Telefonla Uzaktan Kontrol Sorunu

merhaba arkadaşlar ben 16f84 ve cm8870 kullanarak basit bir devre yaptım fakat cep telefonundan 1 2 3 4 7 ve * tuşuna bastığımda hiçbir çıkış alamıyorum cm8870in std ucuna da bir bilgi gelmiyor. 5 6 8 9 0 ve # tuşu çalışıyor. fakat 5 e bastığım zaman 8 bilgisi. 6 ya bastığım zaman 4 bilgisi üretiliyor. böyle bir durum söz konusu. nasıl çözebilirim bunu, sorun nerede olabilir.

std ucu kısa süreli bir kesme üretir. avo metrede oradaki voltajı yakalayabilmen mümkün olmayabilir. mesele kristalde olabilirmi? hani frekans problemi var gibi de ordan aklıma geldi.

devrende kullandıgın kristal degerini ve tasarımını burada yayınlarsan sana bu konuda yardımcı olabilirim telefonla kumanda konusunda bircok proje gelistirdim kolay bir sistemdir ama dedigim gibi nerede ne yaptıgını gormek lazım oncelikle ....

arkadaşlar sorunu çözdüm teşekkürler. kristalle ilgiliymiş problem 4Mhz lik kristal kullanmışım ben 3.57 lik kristal bağlayınca düzeldi.

zaten entegrenin datasheetindede 3.57 kullanmanı istemiş :D

Merhaba,
Ben de bugün bitirdim çalışmamı.Şifre girmek için beklediğinde şifreyi giriyorum ama bir türlü çalışmıyor.Şifre girinceye kadar herşey normal ama olmuyor.Yardımcı olursanız çok ama çok memnun olurum.

std ucu kısa süreli bir kesme üretir. avo metrede oradaki voltajı yakalayabilmen mümkün olmayabilir. mesele kristalde olabilirmi? hani frekans problemi var gibi de ordan aklıma geldi.

std ucu düzgün dtmf sinyali alındıkça high seviyede gelen dtmf bozuksa ve kesilirse low seviyeye tutulur.

merhaba arkadaşlar ben 16f84 ve cm8870 kullanarak basit bir devre yaptım fakat cep telefonundan 1 2 3 4 7 ve * tuşuna bastığımda hiçbir çıkış alamıyorum cm8870in std ucuna da bir bilgi gelmiyor. 5 6 8 9 0 ve # tuşu çalışıyor. fakat 5 e bastığım zaman 8 bilgisi. 6 ya bastığım zaman 4 bilgisi üretiliyor. böyle bir durum söz konusu. nasıl çözebilirim bunu, sorun nerede olabilir.

muhtemelen dtmf sinyallerini düzgün alamıyorsunz. dtmf dual tone multi freq iki ayrı frekansın üst üste binmiş halidir.
siz burada dtmf girişi için kullanılan dc blocker ac kuplaj kapasitoru olan 100nf yerine 10nf takmış olabilirsiniz. alt frekansları filtreliyorsunuz istemeden.bazı tuşlar çalışıyor.bundan dolayı valid dtmf yerine not valid dtmf geliyor ve std ve diğer 4bit outlar çıkış vermiyor.

kullandığınız devre şemsını burada yayınlarsanız size hata yaptığınız yeri gösteririrz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
std ucu düzgün dtmf sinyali alındıkça high seviyede gelen dtmf bozuksa ve kesilirse low seviyeye tutulur.

Sayın MAIN_LOOP üniversitede uğraşmıştım bu entegre ile şöyle hatırlıyorum çalışmasını, örnek vererek açıklayayım; örneğin 2 tuşuna bastınız çıkışta lojik 2 bilgisini alıyorsunuz ve bu konum sabit kalıyor. Bir daha 2 tuşuna bastığınızda çıkışta yine iki sabit duruyor. Eğer bu entegrede std ucu kullanılmazsa ard arda iki veya daha fazla aynı tuşa basılınca kontrolör bunu kesme ile algılayabiliyor. O da std ucu diye hatırlıyorum. Aksi takdirde aynı tuşa bir daha basıldığında algılamıyor. Umarım doğru hatırlıyorumdur.

Saygılarımla...

Son düzenleme:
cm8870 std ucunu 1 yaparsanız örnek 22222 beş adet 2 tuşlanmış olur std boşta olursa 2 bir adet tuşlanır başka tuşa basmadığınız surece bazı elektronikçi arkadaşları yanıltanda bu bu malzemeyle çozulemıyecek şifrelı data gonderılebılır veya 15 komutta kalmaz istenılen adette komut uretılebılır ayrıca benım uygulamalarımda dtmf girişte 100nf dan önce entegrenın şasesı - ucu arasına 100 mhenrı bobin koyuyorum bu böbin bana gore doğru dtmf komutları entegreye gırışte hata vermıyor

cm8870 std ucunu 1 yaparsanız örnek 22222 beş adet 2 tuşlanmış olur std boşta olursa 2 bir adet tuşlanır başka tuşa basmadığınız surece bazı elektronikçi arkadaşları yanıltanda bu bu malzemeyle çozulemıyecek şifrelı data gonderılebılır veya 15 komutta kalmaz istenılen adette komut uretılebılır ayrıca benım uygulamalarımda dtmf girişte 100nf dan önce entegrenın şasesı - ucu arasına 100 mhenrı bobin koyuyorum bu böbin bana gore doğru dtmf komutları entegreye gırışte hata vermıyor

std ucu çıkıştır syın tekin126 nasıl 1 yapmayı düşünüyorsunuz?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri