telefonumun bataryasıyla ilgili bir sorum var ?

KuRSuN06

Üye
selamun aleykum arkadaşlar. benim şöyle bir sıkıntım var benim nokia e63 telefonumun bataryası BP-4L 1500mAH 3.7V 5.6WH ben bazı sıkıntılı durumlarda telefonumu pille şarj etmek istiyorum bunun için 9 voltluk pil kullandım şarj etmedi sizce 1.5 kalem pillerle şarj edebilirmiyim nasıl bir yöntem kullanabilirm bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.. birde bu 5.6 wh nedir watt mı ? anlayamadım onu ben elektrikçiyim elektronikle ilgili sadece okuldan kalan bilgilerim deneyimlerim kaldı..

Aleyküm Selam
Uzman arkadaşlar daha iyi yardımcı olur. Tabi 9V dan şarz almayan bir bataranın 1.5 Volttan amsı pek bekenmee gerek. Genede kendi voltajarının biraz üstünde şarz edilirler. Telefon özeliklerinde de yüksek gerilimi bağlamamak gibi bir durum var mıdır bimiyorum.

5.6wh akla gelen 5.6wattsaat.5.6 saat boyunca 1 watt güç üretebilir anlamına gelip,20.16kJ, 20160 Joule demektir. Evlerdeki saatlerde de kilowattsaat birimi kullanılır.
Başarılar dileriz.

nokia telefonlarının orjinal telefon şarj aletleri 4,8 ve 5 volt tur araçlar için yapılmış olan şarj aletlerinde ise bu olay sabit 6 volttur
senin burada sağlaman gereken 5 veya 6 vol telefona giriş yapması gerekir. bunuda mesela kalem pil olarak bakarsak 4 kalem pil seri bağlandığında 6 volt tur bu voltaj ile şarj girişine doğru giriş yaptıysan inçi uçlu şarj aletlerinde ortası artı dış tarafı eksi olmalıdır illa 9 voltluk pil kullanacaksan daha iyi kolay bitmez anaca onun içinde küçük bir reğülatör devresi yapacaksın kapa bişeye gerek yok bi zener diyotlada halledersin işini sadece zener diyoda ufak bi transistör ve zenere bi seri direnç atarakta sağlayabilirsin bir sorun çıkmaz yüksek akım çekilmiyor nede olsa

tırnaklarındandır

nokia telefonlarının orjinal telefon şarj aletleri 4,8 ve 5 volt tur araçlar için yapılmış olan şarj aletlerinde ise bu olay sabit 6 volttur
senin burada sağlaman gereken 5 veya 6 vol telefona giriş yapması gerekir. bunuda mesela kalem pil olarak bakarsak 4 kalem pil seri bağlandığında 6 volt tur bu voltaj ile şarj girişine doğru giriş yaptıysan inçi uçlu şarj aletlerinde ortası artı dış tarafı eksi olmalıdır illa 9 voltluk pil kullanacaksan daha iyi kolay bitmez anaca onun içinde küçük bir reğülatör devresi yapacaksın kapa bişeye gerek yok bi zener diyotlada halledersin işini sadece zener diyoda ufak bi transistör ve zenere bi seri direnç atarakta sağlayabilirsin bir sorun çıkmaz yüksek akım çekilmiyor nede olsa

teşekkür ederim sabotajjj10 4 adet kalem pili seri bağlayıp deneyeceğim..

eğer yeterli akım vermesse telefonun şarjını azaltıyor 78l05 ile denedim

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri