleyen sinüzoidal yapıdaki Şebeke elektriğidir.bir pil ile bi kaç watt lık ampulu çalıştırman doğru akımdır.şebeke elektriği ile adaptör yardımıyla ampulu yakman ise alternatif akımla alakalıdır.P=I^2*R den veya P=U*I dan gerekli değerleri de bulman mümkündür.bu değerlerle gerekli kabloları seçmen de mümkündür.eğer faz-nötr ü de karıştırıyorum diyosan kotrol kalemi ile enerjili olanın faz enerjisiz olanın nötr olduğunu da anlayabilirsin...

1)Evlerde kullanilan 220 voltluk elektrigin akim degeri kac amperdir? Her semtte bu deger ayni midir?
Elektriğin akım değeri yük empedansına bağlıdır. I=U/Z
2) Ampulun takildigi duyun arti ve eksi uclari hangileridir? Yani ampulun cevrildigi yer mi yoksa ampulun bas kisminin degdigi yer mi arti uctur? Bunun her yerde her zaman standart olarak ayralanmasi mi gerekir?
Alternatif akımda + ve - kutup olayı olmaz. Faz ve nötr kavramı vardır. Duyun dip kontak kısmına faz gelmesi gerekir.
3) Elektrik anahtari arti ucu mu yoksa eksi ucu mu acip kapatir? Ben mantiken arti ucu kapattigini tahmin ediyorum, cunku lamba yanmazken duyda elektrik olmamasi gerekir herhalde?
Buattan anahtara giden 1,5'luk sorti kablosuna faz gelir, anahtar çıkışı faz olarak lambaya gider ordan yine buata nötr'e döner.
4) 30 volt ve 0.4 amperlik bir adaptorun ucuna 2 tane 6 voltluk ve 0.75 amperlik ampul ile yine 6 voltluk 0.5 amperlik bir tane ampul seri baglandiginda lambalar patlamadan isik verir mi? Hepsi alti voltla mi yanar?(Cunku ampuller adaptorun toplam 12wattlik gucunu cekmektedeler, fakat 30 voltluk gerilimin 18 voltunun esit paylasmaktalar, burayi anlamadim biraz aciklar misisniz, yani 3 ampulun toplam cekebildigi guc toplami 12 watt fakat bunun icin devreden gecen akim 0.4 amper gectigi icin 12watta ulasmaz diye dusunuyorum. 18volt*0.4amper=7.2 wattlik isik verir zannedersem fakat adaptor 12wattlik oldugu icin lambalar patlayabilir mi? Ya da adaptoru bu sekilde kullanmanin uzun vadede bir riski var mi? Cahilligimi bagislayin ama adaptor patlayabilir ya da yanabilir mi?)
6V-0,75A çeken lamba direnci 8 ohm'dur. 6V-0,5A çeken lamba direnci 12 ohm'dur. Bahsettiğiniz devreyi kurarsak;

Toplam direnç = 8+8+12 = 28 ohm yapar.30/28= 1,072A devreden akım geçer.
S=UxI 'dan S=30x1,072 burdan S=32,16VA çıkar.
Netice: Lamba üzerlerine düşen gerililer çalışma geriliminden fazla olduğu için ve devre gücü (32,16VA) adaptör gücünden(12VA)'den büyük (yaklaşık 3 katı) olduğu için kurulan sistem uygun değildir.

5) Bir ampulu yakabilmek icin minimum amper ve volt degeri nasil hesaplanir. Mesela elimizde 6 voltluk ve 0.75 amperlik bir ampul var diyelim, bunun icin min amper ve volt degeri ne olmalidir? Bunun bir formulu var midir?
Hesaplama yöntemini yukarıda verdim. Lamba üzerine düşen gerilim lamba çalışma gerilimi olan 6V'u geçmemelidir.
6) Son olarak 30 volt ve 0.4 amperlik adaptorun 12wattlik tum enerjisini alarak lamba devresi kurmak fakat adaptorun en az isinmasini saglamak icin devreyi hangi ampullerle ne sekilde olusturmami tavsiye edersiniz?
Kurulum için tavsiyemi yukarıda belirttim.

Sn. doganay,

S1) Evlerde kullanilan 220 voltluk elektrigin akim degeri kac amperdir? Her semtte bu deger ayni midir?

C1) Evinizdeki musluğu düşünün. Musluğu ne kadar açarsanız ona göre su geliyor değil mi? Duvardaki prizde bir gerilim var. Buraya bir yük ( alıcı, tüketici adı her ne ise ) bağladığımızda faz ve nötr den oluşan bir akım yolu oluşuyor. Yük ihtiyaç duyduğu akımı çekiyor. Yani yük ne isterse şebeke onu veriyor. Yani tıpkı musluk-el misali. Dolayısı ile sabit bir değer söz konusu değildir.

S2) Ampulun takildigi duyun arti ve eksi uclari hangileridir? Yani ampulun cevrildigi yer mi yoksa ampulun bas kisminin degdigi yer mi arti uctur? Bunun her yerde her zaman standart olarak ayralanmasi mi gerekir?

C2) Evlerimizde aydınlatma için kullandığımız ampullerde, arkadaşların bahsettiği gibi şehir şebekesi AC ( Alternatif akım, Alternating current ) olduğundan yivli kısım veya uç kısım için yön kavramı yoktur. Flamanın bir ucu duya geçen yivli kısma diğer ucu ise uç kısma tutturulmuştur. Sonuçta ampul tepede asılı duracağına göre yivli olması kaçınılmazdır. Yivin esprisi sadece ampulü asılı kalmasını sağlamaktır. Yivli kısımdan ampulün düşmesi zordur.

S3) Elekritik anahtari arti ucu mu yoksa eksi ucu mu acip kapatir? Ben mantiken arti ucu kapattigini tahmin ediyorum, cunku lamba yanmazken duyda elektrik olmamasi gerekir herhalde?

C3) Akım fazdan geldiğine göre faz yoluna konulan bu anahtar lambayı kumanda eder. Tabii ki anahtar OFF iken de ampulün takıldığı yerde 220 V gerilim olmaz.

S4) 30 volt ve 0.4 amperlik bir adaptorun ucuna 2 tane 6 voltluk ve 0.75 amperlik ampul ile yine 6 voltluk 0.5 amperlik bir tane ampul seri baglandiginda lambalar patlamadan isik verir mi? Hepsi alti voltla mi yanar?(Cunku ampuller adaptorun toplam 12wattlik gucunu cekmektedeler, fakat 30 voltluk gerilimin 18 voltunun esit paylasmaktalar, burayi anlamadim biraz aciklar misisniz, yani 3 ampulun toplam cekebildigi guc toplami 12 watt fakat bunun icin devreden gecen akim 0.4 amper gectigi icin 12watta ulasmaz diye dusunuyorum. 18volt*0.4amper=7.2 wattlik isik verir zannedersem fakat adaptor 12wattlik oldugu icin lambalar patlayabilir mi? Ya da adaptoru bu sekilde kullanmanin uzun vadede bir riski var mi? Cahilligimi bagislayin ama adaptor patlayabilir ya da yanabilir mi?)

C4) Bu adaptör çıkışına maksimum 0.4 A akım verebiliyor. Dikkatinizi çekmek isterim???. Aşırı yük :)

S5) Bir ampulu yakabilmek icin minimum amper ve volt degeri nasil hesaplanir. Mesela elimizde 6 voltluk ve 0.75 amperlik bir ampul var diyelim, bunun icin min amper ve volt degeri ne olmalidir? Bunun bir formulu var midir?

C5) Bu ampülün nominal gücü 4.5 W. Daha düşük akım-gerilim seviyelerde ampul daha az güç harcayacağından sönük yanacaktır. Yani daha düşük seviyelerde sadece ampülün flamanını ısıtacak ısıl gücü oluşturacak fakat flamanı akkor hale getiremeyecektir.

S6) Son olarak 30 volt ve 0.4 amperlik adaptorun 12wattlik tum enerjisini alarak lamba devresi kurmak fakat adaptorun en az isinmasini saglamak icin devreyi hangi ampullerle ne sekilde olusturmami tavsiye edersiniz?

C6) Yukarıda bahsettiğiniz devredeki akım değerlerini uygun seçerek seri lambalarda oluşan bir devre oluşturulabilir.

93 yılında maçka teknik lisesi elektrik bölümüne başladım. yıl 2009. Reaktif gücü böyle mantıklı gösteren bir resime daha rastgelmedim :)

sayın doğanay bu soruları tek tek cevaplamak isterdim ama size kısaca sunu söyleyeyim anahtarlar için arti eksi uc diye bir şey yoktur. Seri bağlandıkları devreyi keserler ama bunu yaparken cok basit bir acma islemi yapar yani hatti ayirirlar.
Doganay'ın dediği daha farklı :
Anahtar faz tarafında ise anahtar kapalı durumda iken lambaya faz gitmez ,
Anahtar nötr tarafında olursa , anahtar kapalı iken lamba yanmıyor olsa bile lambada(duyda) Ac 220 görülür.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri