Telefunken renk kontrol etmiyor

Çok özür dilerim şaseyi yanlış söylemişim pt11 imiş
Sorunun lehim çatlağı olduğunu düşünüyorum.
Eht trafosu devreden çıkıyor sanırım.birden ekran kararıyor sonra geliyor bazan yanlardan daralıp ekranın ortasında katlanıyor Smps çıkışındaki tüm voltajlar görüntü verken ve yokken normal sadece 180v un olduğu d601 diyotun katotunda arıza oldumu voltaj düşmeye başlıyor..
lehimle ilgilidir diye düşünüyorum ama bulamadım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler
kardeş pt 11 55 ekranda 180 volt besleme olmaz besleme 115 volt olur

kardeş pt 11 55 ekranda 180 volt besleme olmaz besleme 115 volt olur
180 volt rgb kartının voltajıdır yanlardan daralma hor soketinde fena temas varsa yapar yada orada 470.yada 680 nf kondansatörden yapabilir

Haklısınız besleme değil d601 in katotundaki voltaj 180 yazıyor onu diyoum,.115v normal
ehtyi süren transistör voltaj ölçümü ile ilgili bilgi alabilirsem onu deneyebilirim..Dosyayı yükleyebilseydim güzel olacaktı ama yükledikten sonra aynı sayfada kalıyor

Kaynak kemal ama hafifvurunca normale dönüyor bir süreliğine kondansatörden olsa vurma
ile düzelir mi?
Çünkü ekran birden kararıp hafif vurunca geri geliyor.Ayrıca dediğim gibi renk kontras kontrol etmiyor parlaklık çok az kontrol ediyor.

şimdi ilginç bir şekilde başardım

Ekli dosyalar

• pt11-sema telefunken.pdf
    393.5 KB · Görüntüleme: 6
netice ne oldu 180 volt katot voltajı değil rgb kartının besleme voltajıdır
sonuç az önce bitti t602 nin bacağı (Kapattığım için bakamıyorum ama büyük ihtimal o) görünmez bir şekilde soğuk lehimmiş tornavida ile kımıldatırken tesadüfi buldum.Şu an daralma ekran kararması gitti..
Yanlız scarta bağladığum uydu hala tuner kanallarında görülüyor renk parlaklık kontrol etmiyor.
tda8361 den kaynaklanabilir mi denemem gereken şeyler var mı teşekkürler

Son düzenleme:
sonuç az önce bitti t602 nin bacağı (Kapattığım için bakamıyorum ama büyük ihtimal o) görünmez bir şekilde soğuk lehimmiş tornavida ile kımıldatırken tesadüfi buldum.Şu an daralma ekran kararması gitti..
Yanlız scarta bağladığum uydu hala tuner kanallarında görülüyor renk parlaklık kontrol etmiyor.
tda8361 den kaynaklanabilir mi denemem gereken şeyler var mı teşekkürler
evet yapabilir rf olarak almış olduğunuz bir yayını scarttan başka bir cihaza kopyalayabilirsiniz

@sonsuzevren33
PT11 şase tv de scartan bağladığınız uydu alıcısının video out ayarının RGB veya CVBASS bağlantı çıkışına göre her iki seçeneği deneyin.OUT çıkışı RGB ise tv de aydınlık-kont.reng ayarları bu tv.de zaten kontrol etmez.Diğer seçenek yani CVBAS out ta bu ayarlar kontrol eder. ''Yanlız scarta bağladığum uydu hala tuner kanallarında görülüyor'' şeklinde belirttiğiniz arıza durumunu ben anlamadım.Açıklarsanız öneride bulunulabilir. Kolay gelsin.

@sonsuzevren33
PT11 şase tv de scartan bağladığınız uydu alıcısının video out ayarının RGB veya CVBASS bağlantı çıkışına göre her iki seçeneği deneyin.OUT çıkışı RGB ise tv de aydınlık-kont.reng ayarları bu tv.de zaten kontrol etmez.Diğer seçenek yani CVBAS out ta bu ayarlar kontrol eder. ''Yanlız scarta bağladığum uydu hala tuner kanallarında görülüyor'' şeklinde belirttiğiniz arıza durumunu ben anlamadım.Açıklarsanız öneride bulunulabilir. Kolay gelsin.
Çok teşekkür ederim Siz olmasanız entegre siparişi verecektim rgb modunda idi cvbs moduna alınca düzeldi..İkinci sorun scarttan bağlı uydu hem av modda hemde normal tv kanalında gösteriyor.Mesela ben uydu dışında yaral anten yayınını izleyemiyorum.Teşekkürler

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim Siz olmasanız entegre siparişi verecektim rgb modunda idi cvbs moduna alınca düzeldi..İkinci sorun scarttan bağlı uydu hem av modda hemde normal tv kanalında gösteriyor.Mesela ben uydu dışında yaral anten yayınını izleyemiyorum.Teşekkürler
Tuner ve AV geçişinde anahtarlama görevi yapan Q105,Q651,Q652, Q451,Q452,Q453 (hepsi BC547 Tr.) transistörlerini kontrol edin.Muhtemelen bunlarda veya bunların devre ve yollarında arıza vardır.Scart kablosu takılı değil iken cihaz tuner yayınını alacak konumda olmalıdır.Bu işi yukarıda belirttiğim Tr.lerin oluşturduğu devreler otomatik olarak yapmaktadır.Kritik bir arızadır. Ayrıca Sistem kontrol entegresinden de yapabilir.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri