Televizyon açılmıyor

Papicooll

Üye
abilerim ve kardeşlerim öncelikle merhaba
mutfakta kullandığım vestelin üretimi olan techwood marka 22 inch bir led tv im var... geçen gün televizyonu açtım standby ışığı yanıp sönüyor ama ne görüntü var ne ses, bir kaç defa kapatıp açtım fişten çekip bir daha takıp denedim yinede nafile... dayanamadım söktüm arka kapağı besleme kartına baktım 17IPS61-22 vestel yazıyor... anakartın modelini google da arattım bir kaç birşey buldum genelde sıkıntı diyotlarda 3 tane diyot var trafoya yakın 2 sağlam 1 i sakat çıktı 3 tanesinide değiştirdim bir heycan televizyonu açtım ama sonuç hüsran değişen birşey yoktu sonra en başından beri farkettiğim bir sorunda trafodan çok ince tiyyyyy diye bir ses geliyor... sizce arıza nerede olabilir nereye bakmam lazım elektronikle hobi olarak uğraşıyorum ve kendim yapmak istiyorum sizlerin desteği ile

17IPS61 tv nin çalışması için gerekli voltajların Şebeke geriliminden üretildiği besleme devre kartıdır.Bu karttan 12 ve 24 volt üretilir ve cihazın diğer devrelerinin beslemesinde kullanılır.D9 diyottan 24 Volt.D10 ve d11 den 12 volt çıkması gerekir.Devreden çıkan vınlama sesi bu voltajların beslediği devrelerin birinde arızalı elemandan dolayı fazla akım çekilmesi nedeni ile cihaz kendini koruma durumuna geçtiğinden çıkan sestir.Arızalı parça bu kartta olabileceği gibi diğer kartlardada olabilir.Öncelikle bu kart üzerindeki elk.kondansatörleri kontrol edin.Arızalı diyotu yerine taktığınız diyotun bir ucunu çıkararak cihazı çalıştırın ve diyotların uçlarındaki voltajları ölçün.Taktığınız diyot tekrar bozulmuş olabilir.Diyotlara parelel bağlı sabit kod.leride konrol edin.Kolay gelsin.

17IPS61 tv nin çalışması için gerekli voltajların şebeke geriliminden üretildiği besleme devre kartıdır.Bu karttan 12 ve 24 volt üretilir ve cihazın diğer devrelerinin beslemesinde kullanılır.D9 diyottan 24 Volt.D10 ve d11 den 12 volt çıkması gerekir.Devreden çıkan vınlama sesi bu voltajların beslediği devrelerin birinde arızalı elemandan dolayı fazla akım çekilmesi nedeni ile cihaz kendini koruma durumuna geçtiğinden çıkan sestir.Arızalı parça bu kartta olabileceği gibi diğer kartlardada olabilir.Öncelikle bu kart üzerindeki elk.kondansatörleri kontrol edin.Arızalı diyotu yerine taktığınız diyotun bir ucunu çıkararak cihazı çalıştırın ve diyotların uçlarındaki voltajları ölçün.Taktığınız diyot tekrar bozulmuş olabilir.Diyotlara parelel bağlı sabit kod.leride konrol edin.Kolay gelsin.

az önce dayanamdım yine baktım... çıkan ses kartın ortasına konumladırılmış smd tranformatörden geliyor... üzrinde bulunan numara 30067936... parmağımla üzerindeki yalıtkanın üzerine biraz baskı uyguladım görüntü geldi... 10 dk çalıştırdım sonra kapattım bir daha açtım yine aynı sıkıntı

az önce dayanamdım yine baktım... çıkan ses kartın ortasına konumladırılmış smd tranformatörden geliyor... üzrinde bulunan numara 30067936... parmağımla üzerindeki yalıtkanın üzerine biraz baskı uyguladım görüntü geldi... 10 dk çalıştırdım sonra kapattım bir daha açtım yine aynı sıkıntı
Öncelikle trafonun ayakları olmak üzere kartın altındaki lehimleri dikkatlice yenileyin,Arıza lehim hatasına benzemektedir.Kartta yollar arasında çatlakta olabilir.
Kolay gelsin.

Öncelikle trafonun ayakları olmak üzere kartın altındaki lehimleri dikkatlice yenileyin,Arıza lehim hatasına benzemektedir.Kartta yollar arasında çatlakta olabilir.
Kolay gelsin.

çok teşekkürler deneyip sonucu buraya yazacağım

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,907
Son üye
ayse.krcsarge

Yeni konular

Geri