telefon tesisatı ile ilgili

anladım aynen öyle olması gerekiyor benimde kafamı karıştıran o olmuştu

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Oo0mj5.jpg

Şemadaki 2X2X0,5 yazısı her daireye 4 abonelik hat çekileceğini gösterdiği için doğrudur.
2X0,5 şeklinde ifade edilseydi bu değer 1X2X0,5 değerine eşit olacağından,
yani her BTK'ya 2 abonelik kablo anlamına geleceğinden çizim ile uyuşmayacaktı.
Şemanın alt bölümünde "en az 20X2X0,5" şeklindeki ibare kullanılacak kablonun 40 abonelik bağlantıya kadar kullanılabileceğini göstermekte.
4 kat ve 8 daire, her daireye 4 abonelik kablo ==> 4X8= 32.. Bu durumda 8 abonelik daha yedek kablo kalacaktır.

@erhan_tr 20x2x0,5 lik telefon kablosu deyince benim aklıma 40 tane çift kablo gelmiyor. 20x2x0,5 lik telefon kablosunda 20 adet 0,5 kalınlığında çift kablo vardır ve bu kabloyla her aboneye hattı 1 çift ile götüreceğin için 20 abone besleyebilirsin. Benim yanlışım varsa doğrusunu öğrenmeye açığım.Sizin belirttiğiniz gibi her aboneye 4 hat veriliyorsa o projede 3 tane daire hatsız kalacaktır.

Şemadaki 32 adet tlf. prizine 20 hat kapasiteli kablo bağlanmış bu durumda, öyle mi?

Son düzenleme:
hocam ktk dan eve giden 4 kablo tanesi 1*2*0,5 olacak değilmi projede gösterimi yanlış bunda hemfikir miyiz?

o projede bi hata yok aramayın boşuna 8 dairelik her daireye bir hat gidecek şekilde hesaplanır telekom bu binaya 10 devre verir (10 çift) yer altı kablosunun 20x0,5 seçilmesi ise diğer 10x0,5 grup yani turuncu grubun yedek olarak durması burada telefon kablosun yapısını bimeyen birine ne anlatırsanız anlatın görmeden veya uygulamdan anlaması zor ( yanlış anlaşılma olmasın ters anlamayın )

2x2x0,5 kablo bu iç tesisata çekilebilir hatta ankasteye kadar inen kolon hatında da bundan cekebilir veya cat5 (4x2x0,5) çekerbilir komple bu hattın hepsini abone kullanıcak diye bi şart yok
32 telefon prize ayrı ayrı hat cekilmez çekilecek olsa oraya patch panel kurulması lazım onuda daha yapan müteahhit ben görmedin

projeye bakarsanız btk dan gelen 2x2x0,5 yekpare kablo dairelerdeki ktk da paralelenip daire içerisindeki 4 prize dağıtılıryor prizlere giden kabloda en az 2x2x0,5 olcak proje onu diyo

2x2x0,5 kablo
74a207a9e300739cc25c2004369dac81.jpg

o projede bi hata yok aramayın boşuna 8 dairelik her daireye bir hat gidecek şekilde hesaplanır telekom bu binaya 10 devre verir (10 çift) yer altı kablosunun 20x0,5 seçilmesi ise diğer 10x0,5 grup yani turuncu grubun yedek olarak durması burada telefon kablosun yapısını bimeyen birine ne anlatırsanız anlatın görmeden veya uygulamdan anlaması zor ( yanlış anlaşılma olmasın ters anlamayın )

2x2x0,5 kablo bu iç tesisata çekilebilir hatta ankasteye kadar inen kolon hatında da bundan cekebilir veya cat5 (4x2x0,5) çekerbilir komple bu hattın hepsini abone kullanıcak diye bi şart yok
32 telefon prize ayrı ayrı hat cekilmez çekilecek olsa oraya patch panel kurulması lazım onuda daha yapan müteahhit ben görmedin

projeye bakarsanız btk dan gelen 2x2x0,5 yekpare kablo dairelerdeki ktk da paralelenip daire içerisindeki 4 prize dağıtılıryor prizlere giden kabloda en az 2x2x0,5 olcak proje onu diyo

2x2x0,5 kablo
74a207a9e300739cc25c2004369dac81.jpg
Hocam konuyu hortlatmış gibi oldum ama,
Anladığım kadar 10x2x0.5 kablo 10 abonelikmi yani,? Yoksa bu dağıtım kutuları ile çoğaltıla bilirmi,?

Hocam konuyu hortlatmış gibi oldum ama,
Anladığım kadar 10x2x0.5 kablo 10 abonelikmi yani,? Yoksa bu dağıtım kutuları ile çoğaltıla bilirmi,?
10 dairelik doğrudur ama daire başı 1 çift gelir
isterseniz dairede içerisindeki tüm telefon prizlerine dağıtabilirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri