televizyonu düğmeden kapatmak

sseker

Üye
Merhaba.
Televizyon çalışır durumda iken, doğrudan cihaz üzerindeki açma kapama düğmesinden elektriği kesmenin bir zararı olur mu?
Ben normalde önce kumandadan kapatıp, sonra cihaz üzerindeki düğmeden kapatıyorum ama ev halkının bu durumu fazlaca salladığı söylenemez.
Not: Televizyon Philips matchline marka tüplü model.

Hiç bir problem olmaz ama mutlaka televizyonun üzerindeki düğmeden kapatma yapmayı ihmal etmeyin en azından elektrik tasarrufu yapmış olursunuz, düğmeden kapatılmayan cihazlar stand by süresince enerji harcamaya devam ederler.

Hiç bir problem olmaz ama mutlaka televizyonun üzerindeki düğmeden kapatma yapmayı ihmal etmeyin en azından elektrik tasarrufu yapmış olursunuz, düğmeden kapatılmayan cihazlar stand by süresince enerji harcamaya devam ederler.

Teşekkürler, iyiçalışmalar.

Peki sistem çalışır vaziyette iken direkt fişten çekme konusunda ne diyebilirsiniz? Bunun bir sakıncası olabilir mi?

Televizyonlarda düğmeye basarak kapaman yada fişin çekilmesi sadece 220V girişini keser,enerji kesili olduğundan sorun olmaz. Fakat kumanda ile kapatıldığında herhangi bir enerji kesintisi olup, Enerji tekrar geldiğinde bir dalgalanma olacak olursa direk trafonu yakabilirsin. Yani düğme daha sağlıklı olur.

Benim evimde plazmam var. Kumandadan kapattığımda önce ekran ve ses gidiyor,2-3 sn sonra da içinde röle sesi gibi bir ses geliyor ve tam olarak stand-by a geçiyor. Direk düğmeden kapatınca ise garip,rahatsız edici bir ses çıkartarak kapanıyor. Bu yüzden düğmeden kapatmadan önce kumandadan kapatıyorum. Sanki bana zararlıymış gibi geliyor. En azından o ses bana böyle düşündürüyor.

Benim evimde plazmam var. Kumandadan kapattığımda önce ekran ve ses gidiyor,2-3 sn sonra da içinde röle sesi gibi bir ses geliyor ve tam olarak stand-by a geçiyor. Direk düğmeden kapatınca ise garip,rahatsız edici bir ses çıkartarak kapanıyor. Bu yüzden düğmeden kapatmadan önce kumandadan kapatıyorum. Sanki bana zararlıymış gibi geliyor. En azından o ses bana böyle düşündürüyor.

Enerjiyi direk kestiğimizde deşarj olmaya başladığından dolayı olabilirmi acaba bu ses.Ben plazmaya henüz geçemedim ama :)

Kumandasız eski televizyonları hatırlıyorumda fişi çekilince ekran ışığı dıştan içe doğru gidip ortasında bir nokta kalıyordu birkaç saniye sonra bu ışıkta kayboluyor.Sizin televizyondan çıkan sesin nedenini TV işleriyle uğraşan arkadaşlar varsa nedenini söyleyebilirlerse memnun ollurum Plazmaya geçmeden fikrim olsun en azından

Tüplü televizyonlarınızı stand-by konumunda bekletmeyin kesinlikle. Kapatırken de önce uzaktan kumandadan sonra öndeki güç düğmesinden kapatın. Böylelikle sistem, kesintiden kaynaklı bir arızadan korunmuş olur ve kendini korumaya alır.

Televizyonu stand-by konumunda bekletmenin ne gibi zararları vardır?

*Fuzuli bir güç harcaması olur.

* Örneğin gece televizyonunuzu uzaktan kumandadan kapatıp uyudunuz, sabah açtığınızda resim tüpünün köşelerinde istenmeyen renklenmeler görebilirsiniz. (Mor, yeşil vb.) Hemen olmasa da zaman içinde bu sorun gerçekleşir. Çünkü stand-by konumunda resim tüpü bobinini çalıştıran PTC termistör süreki çalışır vaziyette bekler, siz televizyonu sabah açtığınızda bu PTC ısınmış olduğu için işlevini yerine getirmez ve resim tüpü bobini resim tüpünü rezonansa sokamaz. Zaman içinde bu kumandadan kapatma tekrarlanırsa bu PTC yanar.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri